Šta treba da promenite u nezi kože lica dok traje zima
Kako se godišnja doba menjaju, tako bi trebao da se menja i vaš pristup nezi kože, jer hladnije vreme zahteva posebno prilagođavanje. Nega kože lica tokom zimskih meseci zahteva dodatnu hidrataciju da biste povećali njenu vlažnost, koja će da je zaštiti od niskih temperatura.
Potrebno je da zamenite trenutnu rutinu nege kože lica onom pogodnom za suvu kožu. Evo i kako.
Nega kože lica tokom zimskih meseci: Šta je najvažnije?
Dodatna hidratacija
Bez obzira na vaš tip kože (suva, masna, mešovita, osetljiva) sigurno ćete doživeti neku vrstu dehidracije tokom zime, jer opadanje temperature i vlažnosti može isušiti prirodnu vlažnost kože. Hladan vazduh u kombinaciji sa toplim temperaturama u zatvrenim prostorijama stvara oštru sredinu, koja izvlači vlagu iz vaše kože, čineći je podložnijom iritaciji. Znaci suvoće kože lica, kao što su zatezanje, fine linije, ljuštenje, pa čak i grublja tekstura su očigledni znaci da je vaša koža “u problemu”, ali budite obazrivi i kada su oni manje očigledni. Ponekad dehidracija može da počne samo sa osećajem zategnutosti ili nelagodnosti koja traje nekoliko minuta nakon čišćenja.
Svi ovi simptomi ukazuju na slabljenje zaštitne barijere kože, što znači da je sposobnost zadržavanja ili regulisanja hidratacije kompromitovana, zato je dodatna hidratacija neophodna tokom zimskih meseci. Bogate kreme, hidratantni serumi i hranljivi čistači mogu pomoći u jačanju barijere vaše kože i zadržavanju njene vlage. Cilj nije samo da se vrati izgubljena hidratacija, već da se stvori zaštitni sloj koji će održati kožu mekom, glatkom i otpornom na najgore aspekte zime.
Kako se godišnja doba menjaju, tako bi trebao da se menja i vaš pristup nezi kože, jer hladnije vreme zahteva posebno prilagođavanje. Potrebno je da zamenite trenutnu rutinu nege kože lica onom pogodnom za suvu kožu.
Hranljivo sredstvo za čišćenje lica
Nikada ne započinjite rutinu nege kože bez čistača. To je osnovni proizvod koje čisti masnoću, šminku i nečistoće, čime se sprečava začepljenje pora. Bez toga vaša koža neće moći da upije serume, kreme i druge proizvode.
Ako imate čistač koji volite zadržite ga. Međutim, ako ste primetili da je vaša koža suvlja nego obično tokom zime, zamenite svoj uobičajeni penušavi ili gel za čišćenje nekim hranljivijim. Za masnu do mešovite kože, formula na bazi ulja će ukloniti šminku i sebum i dati vašoj koži potrebnu vlažnost.
Posebno tretiranje područja oko očiju
Koža oko očiju je posebno delikatna i stoga zahteva posebnu negu. Ukoliko imate masniju kožu možda nećete imati potrebu za ovim proizvodom tokom leta, ali zimi postaje ključan za sprečavanje ranog pojavljivanja znakova suvoće, umora i starenja. Hladan vazduh u kombinaciji sa toplim u zatvorenom prostoru može da pogorša izgled korektora i finih linija. Potražite formulacije koje su bogate peptidima, hijaluronskom kiselinom i antioksidansima kako biste ispravili znakove suvoće i izgledali sveže i odmorno.
Nahranite svoju kožu
Hidrirali ste svoju kožu i brinuli se o području oko očiju – sledeći korak u vašoj rutini nege je hranljiva krema. Ukoliko imate masnu ili kožu sklonu aknama možete da preskočite ovaj korak, ali za većinu tipova kože ovaj proizvod može transformisati vašu kožu tokom zimskih meseci.
Takođe, možete da koristite hranljivu esenciju koja je laganija od same kreme, a vašoj koži daje dodatnu elastičnost i sjaj. Povećavaju nivo vlažnosti kože i pripremaju je da apsorbuje sve prednosti kreme za lice koju ćete naneti posle. Za zimu, preporučujemo mlečnu formulu, ili nešto što je bogatije od bazičnog tonika, jer će bolje raditi u zimskim mesecima.
Zdrav način života
Da bi vaša koža bila zdrava i negovana čak i u zimskim mesecima, ključna je promena životnih navika. Pijte dovoljno vode, jedite voće i povrće bogato vitaminima i antioksidansima. Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u ribama, mogu takođe pomoći u održavanju zdravlja kože.
Redovne posete dermatologu
Ako imate problema sa kožom, kao što su suva koža, ekcemi ili psorijaza, razmotrite konsultaciju sa dermatologom za savete i preporuke.
Pročitajte i ovo: Kakvu ulogu imaju mikrobiomi u nezi kože i zašto su važni
Naslovna fotografija: pexels.com
Maša Georgijev Ilić