Saveti za negu kože u pubertetu

Pubertet, pubertet… Svi smo ga prošli, retko ko želi da ga se seća. I to je potpuno razumljivo. Pored toga što pokušavate da nađete način da se osećate udobno u sopstvenoj koži, borite se sa još milion drugih stvari. Niko vas ne razume, a često ne razumete ni sami sebe. Na sve, baš tada kada želite da izgledate najbolje u očima drugih, te proklete akne i bubuljice nikako da prestanu da izlaze. Ima li kraja ovome, pitate se zabrinuto, uviđajući da vam je nega kože tema broj jedan već danima i mesecima.

Da, svi želimo da se osećamo dobro u sopstvenoj koži, ali šta kada ta koža ne sarađuje? Želeći da doprinesemo rešenju problema, koji je vrlo često zapravo problem čitave porodice, istražili smo ovu temu, te vam predstavljamo nekoliko sjajnih saveta. Imajte na umu da, iako su saveti namenjeni tinejdžerima, roditelji su ti koji takođe treba da pomognu i učestvuju u stvaranju određene dnevne rutine kod dece, kada je nega kože u pitanju. Za početak, neophodno je da se koža lica čisti svaki dan. Da, svaki dan, bez izuzetka.

Za negu kože u pubertetu važno je voditi računa o opštoj higijeni

Pubertet je pravo vreme da vaše dete usvoji neke dobre navike u vezi sa opštom higijenom. Deca u ovom uzrastu najčešće ne peru kosu svakodnevno, međutim, masna kosa i masnoća sa skalpa vrlo brzo će stići do čela i – eto problema. Dakle, za početak, uputite svog tinejdžera da svakodnevno pere kosu, ili barem svaki drugi dan. Možda će vam ovo delovati preterano, nepotrebno ili čak agresivno, što i jeste za nas, odrasle. Za mlade u pubertetu, međutim, višak masnoće koji se stvara usled rada hormona predstavlja ozbiljan problem i moraju mu se posvetiti sa malo više pažnje. Pored toga, svakodnevno tuširanje se podrazumeva, bez obzira na to da li je kosa oprana ili nije.

Očistite lice dva do tri puta dnevno

Mladi koji su u predpubertetu i pubertetu, pored običnog umivanja, lice treba da peru i nekim sredstvom za čišćenje, ujutru i uveče. Započni dan čist, idi na spavanje čist!, poručuju eksperti. A ako se vaše dete bavi sportom, obavezno je i treće čišćenje lica u toku dana – ukoliko ima problema sa aknama. Ovaj dodatni korak u negovanju kože je ključan za aktivnu decu, jer će nakupljeni znoj u kombinaciji sa masnom kožom rezultirati izbijanjem mnoštva novih akni, što niko ne želi.

nega kože u pubertetu

Isperite lice, ali stvarno

Iako je ovo važna napomena koja će vam dobro doći u obučavanju tinejdžera, ona takođe predstavlja koristan savet za sve uzraste. Morate naučiti svoju decu da se lepo umivaju, ali i da lice nakon čišćenja temeljno isperu. Ostavljanje nečistoće na bočnim stranama lica ili na liniji vilice, prilikom umivanja i čišćenja, skoro uvek rezultira stvaranjem akni. Veoma je lako prevideti ovaj deo lica, posebno kada ste fokusirani na čuvenu problematičnu oblast, T-zonu. Dakle, posvetite se svakom delu svoga lica, bez izuzetka!

Nega nakon čišćenja

Mnogi predtinejdžeri i mladi tinejdžeri previše osuše svoju kožu raznim tonerima i kiselim sredstvima za čišćenje lica. Blaga salicilna kiselina je važna za kožu sa aknama, ali i hidratantna krema! Super suva koža može dovesti do povećanog lučenja masti, tako da je ovo ključno. U odnosu na to da li je vaša koža suvlja ili masnija, odabraćete i odgovarajuću vrstu hidratantne kreme ili kreme za sunčanje koju možete koristiti. Ako naginjete masnijoj koži, preparati u formi mineralnog pudera biće odlično rešenje za svakodnevno korišćenje i zaštitu. Ukoliko je vaša koža suvlja, možete koristiti preparate u obliku krema ili losiona.

Iako će vam možda biti teško da odolite, stručnjaci savetuju da u pubertetu, ukoliko se borite sa aknama, ne nanosite tonirane kreme za sunčanje jer time možete iritirati lice i prouzrokovati izbijanje novih akni. Ako baš morate nečim da pokrijete lice, odlučite se za provereni make up brend koji ćete blago naneti u tankom sloju. 

Tretmani

Upotreba raznih spot treatment sredstava se ne preporučuje, posebno kada se radi o aknama koje izbijaju sporadično i usled hormonskog disbalansa. Umesto toga, možda biste ponovo mogli da razmotrite već spomenute blage salicilne kiseline koje možete koristiti na celom licu jer vam se koža neće osušiti, a salicilna kiselina će delovati preventivno. Pored toga, biće to odlična podloga za hidratantnu kremu.

Ishrana

Kada spominjemo negu kože u pubertetu, moramo da se osvrnemo i na ishranu. Naime, koliko god da je u ovom periodu važna higijena, ne smemo zapostaviti pravilnu i kvalitetnu ishranu jer ona takođe utiče na pojavu akni. Kako? Konzumiranje suhomesnatih proizvoda, slatkiša, masnije hrane i grickalica, dovodi do toga da se i koža više masti, što stvara savršenu podlogu za nastanak akni. Umesto toga, jedite sveže voće i povrće, pijte dovoljno vode i budite strpljivi (znamo da je lakše reći nego učiniti). Vaša koža će vam biti zahvalna.

Saznajte i: Koje tretmane kože raditi preko leta, a koji se ne preporučuju

Naslovna fotografija: unsplash.com

Jana Milić, zaljubljenik u prirodu, šumske staze i cveće. Neguje i bubice, ali one u glavi.