Punjena jaja – superhrana za mentalno blagostanje

Punjena jaja, poznata i kao „đavolja jaja“, jednostavna su zakuska za svečanu trpezu, koju takođe možete doneti na bilo koje okupljanje, ali su isto tako i fantastična užina puna proteina, koja hrani vaše telo i um.

Poslednjih godina je rasprostanjeno uverenje da jaja izazivaju srčana oboljenja – demistifikovano i prevaziđeno, i jaja se preporučuju kao dobar izvor proteina i drugih hranljivih sastojaka, koji su neophodni organizmu. Mnoge od tih hranljivih materija se ne nalaze u drugoj hrani koju češće konzumiramo, a jaja su jednostavna za pripremu i mogu predstavljati jak doručak ili laku večeru ili užinu, u zavisnosti od toga kako ih pripremite.

Kako da pripremite punjena jaja

Punjena jaja možete pripremiti vrlo jednostavno – obarite ih, isecite na polovine, izvadite žumanca, pomešajte ih sa majonezom, i ovom smesom napunite polovine belanaca. Ali, dodavanje malo ukusa, začina i majstorskih finesa, ovo jednostavno jelo podiže na nivo specijaliteta, a ne oduzima vam ništa više vremena. Procenjeno vreme pripreme, zajedno sa kuvanjem jaja, iznosi oko pola sata, a verovatno u frižideru i ostavi imate sve što vam je potrebno da napravite brz i lak obrok koji podržava vaše mentalno blagostanje na više načina.

Sastojci: Potrebno vam je 6 velikih jaja, 3 kašike majoneza, 1 kašičica dižon senfa, 1 kašičica jabukovog sirća, so i biber po ukusu – i paprika za ukras.

Punjena jaja važe za hladno predjelo i pojedini recepti predlažu da ih skuvate prethodne večeri i ostavite ih da prenoće u frižideru, kako bi bila temeljno ohlađena. Ovaj recept, međutim, sadrži i uputstva za efikasno i duboko hlađenje kuvanih jaja – kao da su odležala u frižideru.

Priprema: Stavite jaja da se kuvaju – kada voda provri, smanjite temperaturu i podesite tajmer na 14 minuta.

Za to vreme napravite ledenu kupku kombinovanjem hladne vode leda u većoj posudi i posle 14 minuta prebacite barena jaja u ledeno kupatilo. Od nagle promene temperature, ljuska će popucati, ali vi možete dodatno lupnuti jaja kašikom, da biste osigurali bolje hlađenje i lakše uklanjanje ljuske.

Kad se jaja ohlade, oljušite ih i isecite na polovine (uzduž), izvadite žumanca i stavite u posebnu činiju. Zgnječite žumanca i dodajte majonez, senf, sirće, so i biber (po ukusu) i mešajte dok smesa ne postane glatka. Kašičicom ubacite namaz u sva prepolovljena jaja i ukrasite seckanom crvenom paprikom iz turšije, ili pospite sa malo ljute krupne aleve paprike, ako volite da dodate malo ljutine. Ako ne volite papriku, stavite malo sežeg peršuna ili mirođije i punjena jaja su spremna za serviranje!

Pročitajte i ovo: Salata od probiotičkog jogurta i krastavaca – recept za dobro varenje i još bolje raspoloženje

Zašto su „đavolja jaja“ zdrava i hranljiva

Jaja su superhrana, jer su puna različitih hranljivih materija koje jačaju mozak i slobodno ih možete jesti svakodnevno, u raznim oblicima. Punjena jaja su odličan izbor, jer važe za predjelo za posebne prilike, a u ovom obliku čuvaju sva svoja hranljiva svojstva.

Žumanca su najbolji izvor holina, esencijalne hranljive materije, koja igra ključnu ulogu u funkciji mozga – holin je vitalan za proizvodnju acetilholina, neurotransmitera uključenog u pamćenje, raspoloženje i kognitivne funkcije. Adekvatan unos holina se povezuje sa mentalnom jasnoćom, boljim pamćenjem, manjim rizikom od kognitivnog pada sa godinama, kao i smanjenim rizikom od depresije i anksioznosti.

Takođe, jaja sadrže omega-3 masne kiseline esencijalne za zdravlje mozga, posebno DHA (dokozaheksaenoinska) vrstu omega-3 kiseline, koja je neophodna za razvoj i funkcije mozga i održavanje integriteta membrana nervnih ćelija (što je vitalno za pravilno prenošenje signala u mozgu). Istraživanja su pokazala da adekvatan unos omega-3, naročito DHA, pomaže u smanjenju rizika od depresije, anksioznosti i drugih poremećaja mentalnog zdravlja.

Vitamin D neophodan za mentalno blagostanje, jedan je od hranljivih sastojaka u jajima – retkom prirodnom izvoru sunčevog vitamina. Nedostatak ovog vitamina povezuje se sa povećanim rizikom od depresije, kognitivnog pada i drugih mentalnih stanja.

Jaja su veliki izvor visokokvalitetnih proteina koji nisu neophodni samo za izgradnju mišića, već i za proizvodnju transmitere poput serotonina i dopamina (hormona sreće), koji imaju ključnu ulogu u regulisanju raspoloženja i promovisanju osećaja sreće i blagostanja. Adekvatan unos proteina ključan je za održavanja mentalnog zdravlja!

Punjena jaja su dobar izvor nekoliko vitamina B grupe, uključujući vitamin B12, koji igra bitnu ulogu u održavanju zdravlja nervnih ćelija i proizvodnji neurotransmitera koji regulišu raspoloženje.

Ako koristite ljutu ili ljutkastu papriku da ukrasite punjena jaja, vaš organizam dobija dodatne prednosti unosa antioksidanata, posebno vitamina A i kapsicina. Kapsicin u paprici podstiče proizvodnju endorfina koji podiže raspoloženje i podstiče osećaj sreće i blagostanja.

Punjena jaja mogu podstati vaš omiljen laki recept za pripremu i konzumiranje ove superzdrave hrane mozak.

Pročitajte i ovo: Nutricionistička psihijatrija – holistički pristup mentalnom zdravlju

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević