Ultra-prerađena hrana: Koje namirnice treba da izbegavate – i čime možete da ih zamenite?
Ultra-prerađena hrana je faktor rizika za nekoliko zdravstvenih stanja, uključujući bolesti srca i dijabetes tipa 2. To je visoko obrađena hrana koja je često jeftina i praktična, asadrži visok spisak aditiva, soli, emulgatora, zaslađivača i konzervansa kako bi se produžio njihov rok trajanja.
Osim dodataka lošeg kvaliteta koji se nalaze u njima, važno je razumeti da ultra-prerađenoj hrani nedostaju esencijalni vitamini i minerali koji su telu potrebni za dobro funkcionisanje.
Grickalice, gotova jela i brza hrana za kojima posežemo u žurbi sadrže sastojke koji su problematični i za naše mentalno zdravlje. Ultra-prerađena hrana je sveprisutna i teško je da je izbegnete, pogotovo kada žonglirate poslom, porodicom, rokovima… Nije strašno ako ponekad poklekenete, ali potrebno je da pronađete pravi balans. Važno je da ne budete prestrogi prema sebi i da polako stvarate nove navike. Ako pokušate da uradite sve odjednom, samo ćete otežati proces.
A da li postoji ultra-prerađena hrana koju treba da izbegavate po svaku cenu? Tu spadaju energetska pića i prerađeno meso poput viršli i kobasica.
Saznajte i koji znaci vas upozoravaju da jedete previše šećera
Ultra-prerađena hrana koju treba izbegavati i šta jesti umesto toga
Hleb iz prodavnice
Izbegavajte: Hleb se smatra ultra-prerađenom hranom, jer sadrži rafinisano brašno kojem nedostaju vlakna i hranljive materije. Takođe sadrži konzervanse i emulgatore za produžavanje roka trajanja i poboljšanje teksture.
Zamena: Odlučite se za zdraviju verziju hleba, to bar danas možete da pronađete u svim pekarama. Integralno brašno sadržii više vlakana, vitamina i minerala, pa je odgovarajući izvor. Kiselo testo je sve popularnije i smatra se zdravijim izborom, pa je i to jedna od opcija.
Voćni jogurt
Izbegavajte: Mnogi jogurti sa ukusom voća sadrže dodati šećer i pojačivač ukusa da bi se stvorio slatki ukus.
Zamena: Umesto da kupujete sami napravite voćni jogurt tako što ćete u grčki jogurt dodati sveže voće. Možete i da ga izblendirate, pa dodate.
Puter od kikirikija
Izbegavajte: Izbegavajte proizvode sa dodatim šećerom ili rafinisanim uljem.
Zamena: Napravite domaći kikiriki puter tako što ćete pečeni kikiriki dobro izblendirati dok ne dobijete glatku smesu.
Gotovi sosovi
Izbegavajte: Gotovi sosovi kao što su kečap, senf često imaju visok sadržaj šećera i sadrže rafinisana ulja.
Zamena: Napravite sami sos jer se tako koriste sveži proizvodi, i to je potpuno zdrava varijanta, jer ne sadrži dodati šećer ili konzervas.
Ako ste veliki zavisnik od ultra-prerađene hrane, najbolje je da malim promenama uvedete zdravu hranu i tako stvorite nove navike. Umesto kupovnog sendviča, napravite ga kod kuće od domaćeg hleba i pečenog belog mesa. Sosove napravite sami, napomenili smo da je to zdravije, a zimi je najbolje da što više konzumirate ajvar i pinđur.
Takođe, nemojte previše da se oslanjate na proteinske pločice, već sami napravite energetske kuglice od urmi i orašastih plodova. Kupujte sveže meso u mesari, a izbegavajte pakovanja iz supermarketa. Umesto žitarica za doručak napravite jaja i izbegavajte biljna ulja kada pripremate hranu. Najbolje je da koristite maslinovo ulje. I na kraju, izbegavajte kupovne gickalice i slatkiše, a kada kupujete hranu obavezno pročitajte etiketu i uverite se da nema više od 5 sastojaka.
Pročitajte i ovo: Koje namirnice povoljno utiču na rad vaših pluća – a koje je bolje izbegavati?
Naslovna fotografija: unsplash.com/Jeff Siepman
Sanja Belinić