Intervju: Ass. dr Ivana Kalezić Vuković, osnivač i predsednik Udruženja za estetsku i regenerativnu ginekologiju Srbije (SAARG)

Dr Ivana Kalezić Vuković ima jasnu profesionalnu misiju: ona želi da ženama u Srbiji i regionu omogući moderne ginekološke procedure i zahvate koji značajno poboljšavaju kvalitet života – a tradicionalna ginekologija ih jednostavno ne obuhvata.

Baš zbog toga je osnovala Udruženje estetsku i regenerativnu ginekologiju (SAARG), koje ima za cilj da što više ginekologa nauči i primeni najnovije metode i da postavi standarde u dijagnostici i terapiji prateći šta se radi u svetu.

Cilj dr Kalezić Vuković i njenih kolega je da ženama omoguće kvalitetniji seksualni život. Problemi koje rešavaju nisu životno ugrožavajući, ali veoma utiču na kvalitet života. Došlo je vreme da žene nakon porođaja ili kada uđu u menopauzu ili senium mogu da imaju kvalitetan život, normalne seksualne odnose i da shvate da žena ne treba ništa da trpi. Moderna ginekologija to omogućava.

Zato smo sa dr Kalezić Vuković razgovarali o tome šta sve podrazumeva ova grana ginekologije, kojim ženama može da pomogne i na koji način svi zajedno možemo da podignemo svest o mogućnostima koje medicina donosi.

 

Q

Na početku, objasnite nam šta podrazumeva estetska i regenerativna ginekologija i kod kojih tegoba, odnosno stanja, može da pomogne?

A

Estetska, regenerativna i pre svega funkcionalna ginekologija predstavlja najnoviju i najbrže rastuću granu ginekologije koja ima za cilj da povrati funkciju i izgled genitalija nokon porođaja, u peri i postmenopauzi.

Jednostavnije rečeno, ona se bavi problemima kao što su atrofija i suvoća vagine, Lichen Sclerosus, stres inkontinencija, nezadovoljstvo seksualnim doživljajem, osećaj široke vagine, kao i popunjavanje velikih usana hijaluronskim filerima ili sopstvenom mašću.

U ovu oblast spadaju i hirurške korekcije kao što su skraćivanje malih polnih usana, podizanje bešike i zatezanje zidova vagine, spad materice.

Q

Prošle godine ste osnovali Udruženje za estetsku i regenerativnu ginekologiju Srbije (SAARG) - šta je bio motiv za to i koja je misija udruženja?

A

Pre više od godinu dana je osnovano Udruženje za promociju estetske i regenerativne ginekologije (SAARG). Nas pet kolega iz Klinike za ginekologiju I akušerstvo u Višegradskoj i nastavnika Medicinskog fakulteta smo iz želje da omogućimo našim pacijentkinjama najnovije metode za lečenje i  rešavanje čestih, svakodnevnih problema za koje smo videli da u klasičnoj ginekologiji nema rešenja osnovali udruženje.

SAARG istovremeno ima za cilj i edukaciju kolega iz estetske i funkcionalne ginekologije pa smo 12. oktobra organizovali specijalnu radionicu sa predsednikom Evropskog udruženja, dr Alexom Baderom čiji smo i mi deo.

Moram priznati da je odaziv bio iznenađujuće veliki i da su došli ginekolozi iz celog regiona koji su ima li priliku da čuju i vide uživo sve nanjnovije metode za lečenje u estetskoj ginekologiji.

Q

Obučavali ste se u Londonu - šta ste tamo sve saznali i kako ste to implementirali u svom radu?

A

Odlazak na edukaciju u London kod dr Badera je bio momenat koji me je definitivno ubedio da je regenerativna medicina budućnost ginekologije. Kada vi, kao klasičan ginekolog koji se bavi standarnim načinima lečenja, shvatite da putem neinvazivnih načina lečenja kao što je laser, PRP, sopstvena mast, hijaluron možete popuniti prazan prostor u lečenju žena koji je do sada postojao.

Primena novih tehnologija kao što je laser u lečenju atrofije, stres inkontinencije, Lichen Sclerosus ili elektromagnetna terapija za vraćanje mišića poda karlice u ponovni pravi tonus što sprečava spad unutrašnjih organa je bilo pravo otkrovenje.

Q

Možete li nam detaljnije objasniti kako se PRP tretmani koriste u ginekologiji i kome mogu da pomognu i kako izgleda sama procedura?

A

PRP ili plazma bogata trombocitima je metoda ko ja se koristi u lečenju već više od trideset godina. Ono što je novo je njena primena u ginekologiji gde se pokazala kao jedna od najefikasnijih načina za lečenje teške atrofije vagine, početne stres inkontinencije, tzv. honey moon cistitisa, Lichen Sclerosus, a pogotovo je fenomenalna njena uloga u pojačavanju seksualnog doživljaja kroz regeneraciju klitorisa i pojačavanje njegove senzitivnosti.

Procedura je jednostavna i bezbolna. Pacijentkinji se izvadi krv u specijalnu epruvetu koja se zatim centrifugira i kao rezultat dobijamo odvojenu plazmu u kojoj imamo duplo više trombocite nego u krvi. Ona se nakon toga ili ubrizgava jako tamkim iglicama ili nanosi nakon tretmana laserom u vaginu, klitoris, vulvu. Koristi se specijalan anestetik krem koji osigurava da se čak i ubod u klitoris ne oseti.

Q

Laseri su još jedna neinvazivna metoda koja može da se koristi. Možete li nam objasniti nešto više o tome?

A

Laser je našao svoju primenu u ginekologiji kada su naučnici uspeli da laserski zrak podele na veliki broj tankih snopova, za koje se ispostavilo da mogu da minimalnom destrukcijom tkiva u velikom broju odvojenih tačaka regenerišu tkivo. Tog trenutka sa otkrićem frakcioniranog laserskog snopa je počela nova era regenerativne ginekologije.

Lečnje laserom se koristi za atrofiju, opuštenu vagine, početnu stres inkontinenciju (nevoljno pištanje mokraće), beljenje i podmlađivanje kože spoljnjih genitalija.

Tretman se obavezno radi bez anestezije da bi se mogao prilagoditi svakoj ženi i potpuno je bezbolan, a veoma efikasan, pogotovo u kombinaciji sa PRP ili egzozomima.

Q

Mnoge iznenadi kada čuju da se hijaluronski fileri takođe koriste u domenu estetske i regenerativne ginekologije. Na koji način se koriste i za šta pomažu? Kako izgleda taj vid tretmana za pacijentkinju?

A

Hijaluronski fileri su našli svoju primenu u pre svega estetici genitalne regije i koriste se za popunjavanje opuštene kože velikih usana, koja se javi ili sa godinama ili nakon većeg gubitka kilograma.

Takođe se hijaluron može koristiti i za povećavanje vlažnosti vagine i intenziviranje seksualnog doživljaja stimulisanjem G tačke. Hijaluron (imamo dve vrste, jedna popunjava, druga hidrira) se ubrizgava uz korišćenje lokalnog anestetika i nije bolna procedura, kratko traje i daje odličan rezultat.

Q

Kada je reč o hirurškim zahvatima u ginekolgiji, šta je najvažnije što treba da znamo?

A

Za početak treba da se zna da hirurgija čini preko pedeset posto svih intervencija u estetskoj i funkcionalnoj ginekologiji. Sve probleme koje smo naveli da se mogu rešavati neinvazivnim putem (laserom, radiofrekvencijom, PRP, hijaluronom) ukoliko nisu u početnoj fazi moraju da se rešavaju hirurgijom.

Najčešća operacija je labioplastika ili skraćivanje dugačkih malih polnih usana, zatim sve vrste vaginalnih plastika (prednja i zadnja) zbog spada bešike ili rektuma, spadovi materice, vagine, nevolno puštanje mokraće koje prevazilazi stadijum kada se može lečiti laserom i PRP.

Q

Kako ste nam otkrili, svi ovi tretmani, posebno neinvazivni, mogu da se rade i preventivno. Zašto se to preporučuje?

A

Prevencija je glavni cilj promocije ove oblasti ginekologije. Sve tegobe koje smo pominjali se mogu sprečiti ili se može odložiti njihova pojava ukoliko se tretmani laserom, PRP, radiofrekvencijom, egzozomima – a pogotvo elektromagnetna terapija koriste nakon porođaja a zatim u periodu perimenopauze, da bi žena u trenutku kada uđe u menopauzu imala tkivo i mišiće intimne regije kvalitetnije i jače, što pomera početak tegoba za minimum deset godina.

Q

Šta biste vi kao lekar poručili ženama koje se se suočavaju sa problemima u domenu genitalnog zdravlja, a ne pronalaze rešenje u sistemu?

A

Na žalost, sve ove metode nisu dostupne za sada u državnom sektoru. Nadamo se da će biti sluha u budućnosti i za to ali za sada rešenje svog problema naše pacijentkinje mogu naći u privatnom sektoru.

Veći broj ginekologa koji čine Udruženje na čelu sa mnom sve ove neinvazivne načine lečenja sprovode u poliklinici Vanna Care.

Q

Šta je po vama budućnost za za estetsku i regenerativnu ginekologiju i u kom pravcu će se dalje razvijati ta grana medicine?

A

Budućnost celokupne medicine jeste u regenerativnoj medicini u svim oblastima, a pogotovo u ginekologiji. U toku su bio nano istraživanja na polju egzozoma i u onkologiji i u regenerativnoj medicini -to bi mogao biti ozbiljan napredak.

Produženi životni vek, emancipacija žena i želja za kvalitetnim životom čine estetsku, regenerativnu i funkcionalnu ginekologiju veoma važnim i neophodnim delom klasične ginekologije.

Napredak tehnologije doprinosi da su rezultati sve bolji, a lečenja i tretmani sve kraći i potpuno bezbolni. Nadamo se da ćemo zajedničkim snagama uspeti da žene shvate da ovo nije luksuz, već ulaganje u svoje zdravlje i kvalitetan ispunjen život.

Božica Luković
Naslovna fotografija: wannabemedia.rs