Kako da naučite decu lepim manirima i ljubaznosti

Svačije ponašanje odražava ono što zovemo „kućnim vaspitanjem“ koje obično pominjemo u kontekstu nepristojnog i neljubaznog ponašanja. Lepi maniri, ljubaznost i pristojnost su svakome dobrodošli, a osnove za izgradnju uljudnog ponašanja zaista stičemo u porodici. Dakle, pred vama je, pored svih ostalih roditeljskih zadataka i taj da modelujete dobro ponašanje i naučite dete da bude usklađeno sa društvenim normama.

Deca koja histerišu po supermarketima, otimaju se, jurcaju i guraju prolaznike, noćna su mora svake majke, dok su pristojna, mirna i mila deca predmet zavisti roditelja nemirne dece. Ipak, lepo ponašanje ne dolazi kroz disciplinovanje i zastrašivanje, a deca su nemirna kada njihov višak energije nije pravilno usmeren i kad im je dosadno ili su suviše uzbuđena. Lepi maniri se (kao i sve drugo) uče pre svega kroz lični primer i dosledno ponašanje. Pa, ako želite ljubaznu i pristojnu decu budite ljubazni i pristojni prema njima, kao i prema svima ostalima. Ako vi verujete da svako zaslužuje poštovanje i negujete pristojno ponašanje čak i izazovnim situacijama i ako umete da se zalažete za sebe na asertivan i uljudan način, vaša deca će usvojiti te veštine kao poželjne i prirodne.

Ne osuđujte i ne postiđujte svoju decu kada se ne ponašaju pristojno, već se postarajte da saznate šta ih je navelo da tako reaguju i učite ih da upravljaju svojim osećanjima i ponašanjem. To ide prilično lako i spontano kada ste i sami smireni, razložni, saradljivi i pristojni, imate jasne granice i čuvate ih na pristojan način. Ali, niko nije uvek smiren, razložan i pristojan – niste ni vi, a neće biti ni vaše dete. Najvažnije je da sa decom stalno razgovarate, objašnjavate i odgovarate iskreno na sva njihova pitanja i nedoumice – naročito kad to nije lako i kad su teme osetljive. Važno je da deca razumeju vrednost i značaj lepog ponašanja, kao i važnost svojih osećanja, da bi stekla kritičko mišljenje i razvila sposobnost da procenjuju i prilagođavaju se.

Pročitajte i ovo: Zašto je čitanje važno za decu – i kako da ih ohrabrite da zavole knjige

lepi maniri

unsplash.com/@jonathanborba

Kako se stiču lepi maniri

Budite uzor lepog ponašanja

Možda vam se čini preterano i neprirodno, gotovo kao u engleskom visokom durštvu, govoriti stalno „izvoli“, „hvala“, „izvini, „molim te“ i „nema na čemu“ u svakodnevnoj komunikaciji sa porodicom i prijateljima, ali ako to dosledno činite, lepi maniri će biti uobičajeni i vaše dete će ih usvojiti bez ikakvog napora. Ipak, ne želite da ono samo ponavlja fraze pristojnosti kao papagaj, već da razume zašto je dobro i važno biti ljubazan.

Lepi maniri ne treba da se forsiraju

Izbegnite ono što roditelji obično rade – ne „vaspitavajte“ dete pred drugima i ne podsećajte ga da treba da se zahvali. Ne stavljajte mu reči u usta, da biste „osigurali“ lepo ponašanje. Dete će se verovatno setiti da kaže „hvala“ kada mu neko kaže „izvoli“ nudeći mu ukusnu poslasticu, ali možda neće čuti taj „okidač“ za lepe manire, ili se neće setiti, jer će biti zaokupljeno poslasticom ili zbunjeno. Kada to činite, vi ga forsirate i istovremeno dovodite u neprijatnu situaciju, u kojoj oseća stid, jer je zaboravilo na lepo ponašanje.

Nemojte tretirati dete kao „treći točak“

Mnogo nas je odraslo uz ovakav tretman, koji je u ranijim roditeljskim stilovima bio uobičajen – deca su bila tu negde, pored i usput, blago zanemarena, jer su odrasli bili zaokupljeni svojim interakcijama i brigama. Deca su se podrazumevala i od njih se očekivalo da ne smetaju. Umesto toga, budite zainteresovani i uključeni i pokazujte pažnju svom detetu, uvek. Kada ste u društvu odraslih, uključite ga u razgovor na način primeren njegovom uzrastu, koliko god je moguće. To možda nije oblik druženja koji želite, ali deca koju roditelji svuda vode sa sobom i ponašaju se prema njima sa poštovanjem i uključuju ih u interakcije, spontano usvajaju ljubazno i pristojno ponašanje u društvu i rastu sa osećanjem da su uvažena. Kada imaju adekvatnu pažnju, nemaju potrebu da prave ispade da bi skrenula pažnju na sebe.

Ako želite kvalitetno druženje sa svojim prijateljima, organizujete čuvanje deteta, ili se družite u vreme kada je dete u vrtiću ili školi.

Taktički dogovori

Dogovorite se sa svojim detetom o signalima kojima će vam taktički staviti do znanja da mu je potrebna vaša pažnja. Ponekad ćete se naći u situaciji da u prisustvu deteta morate da poklonite punu pažnju drugoj odrasloj osobi (lekaru, službenom licu, prodavcu…) i vaše dete će se osećati izostavljeno i nesigurno. Dete u uzrastu od dve, tri godine, koje već dobro komunicira, uglavnom može da shvati tu instrukciju i da je sprovede. Uputite ga da vas u takvim situacijama uhvati za ruku (ili, ako vas već drži za ruku, da drugom rukom poklopi vašu šaku), kako biste znali da traži pažnju. Uzvratite mu tako što ćete svojom rukom poklopiti njegovu, kako bi znalo da ste primili njegov signal i da treba malo da sačeka. Takođe, možete reći detetu da ćete razgovarati sa njim čim završite razgovor koji vodite, a zatim to i učinite. Tako će dete naučiti da sačeka i da vas ne prekida, jer će biti sigurno da će „doći na red“ i da će njegove potrebe biti uvažene. Manje dete (ili bebu) sa kojim još ne možete napraviti taktički dogovor, uzmite u naručje i držite ga uz sebe dok razgovarate.

Vodite mirne razgovore o ponašanju

Važno je da smireno razgovarate sa svojim detetom o svim važnim stvarima koje se tiču međusobnog uvažavanja i očekivanja – o deljenju stvari i pažnje, poštovanju ličnog prostora, privatnosti i imovine. Ne propuštajte povode i prilike za ovakve razgovore, kao što su svedočenje nečijem neprilagođenom ponašanju (odraslog ili deteta), gledanje neke scene u filmu ili bilo šta slično. Dete treba da shvati šta se od njega očekuje i kako lepi maniri, ljubaznost i pristojnost olakšavaju sve vrste odnosa i interakcija u svakoj situaciji.

Šta su za vas lepi maniri

Razmislite o tome šta je za vas neprihvatljivo ponašanje i šta lepi maniri uključuju – možda vas napor da efikasno vaspitate dete dovodi do toga da zapravo ometate njegovo prirodno dobro ponašanje.

Bilo da je u pitanju korišćenje nepristojnog jezika (psovki) ili ignorisanje odraslih kome su skloni tinejdžeri, uobičajeno je da roditelji pokušavaju da „spasu“ situaciju. Ali, psiholozi savetuju da je u svim situacijama bolje biti ranjiv i otvoren za komunikaciju.

Pohvalite svoje dete

Deca, kao svi ostali generalno, mnogo bolje reaguju na pozitivne povratne informacije nego na opomene. Pokušajte da izbegnete kritikovanje svog deteta, kada je verovatno učinilo nešto bezazleno, u skladu sa razvojnom fazom i umesto toga usmerite energiju na pohvale svaki put kada primetite da su vaši razgovori pozitivno uticali na detetovo ponašanje.

Uzrast u kome se uče lepi maniri

Socijalizacija se dešava prirodno i dete se uči ponašanju od rođenja. Zato je bolje ne opterećivati se strogim pravilima ili određenim vremenskim okvirom. Deca u najranijem uzrastu uzimaju stvari bez pitanja, predškolci uzimaju stvari bez govorenja „hvala“, a školarci prave nepristojne šale za večerom. Sve je to normalno i potrebno je malo korigovanja i podučavanja kad se ove situacije pojave. Samo razgovarajte sa svojim detetom na način primeren uzrastu, koristeći jezik koji ono razume o određenim ponašanjima, bez kritike i postiđivanja deteta.

Ključni lepi maniri koje dete treba da usvoji

Lepi maniri kod dece imaju manje veze sa etikom, a više sa osnovnim principima ljubaznosti. Na kraju, ponašanja koja smatramo uljudnim zasnivaju se upravo na tome. Deca bi trebalo da izgovaraju „molim“ i „hvala“ bez razmišljanja, ali ključna stvar je atmosfera u kojoj ona shvataju važnost ljubaznih reči – da one pokazuju zahvalnost i da to svakog čini srećnijim. Drugim rečima, fokusirajte se manje na stroga pravila, a više na suštinu stvari, tako da vaše dete može samostalno donositi pohvalne odluke.

Šta činiti kada vaše dete nije ljubazno i pristojno

Kao što je već rečeno, opomena ili korekcija u tom trenutku obično nije najbolji odgovor. Umesto toga, prihvatite nelagodnost i ostavite prostor za spontano ponašanje svog deteta. Setite se da vas drugi ne ocenjuju tako strogo kao što mislite, ako je to ono što vas brine. Nije lako prevazići neprijatna osećanja u datom trenutku, sačuvati smirenost i sačekati povoljan momenat da se pozabavite problemom kroz smiren razgovor (a ne strogo objašnjavanje), ali je delotvorno.

Pročitajte i ovo: Naučite decu da budu zahvalna: 10 najvažnijih saveta za razvoj empatije

Brankica Milošević

 

Naslovna slika: unsplash.com/@jonathanborba