Intervju: Ana Stojanović – porođajna dula, aromaterapeut i maserka
Upoznajte Anu Stojanović, diplomiranu biohemičarku, aromaterapeutkinju i maserku – koja se najviše ponosi svojom ulogom profesionalne, porođajne dule. Ana se odlučila da se specijalizuje za ulogu dule još 2018. godine, a od tada ne samo što je podržala mnoge žene u najvažnijem trenutku u njihovim životima – već je pokrenula i uspešni Instagram profil na kojem deli korisne savete vezane za trudnoću i porođaj. Sa Anom smo razgovarali o veoma značajnoj ulozi porođajne dule, a u nastavku možete saznati kako da odaberete pravu dulu za sebe, koja je razlika između dule i babice, kao i zašto su svi životni momenti daleko lakši uz pravu podršku.
Hvala ti na ovom intervjuu! Kako si, kako je počeo tvoj današnji dan?
Čula sam se sa potencijalnom klijentkinjom, dogovorile smo se da se sretnemo danas kasnije. Pijem espreso i smišljam objave za Instagram.
Po struci si diplomirani biohemičar, a po profesiji aromaterapeut, maser i porođajna dula. Šta te je navelo da se na kraju posvetiš pozivu dule?
Još uvek nemam svoje lično iskustvo porođaja, nikad ranije se nisam susrela sa time kako izgleda porođaj u porodilištu. Ta obuka me zvala još 2013. kad sam učila školu aromaterapije, tad sam saznala da aromaterapija može da se koristi na porođaju i da postoje dule koje pomažu ženama na porođaju. 2018. je došla na red i ta obuka, i tad sam shvatila koooliko je ženama potrebna podrška na porođaju. Mnogi misle da im je potreban doktor ili samo medicinska ekipa, ali oni nemaju vremena da budu sa jednom porodiljom toliko dugo, kao dula. Kad porođaj počne, sve vreme mog sveta je posvećeno ženi.
Šta sve podrazumeva uloga dule i po čemu se ona razlikuje od uloge babice?
Dule su nemedicinska, kontinuirana podrška ženama na porođaju, za razliku od babice koja je sve suprotno od toga. Babica radi vaginalni pregled, meri bebine tonove, prati zdravstveno stanje žene, po potrebi uključuje i isključuje lekove i slično, što dule uopšte ne rade. Medicinsko osoblje zaista nema vremena da se posveti jednoj ženi, da odgovara na sva pitanja, da umiruje, menja položaje sa ženom, da diše zajedno s njom i sve što je trudnici potrebno, kao što to može dula.
Mi praktično pomažemo i medicinskom osoblju, jer o toj trudnici koja ima dulu babica ne mora dodatno da razmišlja. Dule su tu kao podrška i za partnere, jer se i njihova beba rađa i oni su emotivno uključeni u sve. Ponekad partneri žele da se uključe manje ili više, ali u skladu sa svojom željom. Dula je tu da mu pokaže na koji način nešto može da radi za ženu, ako želi da se uključi. Ono što dula donosi sa sobom na porođaj je mir, staloženost i to jako prija i trudnici i njenom partneru.
Zašto odabrati dulu i kako odabrati pravu dulu za sebe?
Dule pružaju podršku majci kakva je njoj potrebna. To je jedan od glavnih razloga zašto bi neko uzeo dulu. Za razliku od prijatelja ili rodbine, dule su tu kao nepristrasna podrška. Ne savetujemo žene, kao što to umeju da rade ljudi koji nisu profesionalna podrška, već ukoliko je potrebno infomišemo ih o svemu vezano za porođaj.
Pored svoje dule bi trebalo da se osećaš opušteno, da nemaš sramotu ili strah da je bilo šta pitaš, da se osećaš slobodno pored nje, da ti je ugodna osoba i da u njoj pronalaziš nešto što bi moglo da ti znači za sam porođaj. Neke žene meni kažu u tebi vidim snagu, ti si tako opuštena, to mi treba i verujem da im to jako puno znači na porođaju. Nekim ženama je bitno iskustvo, lično ili profesionalno, važne su edukacije koje ima dula i to je sve u redu pitati. Takođe, nekad je važna i cena usluga. U tom uvodnom razgovoru sa dulom treba apsolutno otvoreno razgovarati o svemu.
Od kog do kog trenutka je dula prisutna u životu trudnice (mada smo sigurni da neraskidiva veza koja se stvori između dule i trudnice ostaje zauvek)?
Iskreno, od uvodnog intervjua koji se najčešće dogodi preko telefona ili na nekoj kafi. Tada trudnica već zna da li je to njena dula. Kroz nekoliko susreta se upoznamo bolje, razmotrimo porođajni plan, šta je to što žena nikako ne želi ili šta je obavezno, upoznamo se i sa partnerom, vidimo šta je i njemu važno. Dule su tu u najintenzivnijem, najemotivnijem trenutku žene – to se ne zaboravlja. Svakako, u današnje vreme kroz društvene mreže lako ostajemo sa svima u kontaktu. Inače, ja obavezno ubeležim datum pa čestitam rođendan mojim bivšim trudnicama 💜
Da li je pojam dule rasprostranjen u Srbiji i zašto su dule dobile na popularnosti tokom poslednjih godina?
Polako se pomeramo na tom planu, iskreno, malo nam je i situacija sa koronom pomogla da se prebacimo na online događaje, što je dalo mnogo veći i bolji odjek. Svojevrsni boom na Instagramu kod nas se dogodio baš u to vreme. Dule su oduvek sa ženama na porođaju, samo se to nije tako zvalo. Danas smo profesionalna podrška, a nekad su to bile mame, kume, sestre, tetke koje su bile tu uz ženu.
Kako bi u tri reči opisala dulu?
Majčinska podrška majkama. 💜
Kako se žena može pripremiti za prirodni porođaj? Koje su to tehnike disanja, vežbe i položaji u kojima će joj biti komfornije?
Ono što žene nekada zaborave, a to je da je rađanje nama upisano u genima, isto kao i menstruacija, sekundarne polne karakteristike, trudnoća – sve je to već u nama. Kada pustite ženu da se ponaša spontano i prirodno tokom porođaja, vi onda možete da zaključite na koji način žena treba da diše i da se kreće da bi sebi olakšala porođaj. Žene na porođaju spontano rade stvari da sebi olakšaju, što je vrlo koristan resurs znanja za buduće mame.
Druga jako važna stvar je kontakt sa telom i senzacijama u telu. To žena može učiniti kroz ples, yogu za trudnice, masaže – jer je porođaj i fizički događaj vezan za naše telo.
Ono što mogu da vam kažem sada u intervjuu, da čitaoci mogu da razumeju, jeste vezano za položaj. Teško mogu da vam objasnim udah i izdah, bez demonstracije.
Žene su, kada se spontano ponašaju tokom porođaja i zauzimaju položaje, najčešće u položajima gde su nagnute unapred na neki način. Da li su naslonjene na nešto, da li su u položaju “na sve 4”, da li su u “baby pose” – to je stvar trenutnog izbora, ali retko koja žena legne na leđa tokom porođaja – to vam dovoljno govori o tome koliko taj položaj nije poželjan.
Ukoliko je carski rez ipak neminovan, kako ga nakon porođaja možemo ispravno negovati i zašto je to važno?
Da, prosečno se oko 30% beba se u Srbiji rodi carskim rezom. Neki zaboravljaju da je to velika operacija i da je poželjno pozabaviti se postoperativnim oporavkom. Kada se beba rađa na carski rez, majka biva isečena kroz 7 slojeva tkiva. Kada tkivo zarasta, može da se dogodi da je na površini ožiljak zarastao i da izgleda kao da je sve u redu, ali mi ne vidimo šta je unutra. Unutra može da dođe do priraslica i to je jedan od razloga zašto je dobro naučiti masažu ožiljka posle carskog reza i praktikovati je svakoga dana. Posebno ako posle planirate još dece.
Postoji li aromaterapija namenjena trudnicama i na koji način im ona pomaže?
Aromaterapija je jedna od holističkih terapeutskih tehnika, slično kao homeopatija. Kada je praktikuje aromaterapeut, onda je i bezbedna. Trudnice, budući da su u osetljivom periodu, kao i bebe u stomaku, mogu da koriste esencijalna ulja koja su bezbedna u trudnoći.
Svi znamo za lavandu i njen umirujući efekat. I zaista, kada se praktikuju kvalitetna ulja onda i dobijamo efekat koji želimo. Efekat koji želimo za trudnice je da se opuste i smire um, a nekad esencijalna ulja pomažu kod mučnine, nekad olakšavaju tegobe sa hemoroidima, tako da su idealna pomoć za trudnice. Takođe, na porođaju su fenomenalna jer mogu čak da pomognu i oko otvaranja.
Da li bi i kada trebalo indukovati porođaj, koji su rizici indukacije i kako da ih umanjimo?
Za svaku intervenciju važi pravilo benefita i rizika – da li je veći rizik da žena ostane još neki dan trudna ili da se sada porodi? U nekim slučajevima, na primer, zdravstveno stanje mame se pogoršava sa trudnoćom, pa je bolje indukovati porođaj. Za te slučajeve nekog patološkog stanja mame ili bebe, ne bih se mešala i prepuštam slučaj doktorima. Međutim, žene koje imaju zdravu trudnoću, zdravu bebu i same su dobrog zdravlja, mogu da sačekaju prirodni početak porođaja. Termin nije datum kada ističe rok trajanja trudnoće, već okvirni datum kad možeš da očekuješ bebu i ako ćemo zapravo – termin je od 38 do 42 nedelje trudnoće. Često, kao problematično, navodi veličina bebe (vrlo često se oko toga i pogreši), zbog veličine bebe nekad se savetuje i carski rez apriori, ali ono što najviše pomaže ženama da rode svoju bebu je pokret. Čak i male bebe se teže rađaju kada žena legne na leđa i ne date joj da se pomera. Porođaj je aktivni događaj i od žene traži pokret.
Najveći problem je kada se medicinske intervencije uvedu jako rano u porođaj, drastično se povećava rizik od carskog reza. Najčešće uz indukciju ide i veštački oksitocin (stimulacija) i to je nešto što mnogo više boli od normalnog, prirodnog porođaja.
Kako da umanjumo rizike indukcije? Najpre, ukoliko je potrebna, proveriti Bišopov broj, odnosno da li je grlić spreman za indukciju. Druga stvar, sačekajte da porođaj krene prirodno. To je i jedan od načina za smanjenje rizika od carskog reza, da porođaj krene prirodno.
Koja je uloga dule u periodu nakon porođaja i šta je tada najvažnije za mamu i bebu?
Za mamu i bebu u prvim nedeljama najvažnija stvar je povezivanje, maženje, dojenje (ukoliko je moguće), što više kontakta koža-na-kožu. Porođajne dule su tu sa mamom tokom celog trajanja porođaja (ukoliko je moguće zbog uslova porodilišta) i nekoliko sati posle porođaja. Pomažemo majci oko inicijacije dojenja, fotkamo mamu i bebu, grlimo se i radujemo se zajedno sa njom. Ali u periodu posle, tu su postporođajne dule koje pomažu mami da se prilagodi životu sa bebom, tako što joj pomognu oko spremanja hrane i kućnih poslova. Cilj je da mama bude opuštena sa bebom da ne mora da misli oko bilo čega drugog. Sam početak ume da bude težak i naporan za majku, zbog dojenja, zbog neispavanosti, odsustva vremena za sebe, pa je podrška dule jako važna (ako mama nema drugu pomoć).
Nešto važno što bih istakla za sve vrste dula, a to je da smo mi profesionalna podrška. Mi slušamo ženu i njene potrebe i baš joj to i dajemo.
Misliš li da kao žene intuitivno osećamo povezanost sa drugim ženama tokom porođaja, čak iako još uvek nismo majke? Koliko je podrška žene ženi važna?
Kako da ne. Evo, uzmite mene za primer. Još uvek nemam svoje lično iskustvo porođaja, a mogu da budem jako dobra podrška na porođaju. Neke stvari sam naučila na obuci za dule, na raznim edukacijama koje sam posle završila, ali većinu svih tehnika primenjujem intuivno, jer se saosećam sa ženom. Mi smo žene, nama ne mora niko ništa da objasni, već znamo neke stvari.
Podrška žene ženi je izuzetno važna, rekla bih čak i presudna. Podeliću sa vama jednu interesantnu anketu koju sam sprovela na svom instagram profilu, ticala se baš podrške. Tema je bila “koliko često tražite podršku za sebe?” i većina žena je rekla “nikad, teško mi je da tražim, osećam se slabo kad tražim, ne volim da tražim jer onda moram da vratim uslugu”, a manjina odgovora je bila “polako učim da tražim, lakše mi je kad raspodelim poslove sa drugima”.
Negde smo čule da je bolje da kroz porođaj idemo same, a iskreno, žene sa kojima sam ja bila na porođaju ne mogu da nađu reči da se zahvale na tome što su dobile od mene. Nekad mi čak i kažu da ne bi mogle da ja nisam bila tu, ali ja znam da su to sve one same odradile. One su porodile svoje bebe, a ja sam im bila podrška. Eto, toliko ona znači.
Šta te trenutno najviše usrećuje?
Profesionalno me najviše usrećuje kada porođaj krene spontano, a čekam dva u narednom periodu. Usrećuju me i mame sa priprema za porođaj, ove nedelje mi se završava još jedna grupa i svaki put mi prirastu za srce. Radujem se da čujem njihove porođajne priče.
Jovana Pantić
Naslovna fotografija: wannabemedia.rs