Kraljevski tretman: Raskošne palate koje su danas luksuzni hoteli

Palate pretvorene u hotele donose jedinstvenu priliku za luksuzan boravak. U prošlosti je pripadnost monarhijskoj dinastiji često bila romantizovana, doduše, takav životni stil je uglavnom nosio moć, raskoš, balove, gozbe i glamur, ali su u isto vreme prinčevi, princeze, vojvode i grofice neretko bili i žrtve kućnih pritvora i državnih udara.

Danas, međutim, kad je svet otvoreniji nego ikad pre, mnogi mogu da isprobaju stil života careva, kraljeva, maharadža i sultana. Predstavljamo vam najlepše hotele koji su nekada bili rezidencije plemića.

Palate pretvorene u hotele

Kempinski hotel u Çirağan palati, Istanbul

Nekada raskošno prebivalište otomanskih sultana, palata Çirağan danas predstavlja svedočanstvo turskog nasleđa i modernog luksuza, sa zadivljujućom istorijom koja je još fascinantnija od njenih rezbarija ili živopisnih štukatura u hodnicima. Po nalogu sultana Ahmeda I u 17. veku, carski vrt palate (hasbahče) premešten je na Bosfor 100 godina kasnije, gde je postao dom trojici uticajnih sultana. Iako je opustošena požarom ranih 1900-ih, vaskrsla ju je japanska kompanija i sada poseduje 11 raskošnih apartmana za hotel Kempinski, kao i nekoliko restorana.

Apartmani vešto spajaju moderne i klasične elemente, pri čemu svaka tamnoplava soba ima uzglavlja ukrašena cvetnim motivima, što je znak njene bogate prošlosti, dok tepisi oponašaju tradicionalni dizajn koji se koristi za borbu protiv vlage u moreuzu.

Aman hotel u Letnjoj palati, Peking

U prostranoj periferiji Pekinga nalazi se veliko imanje koje je nekada predstavljalo zgodno letnje bekstvo za članove vladajućeg klana King. Letnja palata poseduje 290 hektara bujnih vrtova i mirnih jezera, sa brdom dugovečnosti visine 61 metra, kao i trospratnom kulom budističkog hrama smeštenom na njegovom vrhu. Iako ovo grandiozno mesto svetske baštine Uneska mami privlačnošću drevne Kine, a danas vrvi od posetilaca turista, tu je i skriveni prolaz koji je namenjen isključivo gostima koji borave u ultraekskluzivnom Amanu u Letnjoj palati.

Umesto običnih soba, smeštaj u Letnjoj palati je u grandioznim paviljonima koji su nekada služili kao odaje za goste carice Ciksi. Unutar zapanjujućih struktura, čiji zidovi okružuju šarmantno osamljeno dvorište, nalazi se raskošna spavaća soba, prostrani dnevni boravak i intiman prostor koji može da primi do 14 gostiju. Dok se Imperial Suite može pohvaliti sopstvenom privatnom banjom, hotel takođe poseduje ogromnu podzemnu banju na dva nivoa, gde su prijatni tretmani inspirisani carskim i kineskim metodama.

Ašford zamak, Irska

Godine 1228, zamak Ašford podigla je anglo-normanska porodica de Burgo, koja je uspostavila dominaciju nad regionom. Prolazili su vekovi, ali zamak je ostao u rukama de Burgosa sve dok ga nije zauzeo ser Richard Bingham, koji je dodao dalja utvrđenja strukturi. Još kasnije, pod porodicom Brown, dodato je veliko imanje i veličanstveni zamak u francuskom stilu – a kada je ser Benjamin Lee Guinness kupio zamak, nije štedeo novca da poveća njegovu slavu.

Sada se prostire na više od 140 hektara zemlje, na kojoj su izgrađeni novi putevi, zasađeno hiljade stabala i izgrađena dva proširenja u viktorijanskom stilu. Sada kao hotel, zamak vanvremenske elegancije podseća na zlatno doba, sa veličanstvenim bioskopom, salom za bilijar sa raskošnim nameštajem i salonom za cigare. Spajajući viktorijansku tradiciju sa svim modernim pogodnostima, to je sjajni simbol toplog gostoprimstva, ekstravagantnog luksuza i bogate istorije.

Kopakabana palata, Rio de Žaneiro

Uprkos tome što ovaj dragulj u brazilskom gradu nikada nije formalno služio kao rezidencija za političku elitu, njegova istorija je puna raskoši i glamura. Veliku palatu Kopakabana, od milja poznata kao „Kopa“, dizajnirao je francuski arhitekta Joseph Gire, u čast 100. godišnjice nezavisnosti Brazila. Dok je davao priznanje art deco strukturama francuske rivijere, Gire je dodao primese lokalnog šarma Karioke.

Shangri-La hotel, Pariz

Unutar raskošnih zidina bivše rezidencije princa Rolanda Bonaparte u 16. arondismanu, sa pogledom na Ajfelov toranj i reku Senu, nalazi se oličenje pariske sofisticiranosti: Shangri-La Pariz. Ovaj veličanstveni hotel graciozno prepliće elegantnu evropsku regalnost sa ljubaznim gostoprimstvom Orijenta, a dom je i jedinog kineskog restorana sa Michelinovom zvezdu.

Za vrhunski kraljevski doživljaj, izaberite L’Appartement Prince Bonaparte, raskošan jednosobni apartman čiji su visoki plafoni ukrašeni pozlaćenim akcentima, kao i parketi, koji podsećaju na Versaj, dok spajaju klasični francuski dizajn sa delikatnim azijskim uticajima. Privatni balkoni pružaju idilične poglede na Grad svetlosti, dok dnevna soba i odvojena trpezarija mogu lako da prime osmoro ljudi. Jednako raskošna je i spavaća soba, koja je uređena u paleti plave i zlatne boje, sa veličanstvenim kristalnim lusterom kao centralnom tačkom.

Pročitajte i ovo: Romantične evropske destinacije koje su idealne za proslavu godišnjice braka

Naslovna fotografija: pexels.com

Božica Luković