Dar prirode za brigu o sebi – čudesna aloe vera

Aloe vera – aloja, drevna afrička biljka mesnatih listova, koju možete gajiti u saksiji na prozoru, gde ima najviše sunčeve svetlosti, odavno je poznata kao narodni lek za razne bolesti (astmu, epilepsiju, osteoartritis, psorijazu, opekotine…) i ima široku upotrebu u industriji kozmetike i farmacije. Sastojak je mnogih sredstava koje koristite svakodnevno i posebno blagotvorno dejstvo ima na kožu, naročito kad je u pitanju lečenje opekotina nastalih sunčanjem. Ovaj prirodni sastojak može se koristiti na više načina, za negu kože i kose – od maske za lice, do pakovanja za kosu.

Nekoliko načina da biljku aloe vera uključite u svoju kozmetičku rutinu

Aloe vera oporavlja kosu i podstiče njen rast

Ako je vašoj kosi ozbiljno potrebna hidratacija, jer se farbate i kosa vam se istanjuje i suši, aloe vera može biti odličan izbor, jer sadrži proteine, minerale i aminokiseline, koje deluju kao dobar regenerator. Korišćenjem pakovanja, koje stavljate i na vlasište, obezbeđuje se dejstvo aloje koje smanjuje upalne procese na koži glave i pomaže kod gubitka kose. Preporuka je da se pakovanje sa alojom koristi dan ili dva nakon farbanja, kako bi se kosa oporavila i regenerisala i koža glave umirila od iritacije. Takođe je važno da kosu posle pakovanja temeljno isperete.

Tretiranje povreda i opekotina

Gel od biljke aloe vera najbolji je za tretiranje opekotina od sunca, jer aloja ima izrazito antiinflamatorno dejstvo i svojstvo hlađenja kože, a pomaže i da koža zadrži vlagu. Sva ta svojstva takođe preporučuju aloju za lečenje bilo kojih vrsta opekotina, ali i drugih povreda – osipa, posekotina, ugriza insekata – i delovaće umirujuće na bilo koju vrstu iritacije kože. Svojstva aloje ubrzavaju proces zarastanja rana, jer njeno dejstvo smanjuje i neutrališe prisustvo hemikalije zvane tromboksan, koja usporava zarastanje povreda. Kao dodatnu prednost, sadrži i magnezijum laktat, koji smanjuje svrab i iritaciju kože. Preporuka je da se povrede, opekotine i iritacije kože mažu dva puta dnevno čistom alojom, u toku dve nedelje.

Pročitajte i ovo: Kako da brinete o svojoj koži posle 40.

Aloe vera protiv akni i bubuljica

Akne i upalni procesi na koži (naročito na licu), mogu se javiti pod uticajem oscilacije hormona, naročito u periodu menopauze, kada možete imati izraženije probleme sa kožom, nego što ste ih imali u pubertetu. Prirodna antimikrobna svojstva aloje deluju umirujuće i leče bolne i natečene bubuljice bez oštećena kože. Aloja je prirodni izvor salicilne kiseline (beta hidroksilna kiselina) koja pomaže u rastvaranju viška ulja i otčepljivanju pora (i veoma je čest sastojak raznih preparata za tretiranje akni) i najbolje dejstvo ima u svom čistom obliku, kada se utapka na upaljeno mesto i ostavi da deluje preko noći.

Piling za telo sa alojom, koji možete napraviti sami

Zbog svog hidrarujućeg i umirujućeg dejstva, aloja je odlična osnova za piling za telo, koji možete napraviti sami. Kombinujte dve kašičice aloe vera gela, sa jednom kašičicom sode bikarbone, napravite pastu kojom ćete se namazati i ostaviti je da deluje deset minuta. Takođe, gel od aloje možete pomešati sa malo sirovog šećera – koristite samo onoliko koliko je potrebno da postignete zrnastu teksturu, za uklanjanje mrtvih ćelija kože. Salicilna kiselina u aloji delovaće i kao blagi hemijski piling.

Aloe vera protiv starenja kože (maske za lice)

Istraživanja su pokazala da aloe vera postiče rast fibroblasta, ćelija koje stvaraju kolagen i da je to verovatno razlog što je tako efikasna u lečenju rana i ožiljaka. Takođe je bogata vitaminima E i C, koji su moćni antioksidansi, a vitamin C takođe podstiče proizvodnju kolagena (više kolagena – manje bora!). Pošto je aloja prirodno sredstvo, nema rizika od iritacije ili alergijske reakcije (kao kod drugih sredstava protiv bora) i koristi se kao sastojak u mnogim hidratantnim kremama i serumima protiv starenja kože, ali preporuka je da koristite čistu aloju, kad god možete, tako da budete sigurni u čistoću koncentracije ove biljke.

Napravite jednostavnu masku tako što ćete pomešati kašičicu meda sa malo limunovog soka i gela od aloje, ili masku od izgnječene polovine banane kojo ćete dodati malo meda i aloje. Takođe, veoma je dobra maska od krompira – narendajte jedan krompir, dodajte malo aloje i nanesite smesu na lice. Maske možete ostaviti da deluju petnaestak minuta, a zatim ih temeljno isperite mlakom, pa hladnom vodom. Efekat svežine primetićete (i osetiti) odmah posle umivanja. Povremeno, gel od aloje možete namazati umesto hidratantne kreme.

Pročitajte i ovo: Minerali i sve što treba da znate o njima

Aloe vera gel za uklanjanje šminke

Možda vam nikada ne bi palo na pamet da isprobate gel od aloje kao sredstvo za uklanjanje šminke, ali dermatolozi ga preporučuju, jer deluje umirujuće i hidrirajuće i nežno uklanja tvrdokornu šminku (čak i ostatke jučerašnje maskare!).

Nega obrva

Čak i obrve možete negovati gelom od aloje – nanesite kap gela čistom četkicom za maskaru i dlačice će ostati na mestu, blago fiksirane upotrebom gela. Posle izvesnog vremena primetićete kako su vam obrve svilenkaste i meke, zbog kondicionirajućeg i hidrirajućeg dejstva aloje.

U apotekama i prodavnicama zdrave hrane možete naći veliki izbor gelova, sa visokim procentom billjke aloe vera (99%), a možete izabrati i kombinaciju aloje sa drugim prirodnim sastojcima, kao što je ulje čajevca, koje ima izrazito antibakterijsko svojstvo. Ova kombinacija se preporučuje u lečenju masne i problematične kože (čajevac eliminiše bakterije i isušuje bubuljice, aloja pomaže zarastanju i umirivanju iritacije), ali i kao sredstvo za ublažavanje simptoma psorijaze, jer smanjuje perutanje i dubinski hidrira suvu i osetljivu kožu.

Naslovna fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.