Kako da izbegnete prekomerno zalivanje biljaka, koje je najčešći uzrok žutog lišća

Biljke predstavljaju prirodnu oazu u našem domu, opuštaju nas, a mogu unaprediti i kvalitet vazduha i zato je važno da ih pravilno negujemo kako bi nam dugo krasile domove. Koliko često ih zalivate? Sledite li nedeljni raspored? Previše vode može da ošteti vaše voljene biljke, a to ne želimo da se desi. Kako izbeći prekomerno zalivanje biljaka? Mi vam donosimo pet odličnih saveta.

U jednom trenutku biljka cveta, a u sledećem je bez sjaja. Razlozi za to su brojni, ali najčešći je prekomerno zalivanje. Nije dobro da dopustimo da se naša biljka previše osuši, a onda da preteramo sa zalivanjem. Umerenost je ključ.

Prekomerno zalivanje može dovesti do oštećenja, truljenja korena, pa čak i do žutog lišća. Neke biljke zahtevaju više nege i zalivanja od drugih. Nije lako pronaći savršeni balans. Lako se pravi greška, pa vam zato donosimo savete koji će vam pomoći da izbegnete greške u zalivanju.

Kako izbeći prekomerno zalivanje biljaka

Ne zalivajte ih po nedeljnom rasporedu

Zalivanje prema nedeljnom rasporedu možda zvuči kao dobra ideja, ali to zapravo nije. Mnogi ljudi jednom nedeljno zalivaju biljke, ali to može da im šteti. Možda im je potrebno manje vode, naročito u zimu i jesen, kada rastu sporije.

biljka

instagram.com/plantsyoulove

Proverite zemlju pre zalivanja

Bolje je da proverite zemlju koliko je vlažna ili suva, pre nego što odlučite da zalijete biljku prema nedeljnom rasporedu. Jednostavno je! Ako otkrijete da je zemlja vlažna, nemojte zalivati biljku. Ako je zemlja suva, zalijte je. Možete da proverite i koliko je biljka teška. Suva biljka je mnogo lakša od vlažne biljka.

Izaberite saksije od terakote

Različiti materijali za saksije različito deluju na biljku. Zemlja će ostati vlažnija u plastičnim saksijama, jer u njima zemlja duže zadržava vodu. Ako uzgajate svoju biljku u plastičnoj ili keramičkoj saksiji, premeštanje u posudu od terakote može joj pomoći da se malo brže osuši. Saksije od terakote, takođe, imaju i drenažne rupe.

Biljke treba da se ocede

Preterano zalivanje je jedan od glavnih uzroka zašto vaša sobna biljka smrdi. Kako da sprečite i eliminišete smrad? Nakon što zalijete biljku, treba da je ocedite. Većina biljaka ne voli da bude u vlažnom tlu, jer im korenje može istrunuti. Iz tog razloga je važna drenaža biljaka u zatvorenom prostoru, jer pomaže lišću da ostane zdravo. Za koje god stilove ili materijale saksija se odlučite, uverite se da vaše saksije imaju rupe za drenažu. Ako smatrate da je prekomerno zalivanje problem i da je vaša biljka u saksiji bez drenažnih rupa, njihovo premeštanje u saksije koje imaju drenažu omogućiće da višak vode ode. Svakoj saksiji koja se koristi za uzgoj biljaka potrebna je drenažna rupa.

biljke

instagram.com/just.add.plants

Potrudite se da vaša biljka ima dovoljno svetla

Ako je vaša biljka na sunčanom ili svetlom mestu, biće joj potrebno više vode nego ako je na slabo osvetljenom mestu. Istočni ili zapadni prozor je dobar za mnoge biljke, jer dobijaju puno svetlosti, a nisu predugo na direktnom suncu (što može da im sprži lišće). Važno je da utvrdite koje su kućne biljke za direktnu sunčevu svetlost, a koje biljke zahtevaju slabije osvetljenje.

Lako možete da izbegnete prekomerno zalivanje tako što ćete obezbediti vašim biljkama svetlo koje im je potrebno. Biljke zahtevaju i svetlost i vodu da bi se podvrgle fotosintezi. Nedostatak sunčeve svetlosti može dovesti do toga da vaša biljka bude preterano zalivena. To je zato što voda ostaje u zemlji, pošto biljka ne dobija dovoljno svetlosti da iskoristi tu vlagu.

Pročitajte i: Trikovi za zalivanje sanseverije zbog kojih će rasti brže nego ikada

Naslovna fotografija: pexels.com

Marina Puzić