Nega kože u trudnoći – sve što morate da znate

Sa trudnoćom dolazi i čitav niz stvari o kojima morate da brinete. To su, na primer, ljudi koji smatraju da imaju pravo da dodiruju vaš stomak ili odgajaju vaše dete umesto vas. Na listi „briga“ se nalazi i nega kože koja je veoma važna u trudnoći.

Beba je poput sunđera i upija sve proizvode koje koristite. Zato je toliko važno da znate kakva bi trebalo da bude nega u trudnoći – da znate koji proizvodi su bezbedni za upotrebu. Za mnoge žene trudnoća je veliki podsticaj koji ih navodi na razmišljanje. Najbolja opcija je da se držite dalje od svega što bi potencijalno moglo da naškodi bebi. Međutim, postoji mnogo neizvesnosti oko bezbednosti nege kože u trudnoći. Nema mnogo medicinskih istraživanja u ovoj oblasti, jer koji naučnik ili doktor želi da vodi studiju o trudnicama? Rizik je jednostavno prevelik.

Svakako mnogi lekari i dermatolozi preporučuju da budete oprezni kada je u pitanju nega kože u trudnoći. Najbolji način da se to uradi je prelazak na zdravije, netoksične proizvode. Pored izbora proizvoda koji su bezbedni za bebu u razvoju, trebalo bi da promenite svoju rutinu nege kože kako biste mogli da preduhitrite uobičajene probleme sa kožom koji su povezani sa trudnoćom.

Problemi kože koji su povezani sa trudnoćom

“Sjaj u trudnoći” stvarno postoji, ali, nažalost, trudnoća takođe može da izazove različite probleme sa kožom. Može da izazove neželjene probleme na koži kao što su melazma i hormonalne akne. Dobra vest je što su ovi problemi privremeni.

Melazma je oblik hiperpigmentacije koju karakterišu smeđe ili tamnosmeđe mrlje po licu. Često je povezana sa hormonskim promenama, ali u većini slučajeva fleke blede posle porođaja. Postoje prirodne opcije za smanjenje pigmentacije od melazme, a neke mogu čak i da je spreče tokom trudnoće i dojenja. To uključuje hemijski piling i sastojke kao što su kojična kiselina ili koren sladića. Možete razgovarati sa svojim dermatologom o ovim opcijama.

Strije su takođe česta briga trudnica, a pojavljuju se zbog kože koja se širi tokom kratkog vremenskog perioda.

Pročitajte i: Ako mislite da imate oštećenu kožu, evo šta bi trebalo da znate

Kada ste u prvom i drugom tromesečju trudnoće, takođe možete iskusiti hormonalne akne. Tada su nivoi androgena viši od normalnog. Takođe, možete da primetite da vam je koža dodatno suva zahvaljujući hormonskim promenama. Ovo može da bude privremeno, ali mnoge žene primećuju trajne promene.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by badgalriri (@badgalriri)

Sastojci koje bi trebalo eliminisati

Postoji mnogo uobičajenih sastojaka koje bi trebalo da izbegavate u rutini nege kože tokom trudnoće. Za fetus mogu da budu štetni: salicilna kiselina, retin-A, retinol, retinil palmitat, benzoil peroksid, hidrohinon i određeni lekovi za akne. Pored toga, trebalo bi da izbegavate profesionalne tretmane kao što su hemijski piling sa salicilnom kiselinom, botoks i laserski tretmani.

Kako bi trebalo da izgleda nega kože u trudnoći?

“Nežno” je reč koju bi trebalo da zapamtite. Najbolja stvar koju možete da uradite je da koristite nežne proizvode koji su bezbedni za trudnoću. Pod brigom licenciranog, obučenog profesionalca, tretmani bi trebalo da budu u potpunosti prilagođeni vama i da uključuju sastojke koji su bezbedni za vas i bebu. Uverite se da dermatolozi koriste sastojke na bazi biljaka i da izbegavaju električne modalitete.

Nega kože u trudnoći zahteva idealnu rutinu koja odgovara svakoj trudnici. Čak i ako ste ranije bili trudni, vaša koža može da reaguje potpuno drugačije kada sledeći put budete bili. Zato je savršeno vreme da svoju kožu tretirate jer se može desiti da imate promene poput akni, ekstremne suvoće i iritacije.

Kada negujete kožu, nemojte zaboraviti na blag piling, dva do tri puta nedeljno. To sprečava nakupljanje površinskih ostataka na koži i izbijanje akni. Takođe pomaže da se ublaži suvoća kože, što može da se pogorša zbog mrtve kože koja ne dozvoljava proizvodima da pravilno prodru u dubinu kože. Probajte alate za uklanjanje mrtvih ćelija kože na površini, kao i serum hijaluronske kiseline protiv suvoće. Što se pilinga tiče, probajte glikolnu kiselinu. Još jedna AHA kiselina koju možete koristiti je mlečna kiselina.

Za lečenje akni i bubuljica tokom trudnoće, probajte proizvode sa epidermalnim faktorima rasta i ekstraktom kvasca, koji podstiču zarastanje i obnavljanje ćelija.

Pročitajte još i: Bebe na plaži: 21 savet za bezbrižan odmor sa decom

Naslovna fotografija: pexels.com

Marija Gavrilović