Kako ti stižeš sve?

Put od osobe koja ima obavezu da brine samo o sebi i svom životu do supruge i majke koja brine o celoj porodici, domaćinstvu, poslu (ili svom biznisu), a da pritom ima društveni život i vreme za sebe, nije nimalo lak. Briga o sebi tu obično dođe na poslednje mesto. Danas je pritisak da ispunimo očekivanja u svakoj od životnih uloga nikad veći, dok smo na društvenim mrežama zatrpani slikama žena koje “stižu sve”, čineći da se osećamo nekompetentno. Da li postoji neki tajni recept za uspešno balansiranje između svih obaveza i želja jedne mame?

Za mene je ovo poseban izazov jer sam navikla da u svemu što radim budem sistematična i dovodim rezultate do perfekcije. Nebitno da li se radi o poslovnom projektu, peglanju, pripremi poklona za muža ili kuvanju ručka, uživala sam da se svakom zadatku posvetim maksimalno. A onda sam postala mama i to više nije bilo moguće. Na vrh mojeg brda obaveza došla je planina novih odgovornosti, koje su mi potpuno preokrenule život i prioritete. 

Ne računajući prvu godinu majčinstva, kada je normalno da većinu svog vremena posvetiš bebi, svim silama sam pokušavala da nađem sistem organizacije ili neko rešenje kako da u svim onim ulogama koje imam budem na visini zadatka, uvek. Na svesnom nivou sam znala da to nije realno, ali nisam želela ni od čega da odustanem. Uostalom, ima toliko žena koje (naizgled) stižu sve, koje imaju posložen život, izgledaju srećno i ispunjeno, posvećene su deci i porodici, putuju, druže se, sređene su. Šta ja to radim pogrešno? 

Instagram vs. Reality

Znaj da nije sve tako kao što izgleda. S jedne strane, iza žena koje puno postižu obično stoji jak sistem podrške i pomoći. S druge strane, one verovatno imaju svoje prioritete, koji sigurno nisu isti kao i tvoji. Ne možeš sve i ne možeš sama. Ono što možeš je da postigneš ono što je tebi stvarno važno. 

Pritisak da budemo sjajne mame, žene, ćerke, prijateljice, poslovne žene, preduzetnice, domaćice, koje istovremenu vežbaju, zdravo se hrane, neguju se i imaju slobodno vreme je pritisak koji smo (uglavnom) same sebi stvorile. Verujemo da je naša odgovornost da u svim tim ulogama budemo uspešne, a istina je da smo jedino odgovorne za to da budemo srećne i zadovoljne svojim životom, jer ćemo samo tako dati najbolje od sebe onima koje volimo. 

Znam da nije uvek lako, štaviše da je u većem broju slučajeva jako teško i zato sam pripremila nekoliko saveta koji su meni pomogli da se izborim sa ovim izazovom. Ako si kao i ja uspela sebe da dovedeš do ivice, da budeš rastrzana, nezadovoljna i premorena, važno je da znaš da ne mora biti tako. A ako još uvek nisi došla u tu fazu, značiće ti da ovo pročitaš, da tamo nikada ne bi ni došla.

Preuzmi odgovornost i postavi prioritete

Činjenica je da svi imamo istih 24 sata na raspolaganju. Razliku između toga da li stižemo da uradimo sve što želimo u jednom danu ili ne čine samo naši izbori. Da budem iskrena, meni nije bilo nimalo lako da prihvatim da sam ja ta koja drži ključ svog života u rukama i da je svaki izazov koji pred mene život stavi tu sa razlogom. Nije mi bilo lako da prihvatim da odjednom nisam odgovorna samo za sebe, već i za druge ljude. 

Ja sam ta koja treba da pronađe način kako da pliva u svim obavezama koje sam na kraju dana sama birala, jer sam odabrala sve te uloge u kojima se nalazim. A i ako ima nešto mi ne prija i što mi je nametnutno, podjednaku odgovornost imam da prema drugima postavim odgovarajuće granice. Postoje stvari koje (trenutno) moramo da radimo i one kojima bismo voleli da posvetimo većinu svog vremena. Možda situacija neće biti idealna sada jer nemaš mogućnosti, ali uvek imaš izbor da svesno ideš ka životu kakav priželjkuješ. Nema izgovora, samo svrsishodnih borbi. 

Pred kraj porodiljskog znala sam da na listi mojih prioriteta nije da radim 8 časova dnevno. Nisam želela toliko da budem odvojena od deteta i želela sam za sebe fleksibilnost da radim kada hoću i odakle hoću. Bila sam spremna da se odreknem mnogih zadovoljstava da bih došla do toga. Dala sam otkaz u sjajnoj firmi, sa sjajnim ljudima i uslovima i odrekla se sigurnosti, jer je to ono što je došlo iz mog srca. Kad doneseš odluku koja te vodi korak bliže ka životu koji želiš, prilike ti se same otvaraju. Idi hrabro ka svom cilju, jer sreća zaista prati one koji žive u skladu sa sobom. 

Upoznaj sebe

Umesto da pustiš da te reka svakodnevnice nosi, potrebno je da zastaneš i da se zapitaš ko si zapravo ti i šta je tebi važno. Nisu nam svima podjednako važne iste stvari. Eliminiši tuđa mišljenja, komentare, očekivanja i ono “šta će drugi reći”. Rešenje na tvoje “nemam vremena” nalazi se u odgovoru na ova pitanja:

Šta je meni stvarno važno? Koji su moji prioriteti u životu?

Šta mi daje energiju i motivaciju, a šta mi je oduzima? 

Čime sam trenutno zadovoljna, a šta bih volela da promenim?

Kako zamišljam svoj idealan život, svakodnevnicu? 

Kako da stvorim okolnosti tako da mogu sve ono što mi je bitno da ubacim u svoj raspored?

Nema “one size fits all” pristupa i zato je od izuzetnog značaja da upoznaš i prihvatiš sebe. Jedini način da istinski budeš srećna je da živiš autentično i da radiš na tome da stvoriš život koji za tebe ima vrednost i svrhu. 

Prihvati mindset rasta

Kad čujem “ona se toliko promenila otkad je postala mama”, malo mi se digne kosa na glavi. 🙂 Potpuno je normalno i poželjno da se menjaš i rasteš iznutra. Normalno je da se tvoji prioriteti menjaju u skladu sa životnim okolnostima. Ja vidim sebe sada i sebe pre 10 godina kao dve potpuno različite osobe, sa različitim potrebama. 

S druge strane, te promene za nas izgledaju kao tektonski poremećaji. Rođenjem deteta rodi se jedna nova ti, nova osoba u koju treba tek da izrasteš. A deca su naši najveći učitelji, koji nam precizno ukazuju na sve ono što treba kod sebe da promenimo. Svaka nova uloga za tebe je nova prilika za rast. 

Daću još jednom svoj primer. Da bih danas bila žena koja zna šta hoće i kakav život želi, preduzetnica sa fleksibilnim radnim vremenom, koja postiže da bude prisutna mama, da trenira, kuva (većinu vremena), radi na sebi i odvaja vreme za porodicu i prijatelje, trebalo je u tu osobu da izrastem. Morala sam da se suočim sa sobom i uverenjima koja me koče, da naučim da kažem “ne” onome što nije prioritet, da prevaziđem strahove i nesigurnosti, da naučim da brinem o sebi iako imam druge obaveze, da otpustim potrebu da sve držim pod kontrolom i da prihvatim da neće sve uvek biti savršeno, već završeno. I da se razumemo, imam ja još puno toga da unapredim, ali sam srećna jer sam na dobrom putu. Prihvatila sam da ne mogu u svemu da budem savršena sve vreme, svakog dana, ali znam da se sve bolje snalazim. 

Bilo je tu puno suza, puno “ne mogu više”, puno strahova i neprijatnosti, međutim to je moj put. Svako ima svoj i snađe se teže ili lakše. Moje borbe su za mene bile bolne, ali značajne. Onog momenta kad mi je prešlo u naviku da radim na sebi, znala sam da ću uspeti u svemu što naumim. Jer krajnji cilj je da postaneš ona osoba koja živi taj idealan život koji si zamislila. Zapitaj se kakva je i na čemu sve treba da radiš da do nje dođeš? 

Kako da sebi olakšaš?

U praksi, postoji nekoliko stvari koje će ti sigurno učiniti ovaj put lakšim. Prenosim ti ono što sam ja usput naučila, shvatila i primenila:

  • Zaboravi na reč “moram”. Samim tim što nešto moraš, to ima negativnu konotaciju. Možeš da kažeš “biram”, “hoću”, “želim” ili “trebalo bi”. Naš narativ mnogo definiše to kako se osećamo. 
  • Niko ne može da ti čita misli. Uglavnom to očekujemo od partnera. 🙂 Ako ti treba odmor, kaži. Ako hoćeš da ti neko pomogne oko sređivanja kuće, traži. Da bi tvoje potrebe bile ispunjene, moraš jasno da ih komuniciraš. 
  • Redovno brini o sebi. Za mene briga o sebi nekad znači da se naspavam, nekad da izađem sama na kafu i razmišljam o životu, nekad da odem kod frizera ili vidim se sa drugaricom, a nekad da čitam knjigu. Svesno odvajanje vremena za sebe ti puni baterije i čini da imaš volje i snage za sve životne uloge. Stavljanje sebe na poslednje mesto je kao da stalno hoćeš da sipaš iz prazne čaše.   
  • Nađi pomoć. Apsolutno nije realno da sav teret porodičnih obaveza spadne na tebe, a ono što se često zaboravi je da je odgovornost “delegiranja” na nama. Bez griže saveti traži pomoć, od muža, baka, deka, najboljih prijatelja, dadilje, spremačice i slično. Ti si vođa i organizator tvog porodičnog tima. 😉
  • Osmisli vašu porodičnu organizaciju. Ovde je važno da budeš realna i prilagodiš planove vašoj porodičnoj dinamici. Spontanost je u redu do određene mere, ali treba da se zna kad se šta radi i ko šta radi, kako bi svačije potrebe bile zadovoljene. 
  • Uspostavi rutine. Mnogi beže od njih, međutim, kad ti nešto uđe u rutinu, samim tim zahteva manje tvog vremena i svesnog razmišljanja. Automatizovanje radnji ti čini život lakšim. Ovo naročito dolazi do izražaja kod održavanja domaćinstva. Pet minuta pranja sudova posle obroka je mnogo bolje od sat vremena na kraju dana. 
  • Postavi jasne granice. Nemoj da dozvoliš drugima da upravljaju tvojim životom. Ako ti se nešto ne uklapa u prioritete, ne prija ti ili jednostavno ne želiš da se dešava, povuci tu granicu. Naravno da izuzeci postoje i da ćeš biti tu za voljene ljude, ali samo u onim situacijama kada je to zaista potrebno. 
  • Isplaniraj manje, uradi više. Predugačke “to do” liste su recept za nezadovoljstvo. Koji god sistem planiranja da odabereš, preporučila bih ti samo da ne stavljaš više od 3 ključne stvari na spisak dnevno, a nekad i to može biti puno. Razmisli šta je to što će zaista napraviti razliku u kretanju ka tvojim dugoročnim ciljevima i fokusiraj se na to, a ostalo ako stigneš – super, ako ne – biće vremena. 

Možeš više nego što misliš

Za kraj, želim da znaš da smo mi žene neverovatno impresivna bića i da možemo u svojim rukama da držimo mnogo više nego što smo svesne. Razumem da nismo sve u istim životnim situacijama i da je za nekoga ovaj zadatak više ili manje izazovan. Međutim, volim da verujem da su nam svima date borbe koje su nam potrebne i da su tu da nam pomognu da ojačamo. Prihvati svoju realnost sa svim mogućnostima koje ti nudi i daj sve od sebe da izvučeš najbolje od nje. Kad usmeriš svoju energiju na povezivanje sa samom sobom i stvaranje života koji je u skladu sa tvojim autentičnim bićem, energija ti se vraća u vidu obnovljene snage da ideš dalje i istinske radosti. Nekad je samo dovoljno da shvatimo da nam za sreću ne treba sve, već samo ono što nam je u srcu i duši stvarno važno.

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Ivana Bunčić je mama jedne Srne i osnivač zajednice Profimama. Na misiji je da pomogne svakoj mami da uživa u ulozi roditelja, savladavajući izazove sa manje brige, a više osmeha. Štreber je u duši i obožava da čita, edukuje se i radi na ličnom razvoju. Organizacija joj je posebna strast, kao stalno aktuelna tema za mame i sve njihove uloge.