Načini da sprečite putničku dijareju

Leto je tu i godišnji odmori su uveliko u toku. Dok se pakujemo i zamišljamo sunce, more i plažu, ne smemo zaboraviti potencijalne probleme koji nam mogu pokvariti dugo planirani godišnji odmor.

Različite tegobe se mogu javiti na putovanju, od alergija, sunčanice, virusa, povišene telesne temperature do putničke dijareje i povraćanja.

Putnička dijareja pogađa čak 20-50% ukupnog broja putnika i vezana je za promenu geografske lokacije. Može se javiti u bilo kom uzrastu, ali deca i starije osobe su posebno osetljivi. Osim uzrasta i određeni drugi faktori povećavaju rizik kao, na primer, posete zemljama u razvoju, neadekvatna higijena ruku i oslabljen imuni sistem. 

Putnička dijareja se odikuje: pojavom vodenastih stolica i simptomima mučnine, nadutosti, grčeva u stomaku, povraćanja. Takođe, ove tegobe praćene su glavoboljom, malaksalošću, ponekad i povišenom telesnom temperaturom i najčešće se javljaju 2-3 dana nakon dolaska u određeno područje. 

Simptomi su posledica infekcije različitim virusima, bakterijama i parazitima. Međutim, enterotoksična E. coli je najčešći uzročnik. Činjenica je da lokalna hrana i voda mogu sadržati dopuštene količine mikroorganizama uobičajenih za to područje na koje je lokalno stanovništvo otporno, ali turistima mogu stvarati velike probleme.

Street food je nešto na šta moramo obratiti posebnu pažnju budući da želimo da upoznamo lokalnu kuhinju i gastronomiju. Nekad neadekvatni higijenski uslovi u objektima ili na mestima na kojima se sprema ili prodaje hrana mogu doprineti pojavi bolesti.

Ukoliko se bolest ipak dogodi – bitno je da pravovremeno reagujemo. Uz upotrebu suplemenata, za lečenje putničke dijareje neophodna je adekvatna ishrana i unos tečnosti. Preporučuje se lagana ishrana koja podrazumeva bistre supe, tost, dijetalni keks, bareni krompir, pirinač. Čaj od nane i kamilice umiruju stomačne grčeve. Kada govorimo o suplementaciji, na prvom mestu je probiotik. S obzirom na to da dijareja i povraćanje često mogu dovesti do velikog gubitka vode i elektrolita i samim tim dehidratacije, poželjno je imati i preparate za oralnu nadoknadu elektrolita.

U većini slučajeva tegobe traju do 3 dana i nije neophodna dodatna dijagnostika i korišćenje specifične antiinfektivne terapije. U slučaju prolongiranih tegoba javite se lekaru.

Tokom trajanja bolesti izbegavati boravak na suncu, konzumiranje alkohola i zaslađenih pića, obezbediti odmor i dovoljno sna. Savet je da ukoliko ste skloni ovoj bolesti nekoliko dana pre putovanja uzimate probiotik kako bi se crevna flora pripremila za promene koje slede. Podrazumeva se da se sve vreme trajanja putovanja treba pridržavati odgovarajućeg higijenskog režima: redovno prati ruke, piti samo flaširanu vodu, jesti oljušteno voće, izbegavati napitke sa ledom, nedovoljno termički obrađenu hranu, gutanje morske vode ili vode iz bazena.

Ukoliko želite da razgovarate na ovu ili neku drugu temu, DokTok stručnjaci su dostupni za konsultacije svakog dana u nedelji. Preuzmite DokTok aplikaciju sa #GooglePlay ili #AppStore i zakažite svoju video-konsultaciju već danas.

Dr Milica Veljković Neševski, doktor medicine, DokTok lekar