Milenijalci se ređe razvode od svojih roditelja – u čemu je tajna?

U Holivudu se stopa razvoda ne menja – slavni glumci retko ostaju u prvom braku i razvode se i venčavaju više puta. Međutim, među običnom svetom, milenijalci pokazuju tendenciju istrajavanja u brakovima i ređe se razvode nego generacije njihovih roditelja. Imaju li oni neki recept za uspeh? Neku posebnu tajnu?

Za razliku od prethodnih generacija koje su imale manje izbora i brak smatrale nužnim zlom, milenijalci su mogli svesnije i odgovornije da upravljaju svojim životom – iz tog razloga, kada su rešavali da stupe u brak, prihvatali su svu odgovornost za svoj izbor i više su ulagali u izgradnju i očuvanje odnosa.

Posvećenije shvatanje braka je možda proredilo venčanja i povećalo broj onih koji su ostali sami, ali je takođe povećalo i posvećen pristup zajedništvu. Mnogi milenijalci dolaze iz razvedenih porodica i ne žele da to isto prirede svojoj deci, zato mnogo više razmišljaju pre nego što se upuste u samohrano roditeljstvo.

Ipak, možda većina milenijalaca nije bila dovoljno dugo u braku, da bi stigla do tačke kada se odlučuje na razvod. Prosečna dužina braka pre razvoda je oko 15 godina, a milenijalci su kasnije od svojih roditelja ušli u roditeljstvo, brak, kupovinu kuća i stanova i sve ostale odgovornosti zrelog života. Takođe, milenijalci su među prvim generacijama koje su stavile sebe na prvo mesto i stoga su pažljivije birali dugoročne partnere, u potrazi za kompatibilnim osobama, sa kojima će moći da prođu kroz životne izazove.

Unapred ne želeći da prolaze kroz razvod i da kroz to provlače svoju decu, mlađi parovi su češće pristupali temeljnim pripremama za brak, koje deluju staromodno. Češće su tražili predbračno savetovanje, da bi procenili zdravlje svoje veze i razmatrali egzistencijalna pitanja, manje razmišljajući o tome da li su sa pravom osobom, a više o tome da li tu osobu mogu da izaberu svaki put iznova, kroz teškoće, krize, gubitke, kroz zajednički rast.

Pročitajte i ovo: Prihvatanje realnosti – načini da produbite i osnažite partnerske odnose

Naravno, milenijalci se suočavaju sa svim klasičnim bračnim problemima – nesuglasice oko novca, rađanja i vaspitanja dece i životnih stilova. Susreću se sa neverstvom, izdajom, zavisnošću i drugim bolestima. Ali oni drugačije pristupaju problemima – milenijalsko razumevanje svrhe braka je evoluiralo. Dok je ranije institucija braka bila ekonomsko pitanje, za njih je bila duhovno utemeljena stvar, pitanje zajedničkog razvoja i međusobne podrške u ličnoj evoluciji.

Milenijalci često govore da su im partneri najbolji prijatelji, sa kojima se udružuju u rešavanju problema i u svemu ostalom. Kada se pojave problemi koji nadilaze njhove moći, traže pomoć, idu na terapiju, rade sav emocionalni posao koji je potreban da poprave stvari, pronađu razumevanje i povrate ravnotežu.

Takođe, milenijalske zajednice imaju tendenciju da budu ravnopravnije u pogledu podele poslova, ulaganja u zajednicu i vaspitanja dece. Većina parova ravnomerno raspoređuje obaveze, sprečavajući da se nezadovoljstvo gomila i da se stvori ogorčenje prema partneru.

Primetna je i promena u rodnoj dinamici – muškarci milenijalci, svesniji su da su u odnose ušli sa nekim od nezdravih narativa o tome šta znači biti muškarac i voljni su da napuste tradicionalne muške uloge. Oni žele da budu drugačiji, jer su odrasli gledajući svoje često odsutne i nezainteresovane očeve i pustoš koju je stvorilo u životima njihovih majki. Oni žele da budu drugačiji, bolji, svesniji i prisutniji očevi i muževi.

Jedan od faktora koje treba uzeti u obzir je i novac, koji danas nikome ne pretiče – pola razloga zašto se milenijalci ne razvode može ležati u tome što to sebi ne mogu da priušte. Ovo je gorka šala – ali u njoj ima pola istine. Pre deset godina mogli ste da nađete jeftin stan, kako bi se jedan od partnera iselio – to više nije moguće. Finansijski napor razdvajanja, uključujući izdržavanje dece, naterao je mnoge milenijalce da se svojski potrude da poprave svoje brakove. Ali – činjenica je da su se trudili i često u tome uspevali, nisu samo pasivno trpeli i gomilali nezadovoljstvo. Bili su proaktivni i tražili ono što mogu da učine – i činili su to. Mnogi su našle kompromise i modele u kojima mogu da ostanu udruženi, a da svako vodi svoj život, bez ljutnje i bez dizanja prašine oko toga. Malo ljudi ima moralni ili emocionalni razlog za razvod – jedino za šta vam je razvod legalno neophodan, jeste ako želite ponovo da se venčate.

Milenijalci su prosto pametniji od prethodnih generacija – češće traže posredovanje i savetovanje, nego što se odlučuju da angažuju advokate i teže da sami postignu dogovore i kompromise, imajući u vidu šta je najbolje za decu i šta je dovoljno dobro za njih. Oni shvataju da je razvod krajnje rešenje, pa i kada odluče da više ne mogu da budu zajedno, pronalaze načine da se dogovore oko razdvajanja i da svoja posla zadrže dalje od sudova i advokatskih kancelarija.

Biće zabavno posmatrati šta su naučila deca iz milenijalskih brakova i kako je na njihove odnose uticala razložnost i mudrost izbora njihovih roditelja.

Pročitajte i ovo: Gde se nalazi vaš brak – pitanja za bračno savetovanje na koja oboje treba da odgovorite

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.