Kućne biljke koje izdržavaju na visokim temperaturama
Koje su to kućne biljke koje podnose vrućinu, što nas posebno interesuje tokom vrelog leta? Biljke koje nisu poreklom iz tople klime ili su već slabe zbog loše nege, štetočina ili drugih problema, zahtevaće dodatnu negu.
Kad je toplo, biljke ubrzavaju svoju verziju metabolizma, uključujući fotosintezu i rast. To je prirodan način da iskoriste pozitivne uslove rasta. Ali, to se razvilo mnogo pre globalnog zagrevanja. Biljke uspevaju sve dok temperature ostaju oko 32 stepena ili niže. Iznad ovoga, one se polako opuštaju. Biljke koje nisu tolerantne na toplotu pate još više. Što duže ostaje toplo, to postaje gore.
Biološki, prekomerna toplota može poremetiti proces fotosinteze, mehanizam kojim biljke proizvode hranu iz svetlosti, vode i ugljen-dioksida. Visoke temperature mogu dovesti do zatvaranja stomata biljke – malih pora koje se koriste za razmenu gasova. To može dovesti do smanjenog rasta i narušiti opšte zdravlje biljke.
Vidljivi znaci oštećenja od toplote ili sunca mogu uključivati promenu boje listova – često žute ili smeđe mrlje, uvenulo ili uvijeno lišće i usporen rast. Ako se ne kontroliše, ovo može dovesti do uvenuća.
Zato vam predstavljamo sobne biljke koje ne samo da izdržavaju visoke temperature, već i uspevaju u njima.
Kućne biljke koje podnose vrućinu
Aloe vera
Ova čvrsta sukulentna biljka može da preživi u skoro svim uslovima sa većim svetlom. Pored obične aloje, postoji mnogo hibrida sa interesantnim listovima u obliku koplja. Aloja raste na direktnoj sunčevoj svetlosti, ali ceni i malo senke. Preživljava ako je zalijete i jednom u dve sedmice.
Zamija
Poreklom iz Tanzanije, istočne i južne Afrike, zamija je izdržljiva biljka koja zahteva malo održavanja, što je čini savršenim izborom za dom. Preferira zatvoreno okruženje i uspeva na lokacijama sa slabom osvetljenošću. Otporna je na sušu, tako da je potrebno zalivati samo kad se tlo osuši. Pored toga, njene potrebe za hranjenjem su male, tako da je potrebno da đubrite samo dva puta godišnje.
Kaktusi
Svi smo krivi što povremeno zanemarujemo sobne biljke, posebno na visokim temperaturama kad smo više zabrinuti za hidrataciju. Na sreću, kaktusi cene svetlo i toplo mesto, dobro se drže na direktnoj sunčevoj svetlosti i zalivanje jednom mesečno je sasvim u redu. Sa većim izbora u oblicima i veličinama, kaktus je jednostavan način da dodate zelenilo u svoj dom bez stresa!
Zlatna puzavica
Zlatna puzavica je popularan izbor za sobne biljke, jer je otporna. Sposobna je da se prilagodi i napreduje pri jakom indirektnom svetlu i slabom osvetljenju. Biljku je potrebno retko zalivati, tako da, čak i kad temperature rastu, nema potrebe da brinete da će uvenuti. Njeni veći listovi isparavaju, oslobađajući višak vode u vazduh, na taj način hladeći sebe i okruženje, što pomaže u održavanju vlažnosti u vašem domu.
Dracena
Palme pomažu da stvorite tropski vibe u udobnosti sopstvenog doma. Jednostavno se održavaju i zahtevaju malo vaše pažnje da bi rasle i napredovale. Dracena je najsrećnija kad se kupa na svetlom, sunčanom mestu, iako se lako može prilagoditi uslovima slabog osvetljenja. Ključno je omogućiti da se zemlja potpuno osuši između zalivanja.
Zeleni ljiljan
Poreklom iz tropskih i južnih delova Afrike, zeleni ljiljan je lak za uzgajanje na toploj lokaciji u zatvorenom prostoru. Ako želite da dodate malo zelenila u viseću korpu, onda ne tražite dalje od ove biljke. Da biste proizveli najbolji rast, postavite je na zatvorenu lokaciju na indirektnom jakom svetlu. Brzo raste, tako da ćete možda morati da je presađujete svake godine. Održavajte tlo vlažnim kad se gornji centimetar zemlje osuši. U jesen i zimu, možda ćete morati da zalivate samo svake druge nedelje.
Pročitajte i ovo: Baštovanski saveti za početnike, koji vam mogu biti korisni tokom leta
Naslovna fotografija: pexels.com
Božica Luković