Kako se čisti srebrni nakit? Pridržavajte se ovih 6 saveta za njegovu blistavost
Srebro je jedan od najlepših i najomiljenijih materijala za nakit, ali njegova lepota može brzo da nestane usled oksidacije. Srebrni nakit, vremenom, može potamniti ili postati crn zbog “sudaranja” sa sumpornim jedinjenjima u vazduhu, što je prirodan proces koji je poznat kao oksidacija. Međutim, srećom, postoji nekoliko jednostavnih načina da ponovo vratite svoj srebrni nakit u njegov prvobitni sjaj.
U nastavku ćete saznati koji su najbolji načini za čišćenje srebrnog nakita, kao i kako da sprečite njegovu oksidaciju.
Kako se čisti srebrni nakit? Ovo je najbolji način
Najbolji način za čišćenje srebrnog nakita zavisi od stepena oksidacije. Ako je nakit samo blago potamnio, najjednostavniji način je korišćenje “polirne krpe.” Polirne krpe su specijalno dizajnirane za čišćenje srebra i odstranjivanje oksidacije bez oštećenja metala. Ove krpe sadrže posebne supstance koje pomažu da se prljavština, masnoća i oksidacija uklone uz minimalan napor. Za ozbiljnije oksidirani nakit, možete koristiti rastvore za čišćenje srebra ili čak ultrazvučne uređaje, koji temeljno uklanjaju prljavštinu i vraćaju sjaj.
ŠTA UZROKUJE DA SREBRO POSTANE CRNO?
Crnjenje srebra uzrokuje proces oksidacije koji nastaje kada se srebro susreće sa sumpornim jedinjenjima u vazduhu. Ovaj proces je ubrzan kada srebro dolazi u kontakt sa znojem, parfemima, dezodoransima ili čak određenim vrstama hrane. Takođe, izlaganje srebra vlažnim uslovima ili hemikalijama kao što su lak za kosu, sredstva za čišćenje i druge supstance, može ubrzati crnjenje. Iako je ovaj proces prirodan, redovno nošenje srebrnog nakita može pomoći da se smanji brzina oksidacije jer se srebro stalno „očisti“ trenjem o kožu.
KAKO SPREČITI OKSIDACIJU SREBRA?
Iako je nemoguće potpuno sprečiti oksidaciju srebra, postoje načini da se proces uspori. Prvo, preporučuje se da nakit nosite redovno. Često nošenje srebra pomaže da se smanji akumulacija prljavštine i oksidacije. Takođe, važno je da nakit skinete pre nego što se bavite sportom, tuširate, perete ruke ili spavate. To će smanjiti izlaganje srebra vlagi i hemikalijama koje mogu izazvati tamnjenje. Čuvanje nakita dalje od parfema, lakova za kosu i drugih hemikalija takođe može produžiti životni vek vašeg srebrnog nakita.
ŠTA NE KORISTITI ZA ČIŠĆENJE SREBRA?
Kada čistite srebro, veoma je važno izbegavati agresivne hemikalije i abrazivne materijale. Hlor je posebno štetan za srebro jer može izazvati ozbiljna oštećenja, uključujući pucanje metala. Takođe, abrazivna sredstva, poput grube četke ili hemijskih sredstava za čišćenje, mogu izgrebati površinu srebra i ukloniti kamenčiće sa nakita. Poliranje srebra previše snažno takođe može izazvati mikroskopske ogrebotine i ubrzati oksidaciju.
KAKO PROFESIONALCI ČISTE SREBRO?
Ako vaš srebrni nakit ima ozbiljne naslage oksidacije ili ako ne želite da rizikujete oštećenje, najbolja opcija je da nakit odnesete profesionalnom zlataru. Stručnjaci koriste ultrazvučne čistače koji koriste vibracije i specijalizovane tečnosti kako bi temeljno očistili srebro bez njegovog oštećenja. Ovaj proces je brz, siguran i efikasan, idealan za komade nakita sa delikatnim ugraviranjima ili kamenčićima.
KAKO PRAVILNO ČUVATI SREBRNI NAKIT?
Pravilno čuvanje srebrnog nakita takođe igra ključnu ulogu u očuvanju njegovog izgleda i sprečavanju oksidacije. Nakit treba čuvati na suvom i hladnom mestu, daleko od direktne sunčeve svetlosti i izvora toplote. Idealno je čuvati srebro u posebnim kutijama ili torbama koje štite od vazduha i drugih elemenata koji ubrzavaju proces crnjenja. Možete koristiti i antioksidantne vrećice koje upijaju vlagu i smanjuju kontakt srebra sa vazduhom.
Pravilno čišćenje, održavanje i čuvanje srebrnog nakita osigurava da vaš nakit ostane lep i dugotrajan. Srećom, sa nekoliko jednostavnih koraka možete zadržati njegov sjaj i lep izgled na duže vreme. Ukoliko se budete pridržavali ovih saveta i pravila vaš srebrni nakit će uvek biti kao nov. Isprobajte sve ove tehnike, a ukoliko ne uspete da se izborite sa tamnjenjem ipak se obratite profesionalcu.
Pročitajte i ovo: Voleli bismo da smo ranije čuli ove savete za čuvanje nakita
Naslovna fotografija: instagram.com/jewbella.shop
Maša Georgijev Ilić