Prednost unutrašnjeg podmlađivanja nad spoljnim
Moje ime je Anja Šargin i moj posao je da podmlađujem i ulepšavam žene na prirodan način. Nekoliko godina sam bila instruktor joge, te sam u jednom momentu poželela da se bavim samo jogom lica. Znanje iz joge je i te kako pomoglo, kao i moje dugogodišnje interesovanje o negovanju kože i unutrašnjim načinima podmlađivanja.
Autor sam knjige „Postanite svoj lični estetski hirurg – metoda Anja Šargin“, koja u ovom trenutku predstavlja alternativnu inovaciju u svetu podmlađivanja.
Starenje je jedan složen proces, zato mu treba pristupiti celovito, što uključuje bitnu promenu negovanja i odnosa prema sebi.
Danas nam većina nudi spoljne načine podmlađivanja, zanemarujući i zaobilazeći glavni uzrok našeg promenjenog izgleda. U prilog ovome govore tretmani botoksom, hijaluronom, razni kozmetički tretmani itd.
Sve su to načini podmlađivanja koji dovode do manjih ili većih promena na licu, sa kratkotrajnim dejstvom. Međutim, sa druge strane, većina nastavlja da uzima industrijski šećer, ne primenjuje pravi detox tela, izlaže se preterano sunčevim zracima u neadekvatno vreme za kožu, odlazi u krevet kasno, ima ishranu siromašnu hranljivim materijama, nema pravilan odnos prema koži i nema adekvatnu antioksidativnu zaštitu.
Navedeni činioci su samo osnovni uzročnici degradacije ćelija, njenog propadanja, jer ono što se dogodi na tom esencijalnom nivou, ne može nijedan spoljni podmlađivač da reši. Odnosno, može ali kratkotrajno, uz stalne korekcije koje onda neminovno dovode do promene identiteta, i većeg disbalansa.
I kada je prirodno podmlađivanje u pitanju, kroz vežbe lica, masaže lica, isto je neophodan celovit pristup.
Ukoliko nas interesuje podmlađivanje koje će imati trajnost, bez rizika, neophodno je delovanje sa aspekta unutrašnjosti našeg tela. Za početak, pored spoljne higijene kao što je kupanje i čišćenje kože, potrebna je redovna higijena unutrašnjih organa, podjednako važna kao i spoljna.
Kada iz svog tela otklonimo toksine koji su se nagomilavali godinama, omogućavamo bolju apsorpciju nutrijenata kroz ishranu i suplemente. Ovo je uvek prvi korak direktnog unutrašnjeg podmlađivanja koji na prvom mestu dovodi do zdravstvenih promena, a onda našeg celokupnog izgleda.
Dermatolozi i kozmetičari su se bavili detaljnim istraživanjima promena na koži i došli do sledećeg zaključka, a to je da oksidativni stres najjače utiče na promene kože usled starenja.
Oksidativni stres predstavlja ćelijski nivo starenja i stanje koje nastaje kada slobodni radikali prevaziđu našu antioksidativnu zaštitu. Slobodni radikali su molekuli koji imaju jedan ili više nesparenih elektrona u svojoj strukturi. Sa druge strane, kada postoji povećana proizvodnja slobodnih radikala i smanjena eliminacija i neutralizacija, nastaje stanje oksidativnog stresa.
Dakle, uzrok nastanka oksidativnog stresa je manjak antioksidativne zaštite.
Slobodni radikali izazivaju prevremeno starenje kože, tako što oštećuju strukturu kožnih ćelija i razbijaju važne komponente kao što su hijaluron, kolagen i elastin. Sasvim dovoljno da koža izgubi svoj integritet. Međutim, postoje i spoljni činioci koji dovode do stvaranja slobodnih radikala, kao što su: stres, preterano sunčanje, buka, pušenje, loša ishrana siromašna potrebnim nutrijentima. Zato je naš prvi zadatak da povećamo antioksidativnu zaštitu putem ishrane koja obiluje sirovim voćem i povrćem i koja ima crvene, narandžaste, žute, tamnoplave i ljubičaste pigmente. Takođe, danas je uzimanje suplemenata (dodaci ishrani) postala potreba, s obzirom na zagađenost sredine. Nije moguće sve potrebne nutrijente uneti putem i samo ishrane.
Imajući u vidu da je naš organizam jedan složen sistem, naša ishrana treba da ima balans između osnovnih esencijalnih masnih kiselina. Danas je čak najveći procenat ljudi u disbalansu omega 6:3.
Šta za nas znači ovaj disbalans?
Sve! Opet delovanje na ćelijskom nivou. S obzirom na to da sama reč kaže esencijalne masne kiseline – najvažnije za zdravu ćeliju. Kada smo u disbalansu, tada naše ćelije postaju tvrdokorne i ne dozvoljavaju potpun ulaz hranljivih materija u ćeliju, a sa druge strane ne dozvoljavaju eliminaciju toksina. Ovo nam govori da, iako se hranimo zdravo i sa namirnicama bogatim nutrijentima, možda nam to ništa ne znači ako nemamo balans ove dve masne kiseline, s obzirom na to da hranljive materije ne mogu u potpunosti nahraniti ćeliju. Posledica ovakvog disbalansa su upalni procesi u telu i različite zdravstvene tegobe.
Takođe, njihov disbalans značajno utiče i na stanje kože.
Omega 3, naročito DHA su veoma blagotvorne za kožu, a njihova redovna konzumacija donosi lepu, sjajnu, hidriranu i glatku kožu. Takođe, omega 3 kiseline smanjuju starenje kože i štite od štetnog dejstva sunca. Zbog svega ovoga mnoge žene omega 3 kapsule smatraju svojim zaštitnikom lepote i zdravlja kože.
I kada svoj život prilagodimo redovnom čišćenju tela i redukciji oksidativnog stresa, pravilnoj ishrani, ostaje nam pravilna nega, koja u tom slučaju može biti najmanji problem. Kada je koža zdrava iznutra i dobija redovnu spoljnu negu, ona će biti u dobroj kondiciji i sposobna da se odbrani od štetnih spoljnih uticaja. Redovna i temeljna nega na ovaj način, u stanju je da pobedi i genetiku koja nam možda i nije baš naklonjena.
Zdravlje je uvek lepo!
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Anja Šargin je neko voli da podmlađuje i ulepšava žene na prirodan način. Odmalena je pokazivala interesovanje prema prirodnom negovanju i podmlađivanju. Da nije tako, sigurno bi bila estetski hirurg. Voli sklad, prirodnost i balans u svemu. I smatra da prava lepota predstavlja spoj unutrašnje i spoljašnje lepote, koje samo zajedno mogu ostvariti svoj pun potencijal.