Šta su adaptogeni i da li su zaista dobri za vas?
Kada su u pitanju zdravstveni trendovi, u poslednje vreme se zapaža porast preporuke adaptogena, za brojne zdravstvene prednosti. Možda ste videli da se koriste u smutijima i drugim zdravim napicima, ali da li znate šta su adaptogeni?
U suštini, to su različite biljke i njihovi delovi, sa mnogim navodnim zdravstvenim benefitima. U zavisnosti od određene biljke, za adaptogene se veruje da promovišu bolji san i smiruju anksioznost, a načešće preporuke odnose se na ginseng i ašvagandu.
Za poznavaoce biljnog sveta i prirodnih sredstava za bolje zdravlje, pojam adaptogena nije ništa novo. Ali ako ste prvi put čuli za adaptogene putem društvenih medija i promovisanja trendovskih wellness proizvoda, korisno je da saznate više o potencijalnim prednostima i mogućim neželjenim efektima.
Dakle, ako razmišljate da li je vredno dodati adaptogene svojoj wellness rutini, evo nekih stručnih uvida, koji vam mogu pružiti smernice.
Šta su adaptogeni
Adaptogeni su prirodne supstance koje pomažu telu da se prilagodi stresu i održava ravnotežu i to mogu biti biljke, korenje ili pečurke. Pored ublažavanja stresa, adaptogeni se često promovipu kao korisni za smanjenje anksioznost, bolji san i još mnogo toga. Njihove prednosti su poznate već vekovima i koriste se u naturopatiji i tradicionalnoj ajurvedskoj i kineskoj medicini.
Osim drevne istorije, postoje i savremena istraživanja adaptogena, koja sugerišu da adaptogeni imaju terapeutski efekat kod nekih poremećaja izazvanih stresom i anksioznošću. Uz to, važno je napomenuti da je broj dostupnih visokokvalitetnih studija ograničen. Pored toga, neka istraživanja razmatraju specifična jedinjenja ili svojstva adaptogena, a ne koršićenje cele biljke, pa je teško izvući bilo kakve definitivne zaključke o prednostima adaptogena.
Potencijalne prednosti adaptogena
Adaptogeni mogu biti korisni i za vaše telo i za mozak – ali da biste imali najbolje iskustvo, neophodno je da se konsultujete sa svojim lekarom ili stručnjakom za prirodnu medicinu. Stručna iskustva i preporuke korisnika se slažu da su adaptogeni korisni u pravim okolnostima – treba imati u vidu da svaka osoba ima jedinstvenu situaciju, bilo da se radi o zdravstvenim problemima, redovnoj terapiji ili životnim okolnostima. Prednosti dolaze kroz pravi izbor adaptogena ili mešavine adaptogena koja je individualno prilagođena.
Imajući ovo na umu, adaptogeni mogu biti korisni u regulisanju nivoa kortizola (hormona stresa) i za umirenje, dok vam istovremeno daju prirodni energetski podsticaj. Svaki adaptogen nosi suptilne razlike, tako da je izbor onog pravog za vašu jedinstvenu situaciju. Na primer, izgleda da Rhodiola rosea ima snažan efekat na mentalno zdravlje, pa se ponekad koristi kao vrsta prirodnog antidepresiva. Uopšteno govoreći, dodatne prednosti adaptogena uključuju sniženje krvnog pritiska, podršku regulaciji nivoa šećera u krvi, povećanje energije (smanjenje umora), bolji kvalitet sna, bolje raspoloženje, kao i pojačan imuni odgovor organizma.
Većinu adaptogena možete uzimati kao suplemente, prahove ili tinkture. Takođe možete pronaći čajeve i druge napitke sa dodatkom adaptogena, mada uvek treba da proverite sastojke i vidite u kolikom postotku sadrži svaku biljku. Kada razgovarate sa stručnjakom o tome da prvi put isprobate adaptogene, obavezno naglasite alergije koje imate.
Pročitajte i ovo: Probali smo peruansku maku, biljku koja balansira ženske hormone: Ovo su naši utisci
Uobičajeni adaptogeni
Evo nekoliko uobičajenih adaptogena sa svojim specifičnim prednostima, o kojima treba više da znate:
Azijski ginseng
Kao dodatak ishrani, smatra se da azijski ginseng stimuliše imunološku funkciju, poboljšava pamćenje i koncentraciju. Tvrdi se takođe da može pomoći u usporavanju starenja, ali o ovome je potrebno više istraživanja. Ginseng se često koristi za povećanje ukupne optornosti organizma.
Ašvaganda
Ašvaganda je posebno efikasna u regulisanju nivoa kortizola i pomaže telu da upravlja stresom, a studije pokazuju da takođe smanjuje nesanicu i umor. Najbolje je za one koji se osećaju umorno i iscrpljeno i imaju nekvalitetan noćni san.
Sveti bosiljak (Tulsi)
Sveti bosiljak se smatra kraljicom lekovitog bilja – to je aromatična ajurvedska biljka koja pomaže u smanjenju upale, smanjenju šećera u krvi i poboljšanju krvnog pritiska. Ovo bi ga moglo učiniti korisnim za one koji se bave dijabetesom ili visokim holesterolom
Morski trn (pasji, ili vučji trn)
Ovaj adaptogen je bogat svim omega masnim kiselinama, što ga čini dobrim za smanjenje upale i holesterola. Poboljšava metabolizam, jača zidove krvnih sudova i čini ih manje poroznim, ima antoksidansna svojstva, poboljšava krvnu sliku i smanjuje rizik od pojave trombova. U fitoterapiji se koriste svi delovi biljke (plodovi, seme, listovi, kora), a najviše se koristi u obliku ulja, koje ima antiinflamatorno, baktericidno, analgetičko i epitelizujuće dejstvo (pomaže u zarastanju rana). Koristi se u narodnoj medicini Indije, Kine i sibirskih naroda.
Koren sladića (slatki koren, gospino bilje)
Uglavnom se koristi čaj od korena sladića, čije dejstvo razređenje bronhijalni sekret i olakšava iskašljavanja. Tajođe, sladić deluje protivupalno, olakšava pražnjenje, deluje smirujuće na glatku muskulaturu, ublažava tegobe kod čira na želucu i dvanestopalačnom crevu i deluje na funkciju nadbubrežne žlezde.
Rhodiola Rosea (zlatni koren ili arktička ruža)
Rodiola je biljka koja se povezuje sa oporavkom uma, odnosno, nervnih ćelija i uz šafran je jedna od najpoznatijih neuroregenerativnih biljaka nakon trauma mozga. Smatra se da svojim delovanjem utiče na smanjenje kortizola, ali takođe usklađuje serotonin i dopamin u organizmu. Njena lekovita svojstva potiču iz korena, koji ima blagi miris ruže i sadrži grupe jedinjenja koja se ne nalaze u drugim biljakama, uključujući i one iz roda rodiole.
Kordiceps pečurke (gljive gusenice)
U kineskoj tradicionalnoj medicini ova dragocena gljiva koja aposrbuje specifične tvari gusenica koje napada i niče iz njih (i izgledom podseća na gusenicu) upotrebljava se za jačanje pluća i bubrega, kao i za balans Jin i Jang energije. Ona smiruje emocije, odstranjuje sluz i sprečava krvarenje, a pozitivno deluje i kod kancera, reume, iscrpljenosti, oboljena disajnih puteva, upale, nesanice i menstrualnih problema. Kordiceps poboljšava snabdevanje tkiva i organa krvlju i kiseonikom.
Moguća neželjena dejstva adaptogena
Sa čajevima i tinkturama od adaptogenih biljaka, dolaze i uputstva o korišćenju, odnosno upozorenja o ograničenjima i vremenu korišćenja. Kao i kod svake druge supstance ili lekova, mogu se pojaviti neželjeni efekti, koji uključuju zatvor, mučninu, dijareju, bol u stomaku, nesanicu, alergijske reakcije, ili mogu pojačati neke postojeće zdravstvene probleme.
Mnogi klasični adaptogeni se u tradicionalnoj medicini koriste sa minimalnim problemima, ali svakako je potrebno da se informišete o preporučenoj dozi za svaki adaptogen koji želite da isprobate, i da oprezno pristupite konzumiranju, kako biste utvrdili da li vam prija.
Pročitajte i ovo: Ašvaganda, najmoćnija ajurvedska biljka: Uspešno se bori protiv stresa i usporava starenje
Brankica Milošević