Koje tretmane kože raditi tokom leta, a koji se ne preporučuju

Nega kože od strane dermatologa indikovana je tokom čitave godine, što uključuje i različite dermatološko-estetske tretmane. S tim u vezi, neminovno se postavlja pitanje – koje tretmane je preporučljivo raditi tokom leta, a koje nije?

Hijaluronski fileri, botoks, mezoterapija, PRP, laserski tretmani, hemijski pilinzi i drugi tretmani – svi služe za lečenje, održavanje zdravlja kože i korekciju pojednih karakteristika izgleda, po želji pacijenta. Međutim, neke od navedenih tretmana ne preporučujemo za letnje mesece – bilo zbog osobina samog tretmana ili zbog rezultata koje daju na koži.

Šta se ne preporučuje

Laserske tretmane nakon kojih se pacijenti obavezno moraju sklanjati i štititi od sunčeve svetlosti nije nemoguće raditi u letnjem periodu, ali se ne preporučuju u određenim slučajevima. Ukoliko pacijentu stvaraju osećaj nelagode i obavezuju ga na ograničenja u ponašanju, poput neizlaganja diretnoj sunčevoj svetlosti ili konstantnog nošenja antisolarnih preparata sa SPF50+ i UVA filterima i pri najmanjoj ekspoziciji suncu. 

Pored toga, ne preporučuju se ni hemijski pilinzi nakon kojih dolazi do ljuštenja najpovršnijeg sloja kože, odnosno kontraindikovani su ukoliko pacijent nije spreman da 7 do 14 dana provede u zatvorenom prostoru i na otvoreno izlazi samo u večernjim i noćnim časovima.

Pročitajte i ovo: Koje letnje infekcije vrebaju decu i kako se izboriti sa njima?

letnji tretmani kože

Pročitajte i: Maske za negu lica koje možete same napraviti kod kuće

Šta se preporučuje

Tretmani poput mezoterapije su apsolutno indikovani u letnjem periodu, u smislu hidratacije i ishrane kože potrebnim sastojcima, kako pre letovanja, tako i posle njega. Različiti kokteli se koriste za različite procedure i odluka o najboljem tipu koktela se donosi na licu mesta, prilikom pregleda Vaše kože.

PRP kao regenerativni tretman je vrlo preporučljiv tokom cele godine, pa tako i nakon sunčanja, naročito ako imamo u vidu da tamnjenje kože za nju predstavlja stres, jer se ona na taj način brani od potencijalnih oštećenja genetskog materijala. Hijaluronske filere i tretmane botoksom takođe je moguće raditi tokom čitave godine, uz sitna ograničenja. 

Ovde treba naglasiti da, ukoliko postoji medicinska indikacija u smislu kožnog oboljenja, većina ograničenja mora biti prihvaćena, a ponašanje se mora prilagoditi lečenju. Samo uz kompletnu komplijansu može se postići očekivani terapijski rezultat. S druge strane, ukoliko tretmane radite iz estetskih i razloga opšteg zdravlja kože, u dogovoru sa svojim dermatologom možete dobiti najkvalitetniji savet šta je najbolje raditi da bi Vam koža blistala i tokom letnjih meseci.

Na ovu i druge teme u vezi sa zdravljem Vas ili Vašeg deteta, možete potražiti mišljenje lekara i specijalista iz udobnosti svog doma, a putem telefona ili računara. Napravite svoj profil na www.doktok.rs i zakažite termin na DokTok platformi koja nudi zdravstvene konsultacije sa više od 100 stručnjaka različitih specijalnosti, među kojima su lekari opšte prakse, pedijatri, ginekolozi, internisti, ali i psiholozi i psihoterapeuti.

Saznajte: Iz ugla dermatologa – Nega kože lica posle tridesete

Naslovna fotografija: unsplash.com

Dr ALEKSANDRA RADOSAVLJEVIĆ, lekar opšte medicine i dermatologije, DokTok lekar