Jutarnji rituali za bolju probavu – od tajnog začina u kafi do optimalnog doručka
Donosimo vam jutarnje navike za zdrava creva koje treba da počnete da praktikujete odmah i vrlo brzo ćete primetiti značajne promene.
Mikrobiom creva dosta utiče na opšte zdravlje. Loše zdravlje creva može negativno uticati na san, varenje i nivo energije. Naše životne navike i način ishrane mogu nam pomoći da poboljšamo zdravlje creva, što može dovesti i do poboljšanja zdravlja srca, mozga, bolje probave i još mnogo toga.
Jutarnje navike za zdrava creva
Jedite doručak bogat vlaknima i proteinima
Iznova i iznova slušamo da je doručak najvažniji obrok u danu, a i gastroenterolozi se slažu. Mislite o svom telu kao o automobilu. Želite da započnete dan sa punim rezervoarom goriva, zar ne? Doručak pokreće vaše crevne funkcije, plus podržava zdrav nivo energije do kraja dana. Jedite doručak prepun proteina i vlakana, poput parfea od grčkog jogurta ili buritoa za doručak od celog zrna sa jajima, sirom i spanaćem.
Vlakna sadrže probiotike koji hrane vaše dobre crevne bakterije, održavajući zdrav mikrobiom creva. Ishrana bogata vlaknima takođe može da smanji rizik od probavnih bolesti kao što su sindrom iritabilnog creva (IBS) i inflamatorna bolest creva (IBD). Studije pokazuju da konzumiranje proteina može pozitivno da utiče na sastav crevnog mikrobioma i gastrointestinalnu funkciju. Istraživači veruju da se ne vare svi proteini, već neke bakterije u debelom crevu koriste aminokiseline iz preostalih proteina kao gorivo, stvarajući nusproizvod poznat kao metaboliti. Ovi metaboliti mogu imati značajnu ulogu u metabolizmu i imunitetu.
Doručak prepun vlakana i proteina ima i druge zdravstvene prednosti, uključujući povećanu sitost, bolju kontrolu šećera u krvi i dugotrajnu energiju.
Popijte čašu vode
Ispijanje čaše vode odmah nakon što se probudite pomaže da se telo rehidrira nakon dugog sna. Najzastupljeniji molekul u ćelijama koje oblažu vaš digestivni trakt je voda, koja čini 70% ili više ukupne ćelijske mase.
Hidratacija je važna za zdravlje creva, jer voda pomaže u razgradnji hrane, poboljšavajući varenje i olakšavajući apsorpciju hranljivih materija. Takođe podržava zdravu mikrobiotu creva i jak imuni sistem.
Krećite se
Kretanje pozitivno utiče na zdravlje creva na mnogo načina, čak i ako je to samo 10-minutna šetnja ili vežba kod kuće. Bilo koji oblik kretanja može pomoći u varenju. Vežbanje povećava dotok krvi u mišiće u digestivnom sistemu i potpomaže kretanje hrane kroz digestivni trakt.
Započnite jutro laganim istezanjem ili šetnjom – bonus poeni ako možete da šetate napolju na jutarnjem suncu. Jutarnje izlaganje suncu podržava zdrave cirkadijalne ritmove, poboljšavajući kvalitet i trajanje sna, što pozitivno utiče na zdravlje creva. Cirkadijalni ritmovi pomažu u regulisanju digestivnih funkcija uključujući pokretljivost, varenje i apsorpciju.
Dodajte začin svojoj jutarnjoj kafi
Još jedna jutarnja navika za zdravlju creva je dodavanje začina u kafu. U vašoj ostavi ima dosta začina koji mogu pomoći u smanjenju upale creva, kao što je cimet. Sladak je, dobro ide uz sve i možete ga upariti sa drugim začinima. Pokušajte da ga dodate u skuvanu kafu ili u talog kafe pre kuvanja.
Predlažemo i eksperimentisanje sa kurkumom i đumbirom. Ovi začini u kombinaciji su neverovatni. Možete dodati i malo sojinog mleka. Kurkuma i đumbir su prepuni antioksidansa koji podržavaju zdravlje srca, smanjuju upale i doprinose zdravom varenju.
Odvojite trenutak za mindfulness
Živimo u svetu u kome smo stalno stimulisani, od trenutka kada se probudimo pa do trenutka kada zaspimo. Ova stalna stimulacija može preplaviti nervni sistem, te je naše telo pod stresom. Stres — i akutni i hronični — direktno utiče na zdravlje creva. I dok je neki stres neizbežan, treba pronaći zdrave načina da se on smanji, a to će pomoći u održavanju zdravlja creva. Odvojite trenutak za mindfulness ujutro pre nego što proverite e-poštu ili društvene mreže.
Pročitajte i: Izađite iz kuće nasmejani: Tri jutarnje navike koje će vam ulepšati dan
Naslovna fotografija: pexels.com
Marina Puzić