Kako da prevaziđete stres zbog odlaska u penziju

Ceo radni vek proveli ste produktivno, radili pod pritiskom, naučili ste da se nosite sa svim izazovima i preživeli ste sve stresove. Trebalo bi da planirani odlazak u penziju bude nagrada za vaše napore, koja vas oslobađa tereta svakodnevne produktivnosti i omogućava vam da najzad raspolažete svojim slobodnim vremenom, kako želite. Ali, izgledi na miran života vam uopšte ne deluju privlačno, čak vas zastrašuju i zabrinjavaju i odlazak u penziju, koji ste možda godinama priželjkivali, sada kada se bliži, odjednom više ne izgleda kao rešenje. Ili ne izgleda kao nešto što ste vi birali i što je deo vašeg profesionalnog puta i života. Zapravo, izgleda isto kao i sve ostalo kroz šta ste morali da prođete i da to prihvatite, jer se život tako odvijao.

Prihvatili ste odlazak i osamostaljivanje dece – setite se koliko vam je to teško palo, iako ste ih u tome svesrdno podržavali i želeli ste da njihovu samostalnost doživite kao oslobađanje, a ne kao gubitak. Prihvatili ste menopauzu, koja vam je donela fizičke i psihičke promene, koje uopšte niste želeli, ni tražili. Čak je i to vid oslobađanja – prestanak reproduktivnog doba je rasterećujući, ako posmatrate stvari iz tog ugla. Sada život od vas traži da prihvatite odlazak u penziju – shvatite to kao još jedan zadatak koji treba da ispunite. I očekujte da će takvih zadataka biti još.

Vaše roditeljstvo se nije završilo sa odlaskom dece iz kuće, vaša ženstvenost i seksualnost nije nestala sa menopauzom, pa ni vaša produktivnost i aktivnost neće nestati sa odlaskom u penziju.

Pročitajte i ovo: Držite se dok puštate (svoju odraslu decu)

Postoji više načina da se pripremite za odlazak u penziju – psihički i mentalno, finansijski i organizaciono.

Finansijske pripreme bi trebalo da ste obavili desetak godina pre penzionisanja, ali ako i niste uspeli da stvorite poseban fond, postoje paketi za penzionere, i načini da usmerite svoju uštedu i isplanirate budžet, o čemu bi bilo dobro da se posavetujete sa finansijskim stručnjakom, odnosno, sa nekim ko ima iskustva i u koga imate poverenja.

Mentalna priprema je najteži deo – potrebno je da definišete izvor stresa, odnosno osećanja i strahovanja. Da li se bojite da ćete biti usamljeni? Da ćete izgubiti smisao života? Da ćete se osećati nekorisno? Da ćete se zbog svega toga razboleti? Ako ste i do sada radili na sebi, razvijali svoju rezilijentnost, asertivnost, toleranciju, emocionalnu inteligenciju, samopoštovanje i samosvest (što sve spada u ljubav prema sebi), i dalje ste na istom poslu, samo imate novi zadatak. Na ovom mestu psihičke pripreme za odlazak u penziju, veoma je korisno da primenite meditaciju, mentalnu vežbu, koja će vam omogućiti da umirite um i povežete se sa svojim osećanjima.

Sako: P….S…Fashion, Haljina: Mona, Marama: Weekend Max Mara (MiaMaya), Torba: Marc Jacobs MiaMaya, Sat: Swarovski, Minđuša: Swarovski

Odaberite jedan zadatak na koji ćete se fokusirati – praktičan zadatak koji spada u pripremu za penziju, a koji vam se uopšte ne radi. To može biti poseta banci, ili osiguravajućem društvu i sklapanje finansijske konstrukcije, ili odlazak lekaru, na opšti pregled zdravstvenog stanja, ili sređivanje papira koji se tiču nekretnina, ili rešavanja administrativnih pitanja, ili pitanja nasleđa, koja su zamorna i dosadna, ali je potrebno da ih rešite, pre nego što odete u penziju. To su sve stresne situacije u kojima ne želite da se nađete, i koje spadaju u deo stresa zbog same činjenice da se bliži kraj radnog veka i da je upitno i neizvesno kako će vaš život izgledati potom.

Sedite ili lezite, namestite se da vam bude udobno, držite svoj odabrani zadatak na umu i dišite, ujednačeno i duboko. Pratite udah i izdah, udišite smirenost i energiju, a kada izdišete – zamislite kako vas ta energija pokreće pune samopouzdanja na rešavanje zadatka koji ste izabrali. Meditirajte ovako, sve dok osećate da vam je potrebno, a kad dođe trenutak da se pozabavite planiranom pripremom za odlazak u penziju, prizovite tu sliku i taj osećaj energije i uverenja da možete rešiti sve izazove smireno i efikasno. Vi imate dovoljno mudrosti da znate odakle da počnete i kuda da krenete, dozvolite sebi da tu mudrost osetite i da kroz nju delujete.

Takođe, razmišljajte o tome kako da prepoznate i prihvatite sebe u novoj ulozi, da osvestite sva „za“ i „protiv“, odnosno mane i prednosti, jer svaka životna promena i situacija, pa i odlazak u penziju, nešto donosi, a nešto oduzima.

Napravite spisak tih prednosti i mana i dok ga sastavljate, razmislite o svojim strahovima i osećanjima. Možete ustanoviti da najveće prednosti odlaska u penziju – slobodno vreme i manje odgovornosti – u vama izaziva najviše anksioznosti. Ovaj, naizgled, paradoks, sasvim je realno mentalno i fizičko stanje u kome se mnogi nađu nepripremljeni, odjednom suočeni sa viškom vremena i manjkom osećanja da su bilo kome i bilo gde korisni i potrebni.

Pročitajte i ovo: Promena karijere u zrelim godinama

Možda niste u prilici da to vreme i rasterećenost iskoristite za duga i daleka putovanja, ali možda možete postaviti mnogo bliže i realnije ciljeve. I tu dolazi na red planiranje organizacije života nakon odlaska u penziju, odnosno, planiranje nagrada koje ste zaslužili i u kojima ćete uživati.

Razmislite o svojim navikama i dnevnoj rutini – kad odete u penziju, više nećete morati da žurite na posao, pa ćete moći da izvedete svoje jutarnje rituale u miru, a zatim da se spremite i izađete u nabavku, ili u šetnju. Isplanirajte druženja, posete, šetnje, izlete, pohađanje društvenih događaja, pa čak i telefonske razgovore i video pozive – možda su oni sa kojima želite da se družite i provodite više vremena daleko, ali možete ih čuti i videti prilikom poziva, u redovnim terminima.

Razmislite o nabavci kućnog ljubimca. Mnoge žene, naročito one koje nakon penzionisanja ostaju sasvim same i žele da odagnaju osećanje usamljenosti. Društvo psa rase pogodne za kućne uslove, neprocenjivo je! Pored toga što ćete imati o kome da brinete (i osećate se korisno i voljeno), moraćete i redovno da izlazite da prošetate psa, što je od višestruke koristi, za vaše zdravlje i društveni život – srešćete i druge šetače i možda ćete sa nekim početi da se družite, to je realno očekivati. Ako više volite samostalne mačke, koje ne traže toliko pažnje kao psi, a na svoj način takođe pružaju mnogo emocionalne topline, udomite bilo koje mače (ili dva), i uživajte u tom žustrom klupku života koji je sa jedne strane sam sebi dovoljan, a sa druge veoma privržen i društven. Od mačaka se može mnogo naučiti o stvarima, koje su, kad svedete sve račune, najvažnije u životu – boravku u sadašnjem trenutku i opuštanju.

Ako imate vikendicu, ili kuću na selu, možda planirate da veći deo svog vremena provodite tamo i to je odličan način da održite aktivnost i vitalnost i da budete zauzeti raznim poslovima, za koje ranije niste imali vremena. Radostan odlazak u penziju je stvar vašeg svesnog izbora i vaše sposobnosti da prevaziđete stres i napravite taj izbor.

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.