easy life vodič kroz kulturna dešavanja u Beogradu do kraja decembra 2024.
Stigao je decembar, ali i čitav dijapazon beogradskih dešavanja u domenu kulture i umetnosti, a mi smo se potrudili da iz bogate ponude izdvojimo ponešto za svakoga. Bez daljeg odlaganja, predstavljamo vam:
easy life vodič kroz kulturna dešavanja u Beogradu do kraja decembra 2024.
Pozorište
27. i 28. decembar – Sveti Georgije ubija aždahu (Jugoslovensko dramsko pozorište, Velika scena “Ljuba Tadić”, 20č): U osvit Prvog svetskog rata, od vidovdanskog atentata do početka cerske bitke, u vreme velikog nacionalnog iskušenja, na prostranstvima Mačve, od Save do Šapca, događa se drama “Sveti Georgije ubiva aždahu”. Dok u pozadini zvecka oružje, u središtu drame je ljubavna priča u koju su upleteni jedan neobičan žandar, njegova žena koja potiče iz građanske porodice i njen ljubavnik, invalid iz balkanskih ratova. Kako se između ratova ipak živi, ili bar pokušava da se živi, tako i akteri ove drame, gotovo svi obeleženi što rođenjem što prethodnim ratovima, junaci nekih prošlih ili budućih veličanstvenih istorijskih događaja, pokušavaju da osete dašak lične sreće, ostvare pravo na zasluge iz prethodnih ratova, ili bar na kratko uhvate trenutak u kome se život i sloboda neće međusobno isključivati. Igraju: Nikola Rakočević, Jovana Belović, Milan Marić, Zoran Cvijanović, Marko Janketić.
14, 22, 28. i 29. decembar – Snežana i sedam patuljaka, opera za decu (Narodno pozorište, scena “Raša Plaović”, 12č): Bila jednom jedna Kraljica koja je poželela da ima dete belo kao sneg, usne crvene kao krv i kosu crnu kao noć. Želja joj se ispunila, i rodila se Snežana. Nažalost, ubrzo nakon toga kraljica se razbolela i umrla, a Kralj se oženio drugom ženom, gordom i oholom. Nova Kraljica je imala čudesno ogledalo, i svakog dana bi mu postavila isto pitanje – da li je najlepša na svetu, a ogledalo bi odgovorilo da jeste. Ipak, jednog dana, ogledalo je odgovorilo da je najlepša Snežana. Kraljica je bila strašno ljubomorna jer više nije bila najlepša u carstvu, i pozvala je kraljevskog lovca da ubije Snežanu… Ovu operu za decu izvodi operski studio “Borislav Popović”.
Izložbe (galerije)
Izložba “Vaša voda naša voda” (Umetnički prostor U10): Izložba Vaša voda naša voda predstavlja radove umetnika iz deset zemalja koji se bave istorijskim i ekološkim kontekstima u vezi sa Dunavom i drugim vodama. Prikazani radovi, uključujući slike, skulpture, fotografije i video radove, istražuju interakcije između industrije i rečnog pejzaža, analiziraju odnose ljudi i vode, i bave se vodom kao metaforom za transformaciju i obnovu. Naslov transnacionalnog projekta aludira na međusobnu povezanost svih vodenih sistema i kulturnih prostora koji se graniče. Izložba traje do 28. decembra.
Izložba “Svet u zelenom” Dušana Petrovića (Galerija B2): Za izložbu pod nazivom “Svet u zelenom” vajara Dušana Petrovića, tekst u katalogu priredila je Biljana Tomić koja je povodom stabala, koja su pala zbog bolesti, udara groma ili treće nevolje, od kog su nastale skulture istakla: “U starim dobima, drvo je bilo prijatelj čoveku u dobru i zlu, pisane su pesme i teorije, a istovremeno je drvo vekovima služilo čoveku i čovek je vekovima uništavao drvo. Rekla bih da je Dušanova izložba jedna vrsta posvete drvetu za pamćenje. On je panjeve poznatih vrsta drveta imao u bašti svog ateljea i sakupljao ih je već više godina, kao što sakuplja i različite vrste kamena, pleha, metala, stakla i sve što je povoljno i važno za obradu u određenim periodima njegovog interesovanja”. Izložba je otvorena do 16. decembra.
Izložba “Ljubav na bojnom polju” Randolpha Lamoniera (BRA) (Galerija Hestia): Radovi Rendolfa Lamonijea zasnivaju se na slikama uobličenim u horror vacui današnjeg vremena informacija, a koje umetnik produbljuje ikonografskim i ikonološkim referencama na istoriju umetnosti, često kroz pomalo nadrealistički pristup, ponirući u ono sanjivo i lično. Multimedijalna Izložba u galeriji Hestia vraća nas simbolici Erosa i Tanatosa izraženoj kroz njen gotovo oksimoronski naslov Ljubav na bojnom polju. Ona donosi radove iz ranijih umetničkih faza – nekoliko serija fotografija i video rad, kao i novije radove izvedene tokom rezidencije u Hestiji, kao što je, na primer, nastavak serije Bittersweet Haiku gde umetnik svakoj mrtvoj prirodi nastaloj u kombinovanoj tehnici kolaža pridružuje i japansku lirsku pesmu haiku. Izložba je otvorena do 21. decembra.
Bioskop
Susedna soba: Zasnovano na romanu “What Are You Going Through” Sigrid Nunez, ovo filmsko remek delo Oskarom nagrađenog reditelja Pedra Almodovara istražuje obnovljeno prijateljstvo između Ingrid (oskarovka Džulijen Mur) i Marte (oskarovka Tilda Svinton), nekadašnjih bliskih prijateljica čiji su putevi vremenom krenuli u različitim pravcima. Ingrid, autor knjiga autofikcije, i Marta, ratna reporterka, ponovo se susreću u ekstremnoj, ali čudno slatkoj situaciji — Marta se suočava s smrtonosnom bolešću. Film istražuje duboku, emotivnu dimenziju prijateljstva, pokazujući kako Ingrid uči da bude uz Martu u njenim najtežim trenucima, prepoznajući i prihvatajući smrt. U ovoj intimnoj postavci, u kojoj smrt nije konačni kraj, već prilika za nova promišljanja o životu, prijateljstvo dveju žena sublimira se u osećaj sličan ljubavi, bez komplikacija koje ljubav nosi.
Mufasa: Kralj lavova: Film se osvrće na Rafikija, poznatog šamana iz originalnog naslova, koji je zadužen da Simbinoj i Nalinoj ćerki Kiari prenese legendu o Mufasi. Ispričana u prisećanjima, priča predstavlja Mufasu kao mladunčeta bez roditelja, izgubljenog i samog sve dok ne upozna simpatičnog lava po imenu Taka, naslednika kraljeve loze, princa sa svetlom budućnošću koji pima Mufasu u svoju porodicu kao brata. Slučajan susret pokreće nevrovatno putovanje grupe u potrazi za svojom sudbinom, testirajući njihove veze dok zajedno rade na tome da izbegnu pretećeg i smrtonosnog neprijatelja.
Partenopa: Novi film Pola Sorentina prikazuje dug put Partenopinog života, od njenog rođenja do danas. Ženski ep, lišen herojstva, prepun neumoljive strasti za slobodom, Napuljem i licima ljubavi – one prave, neizrecive i besmislene ljubavi.
Koncerti
7. decembar – Električni orgazam (Dom omladine, 21č): U januaru, davne 1980. godine nastao je jedan od divova našeg rokenrol neba, grupa Električni orgazam. Nakon obeležavanja 40. rođendana, a zatim isto toliko godina od prvih albuma, Gile i ekipa će pred svojom vernom publikom obeležiti 40 godina i od albuma Kako bubanj kaže. Koncert je zakazan za 7. decembar, u čuvenom Domu omladine.
16. decembar – Vlatko Stefanovski (Sava centar, 20č): Vlatko Stefanovski, čuveni virtuoz na gitari, koncertom sa prijateljima će 16. decembra u Sava Centru obeležiti 50 godina njegove karijere. Presek duge i uspešne muzičke karijere počevši od Leb i sola i solo karijere, Vlatkove fenomenalne izvedbe će upotpuniti gosti, čuveni muzičari: Gibonni, Miroslav Tadić, Damir Imeri i V3 Trio koji čine basista Ivan Kukić i bubnjar Jan Stefanovski. Publika će uživati u fuziji instrumentalnog roka, etno džeza, bluza i makedonske tradicionalne muzike.
18. decembar – Laura Paulsini (Štark Arena, 20č): Vest da će najpoznatija italijanska kantautorka, Laura Pausini, po prvi put gostovati u srpskoj prestonici, izazvala je kolektivno oduševljenje. Stoga, da li ste već spremili za 18. decembar u Štark Areni? Nijedno porodično, nedeljno okupljanje, kao nijedno sentimentalno putovanje, a posebno odlazak u Italiju ne može da prođe bez njenih senzitivnih i romantičnih nota. Jer to je upravo Laurina čar – sposobnost da najtananije emocije pretvori u nezaboravno muzičko remek-delo. Setite se samo kada ste je prvi put čuli i uporedite sa sadašnjim trenutkom – shvatićete koliko je njen uticaj i danas izuzetno jak.
Pročitajte i ovo: Glamur ima svoje naličje: Najbolji filmovi o mračnoj strani slave
Naslovna fotografija: pexels.com