5 najboljih anti-age proizvoda koje treba da koristite posle 30. godine

Pravilna anti-age nega podrazumeva određena pravila, koja treba da ispoštujemo kako bismo u potpunosti iskoristiti dobrobiti kozmetike. I dok bi u tridesetim godinama trebalo da počnemo da koristimo retinol, u četrdesetim bi u rutinu nege trebalo da uvedemo i učvršćujuće emulzije za lice i vrat.

Anti-age nega obično počinje posle 30. godine i odnosi se na prevenciju starenja. Dame u četdesetim i pedesetim već mogu da primete vidljive znake starenja, zbog čega je potrebno da počnu da upotrebljavaju dodatne proizvode za očuvanje mladolikosti – aktivne komplekse minerala, vitamina i proteina. Zahvaljujući ovim dragocenim sastojcima, uspećete da smanjite vidljivost finih linija i bora koje se javljaju na čelu, predelu oko usana i očiju.

Kako biste saznali koji anti-age proizvod odgovara vašim godinama, rešili smo da izdvojimo glavne aktivne sastojke za dame u tridesetim, četrdesetim, pedesetim i šezdesetim godinama.

Nega protiv starenja u tridesetim

Ako ste u tridesetim godinama, trebalo bi da se fokusirate na prevenciju starenja. Dakle, vreme je da osmislite rutinu nege lica koja će hraniti vašu kožu, zaštititi je i sprečiti pojavu finih linija i bora, dehidrataciju i gubitak tonusa.

Najbolji način da ojačate kožu i odložite proces starenja je da svakog dana koristite kremu sa zaštitnim faktorom, koja štiti od raka kože i pojave bora. Takođe, možete da počnete sa korišćenjem retinola ili retinoida. Retinol je oblik vitamina A, deluje na regeneraciju tkiva i povećava produkciju kolagena, čime se usporava prirodan proces starenja, a ujedno smanjuje vidljivost prvih bora.

Nega protiv starenja u četrdesetim

Kad uđete u četrdesete, potrebno je da nastavite sa istom rutinom – i dalje koristite kremu za zaštitu od sunca i retinol. Čak i ako niste upotrebljavali ove proizvode, obavezno ih sada uvrstite u svoj plan svakodnevne nege. 

Upravo u četrdesetim godinama počinjemo da primećujemo prve znake opuštene kože – gubitak čvrstoće i elastičnosti, koji se javlja zbog smanjene proizvodnje kolagena. Ovo je dobar trenutak da počnete da koristite proizvode sa faktorima rasta kako biste direktno uticali na podmlađivanje i obnavljanje strukture kože. Faktori rasta su proteini koji pomažu u proizvodnji kolagena, učvršćivajući i poboljšavajući tonus. Potražite sastojke pod nazivom oligopeptidi ili fibroblast, da biste bili sigurni da birate najefikasniju formulu.

Nega protiv starenja u pedesetim

Novi problemi sa kožom, koji se pojavljuju u pedesetim, jesu umoran izgled, staračke pege i hiperpigmentacija. Dobre vesti su da kvalitetan proizvod sa vitaminom C može da reši sve ove probleme, a istovremeno da prosvetli i izjednači ten. Vitamin C je snažan antioksidans koji se bori protiv slobodnih radikala i hiperpigmentacije i generalno deluje obnavljajuće po kožu. Ovi proizvodi su veoma zastupljeni na tržištu, a najsnažniji vitamin C, sa najvećim procentom aktivnih sastojaka, pronaći ćete uglavnom u obliku seruma, posebno u kombinacijama sa vitaminom E i ferulinskom kiselinom. Za najbolje rezultate, dok uvodite vitamin C, nastavite da koristite faktore rasta.

Ako želite da pojednostavite svoju rutinu nege kože, koristite vitamin C tokom dana, a faktore rasta noću. Tokom pedesetih, zbog sporije proizvodnje estrogena koža takođe postaje osetljivija. Zato je važno da odaberete nežne proizvode, koji nisu previše agresivni. 

Nega protiv starenja u šezdesetim

Nakon 60. godine, koža gubi sposobnost zadržavanja vlage i izgleda dehidrirano, što je posledica nižeg nivoa estrogena. Vremenom, lojne žlezde proizvode manje ulja – sebuma, koji se proizvodi u sebumskim žlezdama kože i prenosi  na površinu kože, a ima važnu ulogu u očuvanju hidratacije. Zato je važno da se u ovim godinama fokusirate na proizvode koji pomažu koži da povrati izgubljenu vlagu. Potražite anti-age preparate koji sadrže hijaluronsku kiselinu i koji koži daju punoću i mladalački izgled.

Pročitajte i ovo: Šta sve treba da izbegnete pri konturisanju lica (ako želite da izgledate mlađe)

Naslovna fotografija: pexels.com

Kristina Page