Pitanja na koja morate da imate odgovor pre nego što detetu kupite prvi telefon
Dočekali ste i taj trenutak: došla je na red kupovina prvog telefona za vaše dete, a verovatno imate mnogo pitanja. Odlučivanje kada ćete svom detetu dati prvi telefon može biti izvor anksioznosti. Pametni telefoni su portal za internet, aplikacije i društvene mreže. Možda ne osećate da je vaše dete spremno za toliki pristup digitalnom svetu. Ipak, verovatno biste želeli da mu nabavite telefon za osnovne stvari: da ima način da vas kontaktira kada putuje između škole, aktivnosti posle škole ili različitih domaćinstava.
Mnoga deca su naišla na snimke neprikladne uzrastu, na primer, ili su imala jezive susrete sa ljudima na interentu. Druga ne mogu da ostave telefon kada dođe vreme da urade nešto drugo. Telefoni će uvek biti pored vašeg deteta – na njegovom noćnom ormariću, za stolom za večeru, u vožnji kolima… Zbog toga mogu prekinuti ili potisnuti druge važne aktivnosti – razgovor licem u lice, domaći zadatak, trening ili spavanje. Zbog svega toga, pre nego što kupovina prvog telefona detetu dođe na red, treba da se pripremite pojediniim osnovnim smernicama.
Kupovina prvog telefona detetu – o čemu treba razmisliti
Da li je vaše dete razmislilo o tome kako bi želelo da koristi telefon?
Prirodno je da deca i tinejdžeri žele telefon jer ga „svi drugi imaju“. Međutim, možda nisu spremna za probleme koji mogu doći sa posedovanjem telefona. Pojedini tinejdžeri su zapravo rekli da žale što su ranije dobili pametni telefon. Ova deca nisu shvatala da će imati toliko novih smetnji ili društvene drame u svojim životima.
Razgovarajte sa svojim detetom o drugim opcijama, kao što je nabavka telefona na preklop ili sata koji omogućava komunikaciju bez digitalnog “prtljaga”. Ovakve opcije bi mogle biti prikladnije za mlađe uzraste.
Koje su jedinstvene osobine vašeg deteta zbog kojih mu može biti otežavajuće da ima telefon?
Da li vaše dete ima jak osećaj odgovornosti i kontrole impulsa, ili ima tendenciju da deluje pre nego što razmisli? Da li mu je potrebna vaša pomoć u donošenju dobrih odluka ili verujete u njegovu procenu kada je bez nadzora? Ovo postaje važno uzeti u obzir kad ima pristup internetu i aplikacijama za društvene mreže – jer može lako da kaže ili objavi stvari zbog kojih može da požali.
Kako znate da će vaše dete biti odgovoran korisnik telefona?
Razgovarajte sa svojom decom o bezbednosti na internetu i dobrom digitalnom ponašanju. Odlučite se za merila koja bi pokazala da su bezbedna i ljubazna dok koriste svoju novu tehnologiju. Na primer, pitajte ih da li su se ove nedelje posvađali na internetu? Da li su koristili svoj telefon tokom časa? Možda ćete moći da steknete ideju o tome na osnovu iskustva svog deteta tokom virtuelnog učenja kako biste imali pomoć u vođenju razgovora. Da li se vaše dete zabavljalo video-igricama ili internetom tokom Zoom časova? Da li bi moglo da odoli tom iskušenju?
Koji su drugi načini na koje se deca mogu povezati sa prijateljima?
Društvena veza je najveći motiv posedovanja telefona u tinejdžerskim godinama. Interakcija sa prijateljima je ključna jer vaše dete razvija osećaj sebe i zajednice. Međutim, ako mislite da vaše dete nije spremno za pametni telefon, postoje drugi načini da mu pomognete da se poveže sa prijateljima. Pored toga što su mu otvorene mogućnosti kao što su klubovi ili sport, možete da omogućite video-ćaskanje i razmenu tekstualnih poruka na iPadu ili tabletu, na primer. Ili, možete dozvoliti video-igre sa prijateljima na deljenom serveru.
Da li imate redovan način da proverite kako se odvija život vašeg deteta (uključujući njegov digitalni život)?
Kada deca dobiju pametni telefon, imaju lakši pristup svetu informacija na internetu, aplikacijama i društvenim mrežama. Pošto digitalni svet nije uvek dizajniran za mlade korisnike, vašem detetu treba da budete mentor. U ovoj ulozi, možete mu pomoći da stekne pozitivna iskustva na mreži i analizira negativna iskustva.
Ako nemate redovno vreme kada možete da razgovarate sa svojim detetom, na primer,tokom vožnje automobilom ili tokom obroka, pokušajte da napravite novu rutinu. Možete da odvojite noć svake nedelje kada zajedno kuvate obrok, na primer, ili da odvojite vreme za zajednički trening. Takođe je važno da budete informisani o tome šta se dešava sa digitalnim medijima. Neka vam dete pokaže koje igre ili aplikacije voli, ili pročitajte o njima kad imate slobodan trenutak.
Pročitajte i ovo: Igre na plaži uz koje će porodični odmor svima biti mnogo zabavniji
Naslovna fotografija: pexels.com
Božica Luković