Intervju: Ana Petrović, osnivačica turističke agencije Travel Boutique

Ana Petrović je osnivačica turističke agencije Travel Boutique, koja putnicima kreira putovanja baš po njihovoj meri. Nakon što je diplomirala na Geografskom fakultetu u Beogradu, Ana je ubrzo odlučila da život posveti svojoj iskonskoj ljubavi – putovanjima. Dosad je posetila nebrojeno zemalja širom planete, doživevši iskustva koja se pamte celog života. O Aninoj agenciji, egzotičnim destinacijama, nesvakidašnjim anegdotama, kao i o lokacijama koje preporučuje za romantiku, avanture i porodično putovanje, pročitajte u nastavku teksta…

Ana Petrović
Q

Pored toga što mogu izabrati već kreirane aranžmane najkvalitetnijih domaćih i stranih turoperatera, u tvojoj turističkoj agenciji, Travel Boutique, putnici mogu skrojiti i putovanja po svojoj meri. Na koji način?

A

Živimo u dobu kada svi imamo previše obaveza i manjak vremena, pa smo prepoznali potrebu da se putovanje prilagodi potrebama putnika, a ne da se putnici uklapaju u unapred definisane aranžmane sa fiksnim datumom putovanja. Naši putnici biraju datum putovanja koji njima odgovara, koliko dugo žele da borave, da li će kombinovati jednu ili više destinacija, u kojim hotelima će odsedati, a mi vodimo računa o svim njima važnim kriterijumima. Na primer, neko želi da Maldive kombinuje sa Dubaijem, neko drugi sa Šri Lankom, a ima i onih koji kombinuju sve tri destinacije ili pak žele samo odmor na Maldivima. Nemamo ograničenja u broju noćenja, te tako ove godine imamo i rekord, putnik je rezervisao boravak od 41 noćenja u jednom hotelu. 

Q

Po čemu se Travel Boutique izdvaja u odnosu na ostale turističke agencije?

A

Svaki aranžman kreiramo za svakog klijenta posebno, jer svaki klijent i jeste drugačiji. Jedni žele aktivan, drugi pasivan odmor, a treći kombinaciju oba. Tokom 13 godina, specijalizovali smo se za daleke destinacije, većinu smo upoznali iz ličnog iskustva i naši agenti veoma dobro znaju šta je za preporuku i gde će dobiti najviše za novac koji žele da odvoje. U ponudi imamo hotele od 3 do 6* i zapravo je granica tamo gde je postave vreme i budžet kojim klijent raspolaže.

Q

Diplomirala si prostorno planiranje na Geografskom fakultetu u Beogradu. Koji trenutak je presudio da promeniš profesiju i da počneš da se baviš organizacijom jedinstvenih putovanja na egzotična mesta? Pričaj nam o svojim poslovnim počecima.

A

Presudio je trenutak kad prepoznate da ne uživate u tome što radite i da se ne vidite u tome. Da posao odrađujete mehanički, da vas to uopšte ne inspiriše I ne pokreće, da jedva čekate samo da završite taj radni dan i što pre ga zaboravite. Jedan prijatelj mi je pre 14 godina postavio pitanje – a čime bi se ti to sa uživanjem bavila i kada nema novca? Za mene je odgovor bio vrlo jednostavan, sve na temu putovanja. Zapravo sam sav novac koji sam mogla da odvojim sa strane tokom studija, a i kasnije kad sam počela da radim, trošila na putovanja. To me je pokretalo i uvek iznova punilo divnom energijom.

Od 2008. do 2010. je trajala faza moje tranzicije i edukacije, kao i osmišljavanja šta bih tačno u turizmu mogla da radim, a onda je 2010. godine nastao Travel Boutique sa idejom da će i u Srbiji rasti broj putnika koji neće želeti grupna putovanja, već potpuno individualna, kao i personalizovan pristup.

Q

Posetila si zemlje kao što su Maldivi, Šri Lanka, Indonezija, Tajland, Mauricijus, Tanzanija… I ovo je samo mali deo. Da li možda vodiš evidenciju koliko si država dosad posetila?

A

Na neki način i vodim i ne vodim tu evidenciju, jer se ne opterećujem brojem država. Više me privlače destinacije ili zanimljiva mesta, nego da jurim brojke iako nije zanemarljiv ni podatak od skoro 60 država. Na primer, kada posetiš Arubu i Kurasao, da li to vodiš kao novu državu? Pa i ne baš, jer pripadaju Holandiji. Ili Bora Boru, koja mi je bila dugogodišnji san da je posetim, a priprada Francuskoj, tačnije njenim prekomorskim teritorijama. Kod ta tri ostrva, recimo, treba da preletiš pola sveta (u slučaju Bora Bore i bukvalno), a opet je kao da si bio u dve evropske zemlje, zar ne? (smeh)

Q

Koje putovanje je na tebe ostavilo najveći utisak i zašto?

A

Od tropskih destinacija mi je broj 1 Francuska Polinezija (Bora Bora, Morea i Tahiti), zatim Mauricijus, iako se uvek rado vraćam i na Maldive i Sejšele. A od ostalih, Island me je potpuno očarao. Takvu prirodu nigde nisam videla, i pored toga što smo videli gejzire, spektakularne vodopade, kao nacrtane planine i kanjone, šetali po glečeru, vozili se ledničkim lagunama pored santi leta, imali smo i jedinstevu sreću da iz helikoptera vidimo aktivan vulkan iz koga izbija lava! To je iskustvo koje se večno pamti.

Q

Pamtiš li još neku anegdotu ili događaj s putovanja koji ti je na poseban način ostao na srcu?

A

Kako da ne! Ima ih više naravno, ali mi je posebno drago jedno iznenađenje. Naime, pripremala sam put na Mauricijus i posetu četiri hotela, te sam sa njima bila u direktnoj komunikaciji skoro svakodnevno. I kako to obično biva, moji saputnici se ne uključuju u organizaciju putovanja, a tom prilikom je putovao moj tadašnji dečko, današnji muž. Bez da sam išta naslutila, on je imao paralelnu komunikaciju sa poslednjim hotelom i pripremao je spektakularno iznenađenje.

Mauricijus je vrlo popularan za venčanja i na plažama su svakodnevni prizori aranžmani i dekoracije za mladence. Šetajući plažom pred večeru, predložio je da zastanemo pored jednog kako bismo bliže videli kako to izgleda. Ja sam to odbijala ne želeći da tu nešto pokvarimo, jer sam očekivala da tu svakog časa treba da stignu neki mladenci. Ono što nisam ni pretpostavljala je da smo mi viđeni za mladence. (smeh) Klekao je i zaprosio me, na šta sam onako šokirana potvrdno odgovorila ni ne čekajući da do kraja postavi pitanje. Potom su iz žbunja poiskakali fotografi koji su sve to zabeležili, čak su imali i GoPro kameru zakačenu na najbližu palmu. Posle fotografisanja, usledila je večera uz zalazak sunca i veče koje se ne zaboravlja. Praktično je naša veridba izgledala kao venčanje na plaži.

Q

U kojoj stranoj kulturi si se najviše pronašla? U kojoj zemlji su ljudi najljubazniji?

A

Zapravo, ne mogu da izdvojim jednu. U Skandinaviji mi se dopada svest o sredini u kojoj žive, koliko čuvaju svoju prirodu i kako su nauku stavili u službu očuvanja sredine. Sa druge strane, u SAD mi se dopada njihova praktičnost i što je mnogo toga sistemski postavljeno da ne gubiš vreme na bespotrebne stvari, jer vreme je novac. U Italiji mi se dopada njihov odnos prema životu i mislim da samo Italijani imaju izreku dolce far niente, ili u slobodnom prevodu: koliko je divno nekad užvati u dokolici.

A kada je ljubaznost u pitanju – to je uvek individualno, svuda imate i manje i više ljubazne ljude, ali ako bih morala da izdvojim jednu destinaciju, to bi bila Francuska Polinezija. 

Q

Išla si na safari u Serengeti parku u Tanzaniji, a znamo i da obožavaš more i morski svet. Plivala si sa kitovima, delfinima, ražama. Možeš li da nam opišeš takva iskustva? Koji morski greben ti je bio najlepši?

A

Safari je ultimativno iskustvo koje bih svima preporučila bar jednom u životu. Videti divlji svet Afrike nadohvat ruke je nešto što ne može da vas ostavi ravnodušnim. Zamislite da se probudite u šatoru koji je kao hotelska soba usred savane, a onda vam posluže doručak sa pogledom na “komšinice” zebre i antilope, dok negde u daljini čujete i lava koji se probudio. A onda odete na let balonom iznad savane i iz vazduha posmatrate krda slonova, žirafe ili nilske konje u obližnjem jezercetu – to su slike koje se večno pamte.

Volim da sretnem životinje u njihovom prirodnom staništu i to je moja preporuka svim putnicima koji se osećaju komforno sa tim. Naći se u jatu delfina na Mauricijusu ili u blizini grbavog kita u Francuskoj Polineziji me uvek podseća na to koliko živimo na čudesnoj planeti. I kad smo kod čuda, koralni grebeni su za mene zaista čudo. Velika želja mi je da posetim Veliki australijski greben, a do sada mi je najspektakularniji bio onaj na Bora Bori, mada moram reći da su korali i živi svet u Crvenom moru zaista fantastični.

Ana Petrović
Q

Koju destinaciju bi preporučila kao idealnu za romantiku, koju za avanture, a koju za porodično putovanje?

A

Dati preporuku bez informacije o budžetu u koji neko želi da se uklopi, kao i bez tačnih očekivanja, vrlo je nezahvalno. Pokušaću sa generalnim preporukama.

Za romantiku, bez previše aktivnosti Maldivi su mi broj 1 i Bora Bora ko to može da priušti, iako svaka daleka destinacija svakako ima veoma romantičnih mesta.

Za one koji žele nestvarnu prirodu, nenarušenu komercijalnom turizmom, preporučila ih Sejšele u avanturi skakutanja sa ostrva na ostrvo, minimum tri glavna ostrva. Mauricijus i Tajland su destinacije koje, osim divnih plaža, nude mnogo aktivnosti – od hramova i lokalne kulture, nacionalnih parkova, interakcije sa životinjama do adrenalinskih sportova. Obe su dobar izbor i za putnike bez dece, kao i za porodice. Slično je za Dominikanu, trenutno je to destinacija koja nudi najpovoljniji all-inclusive odmor i da porodice zaista nemaju o čemu da razmišljaju, nema dodatnih troškova, a toliko sadržaja za decu unutar rizorta.

I oni koji putuju bez dece, na Dominikani mogu naći hotele samo za odrasle i boravak upotpuniti sa nekoliko lepih izleta.

Za one koji žele baš aktivan odmor, moj prvi izbor bi bio Meksiko, za početak – kružna tura po Jukatanu. Lično sam odvozila preko 1500 km u ovom delu Meksika i svima bih preporučila da, osim onih standardnih mesta poput Kankuna i Čičen Ice, obavezno posete Tulum, Izamal, Valjadolid, Meridu, piramidu Uksmal, okupaju se u cenotama, prespavaju u nekoj od hacijendi.

I, kao što sam već pomenula, safari kao iskustvo bar jednom u životu!

Q

U koji grad/destinaciju bi se uvek rado vratila?

A

Uvek se rado vraćam u Italiju. Obožavam Rim i Toskanu, italijanska jezera na severu, hranu, stil života, ma sve! Istra mi je takođe čest izbor za vikend putovanja, a kad se uželim pravog odmora, za mene ne postoji bolji od Maldiva. More je savršeno, nema gužve, imate privatnost i svoju plažu ispred vile, usluga je savršena. I, kad vas tamo jednom razmaze, teško ko može da im konkuriše.

Ana Petrović
Q

Pored svega navedenog, da li postoji zemlja koju još nisi posetila, a želiš?

A

Da, apsolutno. Ima mnogo toga što još želim da vidim. Havaji su mi bili u planu za jesen 2020, ali je to korona poremetila. Imali smo divan plan – prvo da vidimo Toronto i Nijagarine vodopade sa kanadske strane – za koju svi kažu da je lepša (sa SAD strane smo već bili), a da potom letimo na Havaje i posetimo ostrva Oahu, Kauai i Maui, odakle bismo se vrtili u San Francisko i obišli još neke stvari u Kaliforniji koje ranije nismo stigli, kao, na primer, Napa dolinu sa savršenim kalifornijskim vinarijama.

Q

Putovanje koje sledeće planiraš?

A

Upravo krećem na dvonedeljni obilazak hotela na Maldivima. Volela bih da se tokom zime vratim na Karibe, na neko od ostrva gde nisam bila. Ili Tajland, nisam bila 10 godina, krajnje je vreme da se vratim. Ko zna, videćemo. (smeh)