Gubitak kose – šta možemo učiniti povodom toga

Gubitak kose je mnogo češći problem nego što se inače misli. Podaci govore da se skoro 50% žena susrelo sa ovom pojavom u nekom periodu svog života. Uzroci su mnogobrojni, a kreću se od pitanja hormonskog balansa, preko genetike, pa sve do izuzetno stresnog načina života. I dok naučnici traže rešenja za ovaj problem, za početak se treba pozabaviti uzrocima.

Najčešći uzroci

Mnogi ljudi imaju genetsku predispoziciju, odnosno sklonost ka gubljenje kose, tvrde stručnjaci, s tim što se sam metod nasleđivanja razlikuje kod žena i muškaraca. Svakako, gubitak kose nije retka pojava i generalno, možemo reći da se javlja u većini porodica. Ono po čemu se gubitak kose razlikuje kod muškaraca i žena, to je što, za razliku od muškaraca, žene retko gube frontalnu liniju kose. Umesto toga, njihova kosa se tanji i proređuje, jer se smanjuje ukupan broj folikula dlake.

Hormoni takođe utiču na ovu pojavu. Naučnici kažu da estrogen ima pozitivan efekat na rast kose i čak može da produži fazu rasta. Tokom trudnoće, na primer, kada je nivo estrogena visok, žene često imaju vrlo bujnu kosu. Pred kraj trećeg trimestra nivo estrogena opada, a nivo kortizola – hormona stresa – raste. Kombinacija ovih hormonskih uticaja često dovodi do pojačanog opadanja kose u mesecima nakon trudnoće. U periodu perimenopauze i menopauze žene takođe mogu doživeti gubitak ili proređivanje kose.

Ispostavilo se da je i stari dobri stres takođe snažan faktor gubitka kose. Stresor može biti fizički, poput primanja anestezije za operaciju, ili psihološki, kao što je smrt u porodici, lični strah od nečega, razvod ili raskid… Gubitak kose se često može javiti naknadno, tri do šest meseci nakon pojave stresora, što čini težim utvrđivanje uzroka. Ako je u pitanju samo privremeni period stresa, rast kose se obično nastavlja u roku od nekoliko meseci.

Drugi razlozi za gubitak kose mogu uključivati ishranu – posebno nedostatak gvožđa i cinka, nepravilan rad štitne žlezde, bolesti poput kancera ili autoimunih bolesti.

Načini lečenja

Minoksidil je jedna od opcija. Ukoliko ne znate o čemu se radi, Minoksidil je prvi lek koji je Američka agencija za lekove (FDA) odobrila u lečenju alopecije, tj. opadanja kose. Koliko će biti učinkovit, zavisi od slučaja do slučaja – dok neki pacijenti osećaju samo blago dejstvo, drugima se dešava da kosa počne ponovo da im raste na mestima na kojima je bila proređena.

Danska klinika za kosu Harklinikken, koja proučava gubitak kose kod žena više od 25 godina, radi konsultacije – uživo ili putem virtualnih sesija, tokom kojih određuje da li ste adekvatan kandidat. Ukoliko procene da jeste, kompanija specijalno za vas formuliše i priprema određeni eliksir koji treba da nanosite svakodnevno. Neki od ključnih sastojaka su koren čička, neven i određeni sastojci iz kravljeg mleka.

Pored ovoga, za poboljšanje ukupnog volumena kose stručnjaci preporučuju i uzimanje suplemenata, poput biotina, gvožđa sa vitaminom C ili sa cinkom. S obzirom na to da se ćelije za kosu najbrže dele u telu, optimalna ishrana je ključna, kažu, dodajući da su cink, koji je neophodan za formiranje folikula dlake, i gvožđe dva najhranljivija i najvažnija sastojaka za zdravu kosu.

gubitak kose

Koliko često treba prati kosu?

Iako ne postoji magičan broj, kao ni neki savet koji bi se odnosio na sve ljude, pokazalo se da kortizol i dihidrotestosteron — dva hormona koja mogu da ubrzaju stanjivanje kose — mogu biti prisutna u sebumu vlasišta. Zbog toga se preporučuje pranje kose (i glave) najmanje tri puta nedeljno. Međutim, nije nužno da se kosa uvek pere šamponom – u nekim slučajevima možete jednostavno oprati kožu glave vodom.

Masaža vlasišta koju praktikujemo tokom šamponiranja (ili na suvoj kosi), može pomoći u povećanju cirkulacije. Međutim, još uvek nije dokazano da sprečava gubitak kose. Ono što prija kod masaže, jeste to što privremeno smanjuje nivo kortizola, čineći vas opuštenijim. Više od toga, kažu lekari, ne može da učini.

Da li određene frizure mogu da utiču na gubitak kose?

Poznata američka doktorka Amy Wechsler, dermatolog, kaže da jedina frizura koja može izazvati gubitak kose je veoma čvrsta pletenica. Tako može nastati tzv. vučna alopecija. Bilo šta drugo što uradite na površini dlake može da pokida kosu, ali ne i da je iščupa iz korena. Međutim, dlaka koja je oštećena svakako ne doprinosi punoći kose i zato treba izbegavati čvrste repove, prekomerno tretiranje (hemijska pegla za kosu može da je uništi, posebno u kombinaciji sa farbanjem) i preterano oblikovanje kose, posebno upotrebom jakih fenova, presa i sl. Češljanje kose treba obavljati nežno, bez čupanja i cimanja.

Pročitajte i: Frizure za mladalački izgled

Šta još preostaje?

U Njujorku se koristi određena procedura prilikom koje lekari pripreme plazmu iz krvi pacijenta (koja sadrži trombocite), koncentrišu je i ubrizgavaju direktno u kožu glave. Klinički rezultati pokazali su značajno povećanje gustine i debljine dlake, kao i rasta kose, za svega tri do šest meseci.

Napredna istraživanja pokazuju i rastući potencijal za terapiju zasnovanu na matičnim ćelijama, koja pomaže u rastu kose. Sve je više lekara specijalizovanih za ovu tehniku regulisanja ciklusa folikula dlake i regeneraciju rasta kose u kojoj se koriste bioaktivni molekuli – faktori rasta iz matičnih ćelija. Molekuli se ubrizgavaju direktno u kožu glave ili se primenjuju lokalno. Na kraju, i metode transplantacije su prešle dug put, pa danas rezultati presađivanja izgledaju znatno prirodnije.

Naslovna fotografija: unsplash.com

Jana Milić, zaljubljenik u prirodu, šumske staze i cveće. Neguje i bubice, ali one u glavi.