Da li ste spremni za prazničnu trpezu?

Za vreme praznika većina nas jede daleko više nego što je organizmu potrebno, a telo to oseti. Zato je veoma važno da tokom prazničnih dana obratimo pažnju na ishranu.

Velike količine nezdrave hrane mogu da stvore probleme sa želucem. Posledice prazničnog prejedanja su i osećaj tromosti, pad imuniteta, problemi sa žučnom kesom i jetrom, skok holesterola i triglecirida.

Kod praznične trpeze problem nisu samo velike količine hrane i visokokalorične namirnice, nego i hrana bogata nitritima, nitratima, konzervansima i bojama.

Praznična trpeza obično počinje predjelom od suhomesnatih proizvoda, sireva, ruske salate, preko čorbi, a onda prelaz na sarmu, podvarak, pečenja, pa sve do kolača i torti, a neumerene količine i nepravilna kombinacija namirnica mogu ugroziti zdravlje i doneti neželjen višak kilograma.

Obroci su bogati šećerom i solima, sva hrana koja se tradicionalno priprema nije baš dijetalna, te je važno da imamo svest šta unosimo u organizam i kako namirnice kombinujemo i da se ukoliko konzumiramo alkohol, uz to i hidriramo.

Čašica više, koji slatkiš ili delikates preko uobičajenog i dan posle praznika i proslava često se mučimo sa stomačnim tegobama ili mamurlukom. Zato je važno da unosimo što više tečnosti. Najbolje obične vode ili limunade i sveže ceđenog soka od pomorandže ili zeleni čaj. Takođe, oproban savet za poslepraznični detoks je čaša soka od kuselog kupusa i lagane čorbe od paradajza, a možete i napraviti napitak od jabukovog sirćeta i kašike meda. To su sve napici koji ubrzavaju metabolizam što će vam pomoći da se osećate bolje tokom prazničnih dana.

Uvek je preporuka hrana bogata vlaknima koja vezuje toksine i ubrzava njihovo izbacivanje iz organizma, a to su među namirnicama sočivo, ječam, ovas, jabuke, pomorandže, laneno seme, pasulj krastavci, šargarepa, borovnice, celer.

Najbolje je da se jede sirovo povrće ili blago termički obrađeno, odnosno, grilovano, kao i da ugljene hidrate, belo brašno – koji su vrlo često deo praznične trpeze – pokušate da minimizujete, a ako je moguće i potpuno izbacite sa jelovnika.

Ako vam je teško da se suzdržite od teške hrane, primenite sledeći trik: napravite bombice od izrendane cvekle, ostavite ih u frižideru i jedite po jednu ili dve kad se javi kriza za jelom.

Pored umerenosti u ishrani, dodatna preporuka je da se okrepite kvalitetnim snom, nadoknadite tokom dana ako ste tokom noći duže bili budni. A u plan detoksikacije obavezno uključite i fizičku aktivnost, makar laganu šetnju koja će okrepiti organizam.

Veoma je teško odreći se tradicije, ali u tome treba poštovati i svoju ličnost i organizam. Treba da pratimo signale koje nam telo šalje i da se ponašamo u skladu sa tim.

Na DokToku smo pokrenuli kampanju Prvi korak ka zdravijoj ishrani, u okviru koje možete zakazati besplatnu konsultaciju sa nutricionistkinjom Milkom Raičević, a ukoliko želite da načinite prvi korak ka zdravijoj ishrani, DokTok je pripremio i nutricionistički paket koji uključuje izradu prilagođenog programa ishrane po promotivnoj ceni. Više informacija možete pronaći na stranici.

Pročitajte ovo: Načini da se zaštitimo od infekcije tokom zimskih dana

Naslovna fotografija: pexels.com

Milka Raičević viši dijetetičar, nutricionista