Intervju: Ana Dornik – osnivačica udruženja “Žena uz ženu”
Ana Dornik je osnivačica udruženja “Žena uz ženu”, koje je osnovano s ciljem da, kroz edukaciju, prevenciju i samosvest, pruži podršku ženama koje prolaze kroz borbu sa karcinomom dojke. Ana se uspešno izborila sa ovim oboljenjem, pa sad, kroz razne programe i radionice, predano radi na pružanju pomoći drugim ženama. Ana je nedavno objavila i autobiografsku knjigu Ti si ta, priručnik za život i izazove sa kojima se žene susreću, zabeleživši svoja iskustva sa karcinomom dojke. U nastavku detaljnije pročitajte o Aninoj knjizi, na koji način ju je borba sa karcinomom promenila, čemu ju je naučila, u čemu pronalazi inspiraciju i motivaciju, i na koji način pruža pomoć i podršku drugim ženama.
Hvala ti na ovom intervjuu! Kako si, kako tvoj život izgleda ovih dana?
Hvala na pitanju. Danas se osećam ispunjenom i srećnom. Živim svoj san koji je došao kao rezultat nespavanja i rada u minulim mesecima. Trudili su se da me “uspore” u pohode na snove, znajući da sam još krhkog zdravlja i imuniteta, ali sam verovala da vredi stisnuti zube.
Uspešno si se izborila sa karcinomom dojke. Kako si se osećala kada si otkrila da imaš karcinom dojke? Šta si prvo učinila u tom trenutku?
Saznanje da imate karcinom dojke tera na preipsituvanje čitavog života. Kome smo bili dobri, pošto sebi očigledno nismo. Za koga smo živeli i po čijim merilima, pošto po svojim nismo. Koje smo snove ostavili pod jastukom i koliko pregaženih ambicija pod sopstvenim stopalima je ostalo dok smo mislili da se život oko nas dešava. To je bilo prvo što sam uradila. Poslagala sam smernice kojim ću se voditi u toku i nakon borbe. Zauvek. Ako već nisam oduvek.
Na koji način te je borba sa karcinomom promenila i kako je uticala na tvoj pogled na život? Čemu te je naučila?
Kao što sam rekla, okrenula je ceo moj život naglavačke. Naučila me je da postoji i naličje života na koje se ne usuđujemo da živimo, jer zahteva viši nivo naših aktivnosti. Zahteva da shvatimo kako funkcioniše svet u nama, a ne oko nas. Zahteva da se usudimo da menjamo sebe, a od toga neretko bežimo, verujući da sve baš ovako dobro funkcioniše. Moja bolest me je potpuno produhovila. Danas živim u službi žena i to je predivan osećaj. Dala je misiju mom životu, a to je upravo ljubav prema Ženi.
U kome si pronalazila podršku i snagu da prebrodiš teškoće i koliko je podrška važna?
Podrška jeste važna, ali je ne treba nužno očekivati. Umeće da otpustimo očekivanja zapravo je naša pobeda. Baš kao što kaže citat moje autobiografske knjige “Ti si ta” – Ako naučiš da si prijatelju tu kao podrška, a da si sama sebi stub, ti si ta, heroina svog života.
Kako si uspevala da održiš pozitivan pogled na svet? U čemu i dalje pronalaziš inspiraciju i motivaciju?
Deca me uče improvizaciji, igri. Kroz ovu bolest sam ponovo oživela dete u sebi koje se igralo. Drznulo se da sanja i stvara prilike. Oduvek sam bila sanjalica i neko ko kroz život ide optimistično.
Nedavno si objavila knjigu "Ti si ta", koja je, kako sama kažeš, priručnik za život i izazove sa kojima se žene susreću. Da li je ona došla kao spontani sledeći korak nakon svega kroz šta si prošla?
Apsolutno. Svaki korak koji pravim, natopljen je ljubavlju prema životu i ženi. Ambicijom da se diže svest o važnosti odlaska na preventivne preglede i da statistikom oboljevanja konačno možemo da se pohvalimo.
Postoji jedna izreka koja se, takođe, nalazi u mojoj knjizi – I pesimista i optimista će umreti jednog dana. Samo će svako do toga doći drugačijim putem. Ja bih dodala – koji put biramo za sebe?
O čemu sve govori tvoja knjiga i šta njome želiš da poručiš čitaocima?
Knjigom “Ti si ta” želim da ukažem svim ženama da osluškuju svoje potrebe više, budu radoznale da istražuju svet u sebi, jer postoji mnogo potencijala koji u nama spavaju ili smo dozvolile da utrnu zarad tuđih očekivanja. Moja poruka svim ženama je da zavole sebe najviše, jer ne postoji ništa moćnije od žene koja zna koliko može. Knjiga ima za cilj da nakon čitanja, svaka devojka i žena zakaže UZ pregled, podstaknuta mojom životnom pričom. Smatram da je upravo to misija koju imam.
Kako zainteresovani mogu doći do tvoje knjige?
Knjiga se isključivo može naručiti putem instagram stranice @zenauzzenu jednostavnim slanjem podataka u inbox. Može se poručiti iz bilo koje zemlje.
Sa Marijom Lakić osnovala si udruženje "Žena za ženu". Na koji način ovo udruženje pomaže drugim ženama? Šta sve podrazumeva vaš program i kako izgledaju vaše radionice?
Udruženje “Žena uz ženu” je osnovano sa ciljem edukacije, prevencije i podrške ženama koje prolaze kroz borbu sa karcinomom dojke.
Brojimo 350 članica za samo godnu dana, kao i mnoge uspešno završene projekte.
Ponosne smo na sve što je udruženje do sada uradilo i nepokolebljivo verujemo u misiju pred nama. Ženama omogućavamo besplatne UZ preglede širom zemlje, organizujemo radionice kojima izmeštamo žene iz njihove borbe, vodeći ih na dvodnevne boravke; organizujemo psihološke radionice i predavanja sa najboljim lekarima od kojih i zdrave žene mogu da čuju mnogo korisnih informacija.
Takođe, od prodaje knjige “Ti si ta” deo novca ide za podršku ovim damama, jer ću deo novca odvojiti za oporavak hiperbaričnom komorom, ozonoterapijom, za suplementaciju, ishranu, grudne proteze i pomagala nakon mastektomije dojke.
Putem udruženja ste organizovale i karavan "Budi hrabra - pregledaj se", koji je obišao više gradova Srbije. O čemu ste sa posetiocima tada govorile?
Karavan “Budi hrabra -pregledaj se” je omogućavao besplatne UZ preglede dojki u 24 grada do kojih se još niko nije usudio da dođe. Karavan je bio opremljen UZ aparatom i pratećom opremom gde su radiolozi radili dijagnostiku. Pregledano je preko 1.600 žena i spašeno nekoliko života.
Dobitnica si Blicove nagrade "Naj žena" za 2021. godinu, kao i priznanja za životno delo "Avon - akcija za borbu protiv raka dojke", za izuzetan doprinos u borbi protiv raka dojke u Srbiji. Da li smatraš da se o karcinomu danas dovoljno govori?
Ne, ne govori se. Ali se više ne osvrćem na to koliko drugi govore, jer ne mogu na to da utičem, već na to koje aktivnosti sprovodim, ali i na naše Udruženje da bi se to promenilo. Moja autorska emisija “Sa Anom bez tabua” na YouTube kanalu “Ana, bez tabua” upravo govori o tabu temama kojih se kao društvo grčevito držimo. Jedna od tih tema je i karcinom dojke.
Iza sebe imaš i uspešnu karijeru u polju biznisa. Da li su se tvoji životni ciljevi promenili i ka čemu sada težiš?
Hvala na lepim rečima. Apsolutno su se promenili. Ekonomista sam po struci i imala sam uspešnu karijeru u kojoj sam davala celu sebe. Sada, deceniju i po kasnije, dajem sebe isključivo sebi. Tome težim. I svaki biznis koji dolazi biće rezultat takvog davanja. Moj blog @zenauzzenu, Udruženje, knjiga i sve nadalje upravo je moja mera življenja.
Na čemu si najzahvalnija?
Zahvalna sam manama koje sam uspela da pretočim u svoj kapital. Inadžija u telu žene gurao me je svakim danom, korak dalje i onda kada bih imala razloga da posustanem. Sanjalica mi je otvorila nove vidike i kada bih joj se rugala da živi u nekom izmišljenom svetu. Brzopleti prsti su pisali nove stranice mog života, a britak jezik mi je uvek pomagao kada bih bez reči i argumenata ostajala pred sobom.
Fotografije: wannabemedia.rs
Jovana Pantić