Zlatna pravila da budete dobra svekrva (čak i ako ne volite partnera svog deteta)
Kako biti dobra svekrva? U mnogim kulturama, odnos između snaje i svekrve može biti izazovan, ali takođe može biti izvor podrške i bliskosti.
Svekrve su često shvaćene kao čuvari porodičnih tradicija, pružajući mudrost i iskustvo, ali ponekad mogu biti i previše kritične. Svekrva je često zanimljiva i kompleksna figura u porodici. Dobra komunikacija i otvorenost mogu pomoći u izgradnji pozitivnog odnosa.
Donosimo ključne savete.
Kako biti dobra svekrva? Devet zlatnih pravila
PUSTITE DECU DA ŽIVE SVOJ ŽIVOT
Savršena svekrva je lik iz bajke, pa prestanite da pokušavate da uspostavite “pravi“ odnos. Ovo nije “uloga“ – sada ste samo posmatrači. Ako ste dobro obavili svoj posao tokom odrastanja vaše dece, ona će biti spremna za život. Umesto da budete previše uključeni, uživajte u tome što možete posmatrati kako vaša deca oblikuju svoje živote. Najbolje što možete jeste da priželjkujete harmoničan odnos između vas, vaše dece i njihovih partnera.
PAZITE ŠTA GOVORITE O NJIHOVIM PARTNERIMA
Morate da budete vrlo oprezni s onim što izgovarate. Svaka vaša reč treba da bude izražena sa ljubaznošću, jer svaka negativna kritika može se shvatiti kao uvreda ili napad. Partner vašeg deteta vas vidi kao osobu koja ima najmoćniju vezu sa njihovom voljenom osobom i pažljivo će slušati vaše reči – zato povedite računa.
PARTNER VAŠEG DETETA NIJE VAŠE DETE
Ljudi sa kojima se vaša deca povezuju nisu vaša deca i trebate da prestanete da razmišljate o njima kao majka, jer ne možete da im pružite majčinsku ljubav. Najviše što možete da dobijete jeste novi uvid u vezu koja je važna vašem detetu. Ukoliko “odigrate” kako treba, možete da ravijete pozitivan odnos sa partnerom svog deteta.
POKUŠAJTE DA NE KRITIKUJETE NJIHOVE RODITELJE
Moguće je da će partneri vaše dece koristiti vas kao “deponiju“ za negativna osećanja koja osećaju prema svojim roditeljima. Mudro je da izbegavate takve razgovore. Bez obzira na to koliko je primamljivo pomisliti: „Nisu oni ništa posebno, ja sam bolja!“, preporučuje se da kažete nešto umirujuće, poput: „Sigurna sam da su dali najbolje što su mogli u okviru svojih mogućnosti.”
MALI GESTOVI MOGU POKAZATI DA VAM JE STALO
Najbolji način da se povežete sa partnerom vašeg deteta je da ga upoznate kao individuu. Zapamtite njegov rođendan ili važan datum, pa mu pošaljite cveće ili čestitku. Mali znak pažnje će pokazati da vam je stalo do njega kao do pojedinca, a ne samo kao do partnera vašeg deteta.
NE PRETPOSTAVLJAJTE DA ĆETE VOLETI PARTNERA SVOG DETETA
Niste u obavezi da volite svog zeta ili snaju, jer ponekad ne volite ni svoju decu. Ovo se odnosi i na bivše partnere vaše dece. Izbegavajte komentare poput: „Hvala Bogu da je otišao/la, nikada mi nije dopadao/la.“ Ipak, vaša deca mogu ponovo izabrati njih.
NEMOJTE DA DAJETE SAVETE UKOLIKO VAS NE PITAJU
Dobra svekrva često mora da zadrži svoje mišljenje za sebe i da odoli iskušenju da daje savete. Oni su odrasli i mogu shvatiti dobar savet kao vaušu potrebu da se mešate u njihov odnos. Ne možete ih naterati da urade ono što želite, ali možete da se složite sa njihovim odlukama.
ZLATNO PRAVILO O ODGAJANJU UNUČETA
Ništa ne može izazvati napetost kao kritika svekrve o tome kako njeno dete i njihov partner loše odgajaju svoju decu. Kada unuci stignu recite im da mogu odgajati svoju decu kako žele, i da ste spremni da im pomognete, ali da nikada nećete davati kritike ili savete za koje vas nisu pitali. Ovo znači da morate zatvoriti oči pred bilo kakvim “greškama u odgajanju”.
IZBEGAVAJTE DA SE TAKMIČITE SA DRUGIM SVEKRVAMA
Pokušaji da nadmašite druge svekrve mogu vas dovesti do suza. Izbegavajte poređenje sa svojom decom i unucima. Odnosi u okviru porodice su intimni i niko ne treba da zna šta se dešava između vaša četiri zida.
Pročitajte i ovo: Stvari koje vaša svekrva nikad ne bi trebalo da vam kaže
Naslovna fotografija: pexels.com
Maša Georgijev Ilić