Kako da izađete na kraj sa proređivanjem kose nakon porođaja
Proređivanje kose je česta pojava sa kojom se žene suočavaju posle porođaja – da, to ima sve veze sa nivoom hormona i burnim hemijskim procesima u organizmu koji se najpre prilagođavao trudnoći, a sada pokušava da se vrati u redovno stanje i da podrži proizvodnju mleka i dojenje. Nije obavezno da će početi da vam opada kosa posle porođaja, ali, treba da znate da je to moguće, kao i šta povodom toga možete preduzeti.
Ukoliko primetite proređivanje kose, nemojte očajavati, mada to može biti poražavajuće iskustvo, naročito ako je bujna i duga kosa deo vašeg imidža i identiteta i uvek ste mogli sa njom da radite šta hoćete, da je bojite, kovrdžate i ravnate, bez bojazni da ćete je oštetiti ili izgubiti. Uživanje u majčinstvu može biti narušeno panikom zbog gubitka kose (uz sav ostali stres koji prati odgajanje bebe i navikavanje na novu životnu ulogu), a dodatni stres može pojačati problem.
Možete i da ne primetite da je počelo proređivanje kose, jer nemate vremena ni da se pošteno pogledate u ogledalu, dok vam neko ne kaže da vam se „vidi glava“ i da ranije niste imali tako širok razdeljak. Kako god dođe spoznaja o proređivanju kose, to vas može žestoko uzdrmati i narušiti samopouzdanje, pa zato treba da znate šta možete preduzeti.
Pre svega, možete podeliti svoja iskustva putem društvenih mreža i foruma i saznati da polovina mladih majki ima ili je imalo isti problem – one će vas uveriti da je to normalna pojava koja će se povući, a osećaj da niste same u tome, može biti utešan. Ali, uteha nije dovoljna, mada ćete na forumima dobiti i više od toga, kroz iskustva žena koje su se borile sa ovim problemom. Najpre krenite od osnovnih analiza krvi i hormona, kako biste isključili druge moguće uzroke proređivanja kose, a zatim se naoružajte strpljenjem i praktikujte savete stručnjaka. U međuvremenu, možete sakupiti još informacija o tome zašto se posle porođaja često javlja proređivanje kose.
Zašto se javlja proređivanje kose nakon porođaja
Proređivanje kose nakon porođaja je faza kroz koju organizam prolazi zbog porođajnog stresa. Faktori kao što su gubitak krvi i tečnosti, nedostatak sna, postporođajna depresija, mogu doprineti gubitku kose. Porođaj takođe može da promeni ciklus rasta kose, prebacujući vas iz faze aktivnog rasta (anagen) u fazu mirovanja (telogen), što povećava verovatnoću da folikuli počnu da ispadaju. Normalno ispadanje kose prilikom češljanja je oko sto vlasi dnevno, dok se posle porođaja ovo ispadanje drastično povećava.
Hormoni igraju najveću ulogu – tokom trudnoće, estrogen i progesteron održavaju vašu kosu u fazi rasta i čak ga podstiču i možda ste iskusili bujanje kose do dužine koju nikada ranije niste imali, kao i sjaj i kvalitet dlake, kao nikada pre trudnoće. Ali, kada to odjednom prestane, utoliko je primetnije i šokantnije proređivanje kose.
Pročitajte i ovo: Gubitak kose – šta možemo učiniti povodom toga
Kada gubitak kose počinje i koliko traje
Počinje vrlo brzo, ali verovatno će postati upadljiv i primetan oko četiri meseca nakon porođaja. Svako proređivanje kose vezano za trudnoću, trebalo bi da počne da se smanjuje nakon približno godinu dana od porođaja. Ukoliko se nastavi i nakon bebinog prvog rođendana, konsultujte dermatologa da biste utvrdili šta se dešava.
Šta da radite kad primetite proređivanje kose
Hranite se kvalitetno
Fokusirajte se na hranu punu proteina i omega-3 masnih kiselina, jer ovi sastojci podržavaju rast kose. Zeleno povrće je takođe vrlo hranljivo u tom smislu, a možete razmotriti i dodatak suplemenata koji sadrže biotin i cink. Ako dojite bebu, pre nego što uvedete bilo kakav dodatak ishrani, konsultujte se sa pedijatrom i nutricionistom.
Negujte kožu glave
Zdrava kosa raste iz zdravog skalpa, a pore vlasišta mogu biti začepljene zbog, na primer, nedostatka vremena za pravilnu negu i prečestog korišćenja suvog pranja. Zato perite kosu na svaka tri, četiri dana, koristeći blage šampone (možete upotrebiti onaj kojim kupate bebu), a možete isprobati i onu poznatu varijantu oplemenjivanja običnog šampona od koprive (recept sa TikToka) dodavanjem na litar šampona bočice vodenih AD kapi, bočice kapi od koprive, bočice ricinusovog ulja, bočice rastvora pantenola i jedne ampule bevipleks ampula. Ovako „napravljen“ šampon potrebno je promućkati pre svake upotrebe (jer se sastojci sležu i razdvajaju kad boca stoji par dana) i redovno ga koristiti. Nabrojani sastojci umiruju kožu glave bez isušivanja, podstiču cirkulaciju i istovremeno čiste i neguju kosu.
Budite strpljivi sa novom kosom koja počinje da raste
Faza rasta nakon proređivanja kose može biti čudna i delovati neuredno. Odjednom niču „antene“ koje štrče na sve strane i kojima je potrebno vreme da izrastu, stvore volumen i dostignu dužinu. Nova kosa je nežna i ne želite da je oštetite – možete nositi elastičnu traku kada se umivate i spremate, koja će ujedno priljubiti antenice uz glavu i možete ih zagladiti četkicom za zube i „pričvrstiti“ sa malo laka za kosu. Nove vlasi u nekom trenutku dostignu dužinu kojom ne odudaraju od vaše frizure, što je olakšanje na koje morate pričekati ukoliko imate dugu kosu. Ali ako volite kratku kosu, ošišajte se i napravite nonšalantnu frizuru sa nejednakim pramenovima, u koju će se rast nove kose sasvim fino uklopiti.
Tendencija pojave bebi kosice može se nastaviti još nekoliko godina i možda više neće biti tako gusta na temenu kao ranije, ali može biti duga, zdrava, lepršava i sjajna.
Zapamtite, proređivanje kose nakon porođaja je normalna i privremena pojava i kosa će posle izvesnog vremena nastaviti da raste – pojaviće se nove vlasi, zbog kojih ćete možda želeti da promenite frizuru, ali shvatite i to kao deo novog identiteta mame i uživajte u svim novim stvarima koje se dešavaju i koje učite negujući bebu.
Pročitajte i ovo: Na šta bi sve trebalo da obraćamo pažnju pri oporavku nakon porođaja?
Naslovna fotografija: unsplash.com
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.