easy life vodič kroz kulturna dešavanja u Beogradu do kraja jula
Kao i svakog prethodnog, i ovog meseca naša prestonica pleni svojevrsnim asortimanom raznolikih događaja iz oblasti umetnosti i kulture. Pozorišne predstave, galerije, filmovi, koncerti… na vama je da odlučite čime ćete se oplemeniti, a mi vam preporučujemo da posetite baš sve sa naše liste. Predstavljamo vam:
easy life vodič kroz kulturna dešavanja za jul 2023.
Pozorište
1. i 2. jul – Fantom iz Opere (Pozorište na Terazijama, 19.30č): Priča u mjuziklu Fantom iz Opere počinje u noći trijumfa operske pevačice Kristin na gala večeri povodom penzionisanja starih menadžera. U to vreme pozorištem kruže glasine da u Operi živi fantom koji se oglašava pismima. Stvari kulminiraju kada tokom premijernog izvođenja Fausta glavna pevačica ostaje bez glasa, a veliki luster pada na scenu, čime svima postaje jasno da je fantom tu. Prelepi sopran Kristin postaje opsesija misterioznog muzičkog genija. Igraju: Slobodan Stefanović/Dušan Svilar, Marta Hadžimanov/Mina Gligorić/Nevena Đoković, Slaven Došlo/Arsenije Tubić i dr.
1. i 2. jul – Akademija smeha (Atelje 212, scena Petar Kralj, 20.30č): Drama savremenog japanskog pisca Koki Mitanija Akademija smeha zasnovana je na istorijski istinitim činjenicama. Naime, početkom Drugog svetskog rata japanska vlast je uvela dužnost pozorišnog cenzora koji je pregledao i odobravao sve drame koje su se igrale u pozorištima Japana. Na ovom istorijskom faktu pisac vešto gradi komediju koja se bavi pitanjima slobode govora i umetničkih sloboda, odnosom vlasti prema pozorištu, ali i pitanjem cenzure i lične i umetničke građanske hrabrosti. Mitani gradi izuzetnu komediju istovremeno postavljajući pitanje imamo li pravo na smeh, na komedije u kriznim vremenima. Igraju: Goran Jevtić i Uroš Jakovljević.
Izložbe (galerije)
She is divine (Galerija Štab): Na prvoj samostalnoj izložbi radova Nine Milović posetioci će imati priliku da pogledaju apstraktne skulpturalne slike, izrađene u različitim materijalima i tehnikama, inspirisane formom i simbolikom žene kao uzvišenim bićem. Ninina inspiracija su oduvek bile žene, sve njihove uloge, kao i njihov položaj u društvu, što je tema i ove izložbe koja će biti prikazana kroz 9 radova koji opisuju i slave 9 karakteristika “Božanstvene žene”, a to su: intuicija, ljubav, razumevanje, saosećajnost, nežnost, kreacija i rađanje, strast, moć i, naravno, ženstvenost. Izložba je otvorena do 2. jula.
Nasleđe: Kolekcija predmeta Nadežde Petrović (Etnografski muzej): Kolekcija etnografskih predmeta koje je Nadežda Petrović prikupljala tokom svojih putovanja predstavlja snažan izraz njenih nacionalnih osećanja, umetničkog senzibiliteta i romantičarskog duha s početka 20. veka. Izložba rasvetljava jedan gotovo nepoznat aspekt njenog angažovanja na očuvanju i razumevanju kulturnog nasleđa. Otkrivanje Nadežde kao kolekcionara – etnografa predstavlja novinu kako za stručnu, tako i za širu javnost. Izloženi su autentični predmeti među kojima se ističu prsten „stolovat” i pafte sa predstavom obnaženog boga Bahusa, muška misiraba, muški jelek i ženske košulje sa teritorije stare Srbije. Izložba je otvorena do septembra.
Izložbe (muzeji):
Plava izložba (Muzej savremene umetnosti): Postavka je osmišljena kao interaktivni poligon za doživljaj moderne i savremene umetnosti kroz značenja i simboliku plave boje. S namerom da na primeru percepcije i doživljaja boje istakne jedinstvenost svakog pojedinca, njihovo pravo na individualnost, sopstvenu percepciju, doživljaje, misli, stavove, izbore, izložba postavlja pitanja o značaju boje i načinima doživljaja ovog fenomena. Predstavljeno je dvanaest dela iz zbirki MSU. Izložba je otvorena do 4. septembra.
Jedna (ne)obična muzejska priča (Narodni muzej): Izloženo je pedeset dela iz Zbirke srpskog slikarstva 18. i 19. veka Narodnog muzeja Srbije, a povodom obeležavanja Dana Narodnog muzeja Srbije, koji ove godine proslavlja 179 godina postojanja. U hronološkom rasponu sežući od baroka do akademskog realizma među pedeset odabranih dela publika će imati priliku da vidi čak trideset dela koja se izlažu po prvi put. Ova postavka jedinstvena je i po tome što objedinjuje dela umetnika koji neprestano izazivaju pažnju stručne i šire javnosti, ona koja su retko izlagana, ali i brojna dela koja do sada nisu bila predmet izlaganja. Izložba je otvorena do 17. septembra.
Bioskop
Barbi (Barbie) – Dugo neki film nije doživeo toliki hype, kao ova ružičasta avantura koja će, prognozira se, oduševiti sve generacije. Cela estetika filma je inspirisana prividom savršenog života u Barbilendu – zemlji u kojoj žive zanosne kultne lutke. Ipak, glavna Barbie doživljava krizu kad počnu da joj se javljaju pitanja o svrsi života, pa odlučuje da poseti “realni svet” ljudi. Uloge: Margot Robbie, Ryan Gosling, Will Ferrell, Kate McKinon, Simu Liu i America Ferrera, dok režiju potpisuje Greta Gerwig, slavna po filmovima Little Women i Lady Bird. Film je na bioskopskom repertoaru od 20. jula.
Openhajmer (Oppenheimer): Po scenariju i u režiji Christophera Nolana, ovo je epski triler sniman IMAX® tehnologijom, koji publiku uvodi u paradoksalni život zagonetnog fizičara koji sarađuje sa timom naučnika koji će, kako bi spasao svet, morati da rizikuje njegovo uništenje. Uloge: Cillian Murphy, Emily Blunt, Mat Damon, Robert Downey Jr, Florence Pugh i dr. Film je na bioskopskom repertoaru od 20. jula.
Koncerti
22. jul – Tijana Bogićević (Botanička bašta, 20.30č): Pobednica najnovijeg Beogradskog proleća, pop pevačica Tijana Bogićević je 2010. godine snimila pesmu “Tražim” – veliki hit i gotovo neizostavna numera u svim šou programima. Bila je predstavnica Srbije na Pesmi Evrovizije 2017. sa pesmom „In Too Deep”, a svoj debi album objavila je 2018. godine, sa kog su se izdvojili hitovi “Hajde onda ništa”, “U redu” i “Bezuslovno”. Drugi studijski album, “Blizu”, objavila je u junu 2022. godine, na kome se nalaze pesme: “Blizu”, “Umem”, “Ponovo ljubav”.
23. jul – Bajaga i Instruktori (Botanička bašta, 20.30č): Grupu je osnovao Momčilo Bajagić Bajaga – pevač, kompozitor, tekstopisac i gitarista. Bend ima bogatu diskografiju i veliki broj hitova koje slušaju i vole mnoge generacije. Knjiga „YU 100: najbolji albumi jugoslovenske pop i rok muzike“ uključila je čak 4 albuma Bajage i Instruktora u svoj izbor: „Sa druge strane jastuka“ (1985), „Pozitivna geografija“ (1984),“ Jahači magle“ (1986) i „Prodavnica tajni“ (1988). Sadašnji sastav čine: Momčilo Bajagić Bajaga – gitara, vokal; Živorad Žika Milenković – gitara, vokal, perkusije; Aleksandar Saša Lokner – klavijature, vokal; Marko Nježić – gitara; Vladimir Vlada Čukić – bas i Marko Kuzmanovič – bubnjevi.
Navedeni koncerti su deo muzičke manifestacije Garden Sessions u Botaničkoj bašti, na kojoj će nastupiti i Marčelo (20. jul), Kanda, Kodža i Nebojša (21. jul), Jelena Tomašević (27. jul), Smak Plus (28. jul) i Nouvelle Vague (30. jul).
Pročitajte i ovo: TV serije u kojima ćete uživati sa celom porodicom
Naslovna fotografija: pexels.com
Dušan Veselinović je diplomirani novinar i pop culture fanatik. Uživa u druženju, putovanjima, knjigama, istoriji i u svakom vidu umetnosti. Enormni ljubitelj životinja.