Ukusni i laki recepti za oporavak tela posle porođaja
Postporođajna nega u prvim danima nakon porođaja, uključuje mnogo načina da brinete o sebi. Postorođajna ishrana je svakako jedan od najvažnijih i mi vam donosimo nekoliko recepata za obroke koji su prilagođeni potrebama oporavka od porođaja.
Žene imaju prirodnu sklonost da se hrane zdravo posle porođaja, dok se oporavljaju, jer vrsta hrane direktno utiče na oporavak. Hladna hrana uopšte nije laka za varenje, ali nakon porođaja, kada se telo isceljuje i nastoji da proizvede mleko, želite da olakšate varenje što je više moguće. Topla hrana, odnosno, supe i čorbe, osnova su zdrave ishrane posle porođaja.
Postporođajna ishrana: predlozi recepata
Ovsena kaša
Ovas sadrži velike količine hranljivih sastojaka i pomaže u laktaciji, ali nije svakome jednostavan za varenje. Osnovna mešavina uključuje orašaste plodove, semenke i začine, a odatle možete prilagođavati recept prema svom ukusu i sklonostima – kruška i granola, bobičasto voće i krem, čokoladne mrvice i hrskavi kokos… Potopljen preko noći, ovas je osnova za ukusan i hranljiv doručak, koji će vam dugo držati sitost i snabdeti vas hranljivim materijama.
Ajurvedska postporođajna nega – Kitchari
Kitchari je osnovni proizovd u ajurvedskoj postporođajnoj nezi – meka, lako svarljiva hrana je odlična, umirujuća opcija u vašoj postpartalnoj ishrani. Ovaj obrok je topao i utešan – kao antiinflamatorna alternativa pilećoj supi sa rezancima.
Za najjednostavniji način pripreme potrebno vam je 250 grama mungo pasulja, šolja jasmin pirinča, jedan crni luk, veliki čen belog luka, sveže mleveni biber, menta, kurkuma, aleva paprika, gi i voda.
Pasulj kuvate na uobičajen način, u tri do četiri puta većoj količini vode, dvadesetak minuta, sa crnim lukom. Prvo ga prokuvate u dve vode (procedite i bacite vodu) i kuvajte ga u trećoj, dok ne omekša.
U međuvremenu skuvajte pirinač (dupla količina vode i desetak minuta na tihoj vatri, posle ključanja). Pomešajte sa pasuljem, dodajte himalajsku so, kurkumu, mentu, biber, alevu i seckani beli luk. Sve lagano promešajte i ostavite da odstoji nekoliko minuta, da se ukusu pomešaju i prožmu.
Servirajte toplu u dubljoj činijici, sa malo prečišćenog gi putera koji se lagano topi odozgo. Ako nemate gi, sasvim će biti u redu i nekoliko kapi maslinovog ulja. Izuzetno dobro ide uz salatu od kiselog kupusa!
View this post on Instagram
Pročitajte i ovo: Kako pravilo 555 pomaže da se oporavite posle porođaja
Adaptogena topla čokolada
Kada se pojavi želja za slatkišima, ovo je najmoćnija funkcionalna poslastica, a topla čokolada može poslužiti i kao trenutak da odvojite malo vremena za sebe. Ako je vaša najbolja prijateljica ili sestra upravo postala mama, navite potrebne sastojke i spremite joj toplu čokoladu.
Potrebna vam je jedna kašika kakaa, dve trećine šolje biljnog mleka, trećina šolje proključale vode, kašika kokosovog ulja, kašika make u prahu, pola kašike praha od reiši gljive, kardamoma na vrh kašike, pola kašike vanile u prahu, pola kašike javorovog sirupa (ili kašika meda za zaslađivanje).
Sve suve sastojke stavite u blender, dodajte kokosovo ulje i proključalu vodu, pa mutite dok gromuljice ne nestanu. U smesu sipajte zagrejano mleko i mutite dok napitak ne postane penušav, pa dodajte javorov sirup. Umesto javorovog sirupa kao zaslađivač možete koristiti i med, ali tada sačekajte da se napitak najpre ohladi.
Supa od kostiju
Supe i čorbe su glavna hrana, kada je postporođajna nega i oporavak u pitanju. To je superhrana za mlade mame, a bujon od kostiju podržava zdravlje mozga, bori se protiv umora i neguje kožu i zglobove, dok se nivoi hormona uravnotežuju posle porođaja.
Bujon od telećih kostiju možete spremiti u većim količinama i čuvati zamrznut, kako biste ga dodavali svim supama i čorbama koje spremate. Stručnjaci savetuju da koristite 65% ravnih kostiju i 35% zaobljenih.
Kosti najpre treba peći pola sata u rerni, nakon čega se stavljaju u duboku šerpu, u kojoj se kuvaju narednih dvadesetak sati. Za pripremu jednog litra bujona od telećih kostiju potrebno je četiri litra vode, s tim što voda treba da bude bar jedan prst iznad nivoa kostiju.
Najpre uključite ringlu na maksimalnu temperaturu, a nakon ključanja smanjite na 1, ili 2, poklopite i pustite da se kuva. Pre poklapanja, uklonite penu koja se stvorila od vrenja. Posle dugotrajnog kuvanja procedite tečnost i pustite da se ohladi. Dobar teleći bujon se prepoznaje po tome što postane želatinast, kad se ohladi – to je zbog prisustva kolagena u njemu.
View this post on Instagram
Veganske ćufte
Idealna hrana posle porođaja su i veganske ćufte sa pečurkama, pune esencijalnih vitamina, minerala, vlakana, proteina i antioksidanata. Takođe ih možete napraviti u većim količinama i zamrznuti, da biste ih koristili po potrebi.
Za posne ćufte potrebno vam je 500 grama pečuraka, jedna glavica crnog luka, 4 kašike brašna, 2 kašičice praška za pecivo, malo peršuna, ulje, biber, so.
Očistite pečurke i sitno naseckajte, izrendajte luk, pa izdinstajte sa pečurkama na malo ulja. Kad se pečurke ohlade, dodajte brašno, prašak za pecivo, začinite sitno iseckanim peršunom, bibero i solju. Masu dobro umesite, da se sjedini, oblikujte u ćufte i pržite u dobro zagrejanom ulju. Kao prilog, poslužite restovan krompir i salatu.
Postporođajna nega uključuje, pored zdrave i uravnotežene hrane, uključuje i dovoljno odmora, pa praktikujte savet „spavajte kad spava beba“ koliko god ste u stanju. U prvo vreme, novorođenče je jako umorno i više spava, nego što je budno, ali ti peridoi se smenjuju i biće potrebno još dosta vremena da beba „uhvati ritam“ dnevnog i noćnog spavanja i buđenja, a vi se morate prilagoditi tom ritmu. Počnite odmah, koristeći svaku priliku da malo odremate.
Pročitajte i ovo: Na šta bi sve trebalo da obraćamo pažnju pri oporavku nakon porođaja?
Naslovna fotografija: pexels.com
Brankica Milošević