7 saveta za transformaciju haircare rutine
Prolećna rutina nege kose treba da vas pripremi za lepše vremenske uslove, kao i da ojača vašu dlaku pred vrelo leto. Opadanje kose tokom cele godine je normalno i svima nam se dešava prirodno. Ali, zima je sezona u kojoj je to češći slučaj, zbog smanjene izloženosti sunčevoj svetlosti i promena temperature i vlažnosti.
Zato sada, nakon hladnog vremena, možda treba da dodate ili isključite određene rituale nege kose. Ovi saveti za prolećnu negu će vam pomoći da održite vlasište nahranjenim, a pramenove zdravim.
Prolećna rutina nege kose: Najbolji saveti
Jačanje kože glave
Zima može biti loše vreme za suvu kosu i kožu glave. Vuneni šeširi i veoma niske temperature ponekad mogu izazvati lomljenje kose, a suv vazduh u zatvorenom prostoru može dodatno dehidrirati vlasište. Dajte svojoj kosi i skalpu podsticaj koji zaslužuju korišćenjem ulja za kosu pre šamponiranja. Ostavite ulje pola sata ili čak preko noći daće mu vremena da nahrani folikule vlasišta i kosi vrati prirodni sjaj.
Tretman pred šamponiranje može biti mešavina biljnih i eteričnih ulja koja su korisna za kožu glave i dužinu kose. Pređite pipetom ulja preko glave i četkajte do krajeva, ostavite da se upije, a zatim isperite višak.
Uvrstite u rutinu dva šampona
Ako svakodnevno perete kosu, vreme je da prestanete. Ređe pranje kose dovodi do zdravijeg vlasišta i zdravije kose. Svakodnevno pranje znači da se njena prirodna zaštitna barijera uklanja prebrzo, što uzrokuje preterano opterećenje i na pramenovima i na proizvodnji ulja na skalpu.
Šamponiranje samo 1 do 3 dana u nedelji treba da bude prolećni cilj. Tokom pranja, isprobajte dva šampona – prvi da biste uklonili većinu ulja i prljavštine, a zatim će drugi šampon, sa mnogo manje sastojaka, osigurati da se postigne pena i temeljno čišćenje. Najbolji šamponi ne treba sadrže sulfate, već da pružaju nežno čišćenje. Čvrsti šamponi pomažu da se pri svakom pranju koristi savršena količina proizvoda. Aloe vera i mango puter vlaže i neguju kosu i kožu glave, zato potražite takve sastojke.
povećajte unos proteina i vitamina
Povećanje unosa vitamina B, cinka, bakra, vitamina C i proteina može pomoći. Ako je gubitak kose prekomeran, vredi istražiti veće probleme koji uključuju hormonsku neravnotežu, ishranu, kvalitet vazduha ili vode i stres. Proteini i vitamini se takođe mogu nanositi lokalno na kosu, kao deo vaše prolećne rutine nege kose.
Koristite mlaku vodu za ispiranje kose
Ako već imate suvo vlasište ili suvu kosu, izbegavajte upotrebu veoma tople vode pod tušem. Umesto toga, odlučite se za mlaku vodu za ispiranje. To je zato što toplota otvara kutikulu (ili površinski sloj) kose što može oštetiti već oslabljenu kosu. Hladnija voda znači da kutikula kose ostaje na mestu što dovodi do sjajnijeg izgleda.
Nežno razmrsite kosu kako biste sprečili nepotreban gubitak ili lomljenje
Raščišćavanje kose trebalo bi da bude spor i nežan proce koji će minimizirati štetu. Ako četka koju koristite nije glatka i grebe zadnji deo vaše ruke, vreme je da je promenite. Ako raspetljate mokru kosu pod tušem, uverite se da je balzam nanesen na krajeve kako biste dodatno pomogli češljanju. Za veoma zamršenu kosu, počnite sa krajevima i napredujte uz kosu.
Koristite tehnike sušenja bez toplote za minimalno oštećenje
Kosi koja je u zimskim mesecima postala suva i lomljiva imaće koristi od pauze od feniranja. Toplotni uređaji kompromituju kutikulu, a prekomerno isušivanje dovodi do gubitka vlage i u vlasištu i u pramenovima. Iskoristite vremenske prilike da prirodno osušite kosu na vazduhu kad god je to moguće.
Kad sušite fenom, obavezno koristite zaštitu od toplote
AKo nemate vremena za sušenje kose na vazduhu, postoje proizvodi koji nude zaštitu od štetne toplote fena. Stvarajući barijeru između pramenova i vrućeg vazduha, sprej ili serum za tu namenu će minimizirati gubitak vlage i sprečiti lomljenje i pucanje vrhova.
Pročitajte i ovo: Tri sastojka u šamponima koje treba izbegavati – i dva koja su poželjna
Naslovna fotografija: pexels.com