Retinol ili bakučiol? Otkrijte koji anti-age sastojak je bolji za vašu kožu
U poslednje vreme, kada je reč o nezi kože, pojavila se velika dilema: da li koristiti retinol ili bakučiol? Oba sastojka su ključna u borbi protiv finih linija i drugih znakova starenja kože, ali koji je bolji za vas? Pokušaćemo da vam predstavimo razliku između ova dva moćna anti-age sastojka.
Poznato je da je retinol nezgodan sastojak u kozmetici koji ne prija svakoj koži i može da nam izazove dodatne probleme. Da li je bakučiol dobra, prirodna alternativa, ili ipak nije toliko moćan kao retinol? Evo šta smo saznali.
Retinol ili bakučiol – detaljno objašnjenje sastojaka
Šta je bakučiol?
Bakučiol je veganski sastojak za negu kože koji se nalazi u lišću i semenu biljke Psoralea corilifolia, koja se koristi u indijskoj i kineskoj tradicionalnoj medicini. Šta tačno radi za kožu? Može se pohvaliti obećavajućim anti-age, antiinflamatornim i antibakterijskim svojstvima, prema studiji koja je otkrila da bakučiol smanjuje fotooštećenja, hiperpigmentacije, dubinu bora i akni. Slično retinolu, bakučiol je univerzalni sastojak za negu kože koji se može koristiti svakodnevno.
Šta je retinol?
Da biste razumeli šta bakučiol radi, važno je da razumete i retinol. Retinol je blaži oblik tretinoina (retinoida) i dostupan je u slobodnoj prodaji, gde se prvenstveno predstavlja kao proizvod protiv starenja koji pomaže u smanjivanju bora, tamnih fleka i povećanju proizvodnje kolagena. Sa takvim mogućnostima, nije ni čudo što se slavne ličnosti i tiktokeri kunu u proizvode sa retinolom.
Koji su potencijalni neželjeni efekti bakučiola?
Za razliku od retinola, bakučiol ne izaziva loše reakcije zbog potencijalnih neželjenih efekata. Međutim, ne može vam škoditi da uradite test na koži kako biste videli da li bakučiol dovodi do iritacije. Dermatolozi takođe preporučuju da ne koristite bakučiol tokom trudnoće ili dojenja.
Koji su potencijalni neželjeni efekti retinola?
S druge strane, retinol je nezgodan i možda se neće uvek dobro ponašati na vašoj koži. Možda ćete čak doživeti i retinoidni dermatitis, koji može nastati usled upotrebe previše proizvoda ili prečeste upotrebe, a manifestuje se kao crvenilo, suvoća, svrab i perutanje. Ako vam se pojavi bilo koji od ovih neželjenih efekata retinola, možda je vreme da pređete na upotrebu bakučiola.
Koliko često treba primenjivati bakučiol?
Proizvode sa bakučiolom možete nanositi svakodnevno.
Koliko često treba da primenjujete retinol?
Retinoli su, međutim, sasvim druga priča. Sporo i postojano korišćenje je ključno kada je u pitanju ovaj sastojak. Započnite korišćenje retinola nanošenjem svake treće noći tokom jednog meseca. Možete da pređete na svaku drugu noć tokom sledećeg meseca, a zatim svake noći ako vaša koža to može da toleriše.
Koji sastojci najbolje rade sa bakučiolom?
Preporučuje se korišćenje hidratantnih formula za negu kože uz bakučiol. To podrazumeva ceramide i hijaluronsku kiselinu, između ostalog.
Koji sastojci ne rade dobro sa bakučiolom?
Primećeno je da glikolna kiselina može razgraditi bakučiol. Sastojke koji mogu biti potencijalno iritantni, kao što je benzoil-peroksid, najbolje je koristiti odvojeno.
Koji sastojci najbolje rade sa retinolom?
Posegnite za proizvodima sa sastojcima koji nude hidrataciju i jačaju prirodnu barijeru vaše kože. Baš kao i sa bakučiolom, ceramidi i hijaluronska kiselina su najbolji izbor. Važno je da koristite zaštitu od sunca u obliku dnevne SPF hidratantne kreme kada koristite retinol, jer može izazvati osetljivost na sunce.
Koji sastojci ne rade dobro sa retinolom?
Izbegavajte benzoil-peroksid, AHA kiseline i BHA kiseline dok koristite retinol, jer ovi sastojci mogu dodatno pogoršati stanje vaše kože.
Kako znate koji sastojak odabrati za svoju kožu?
Da razjasnimo, bakučiol je svakako efikasna i veganska alternativa retinolu, a oba sastojka pomažu u borbi protiv vidljivih znakova starenja. Ako imate posebno osetljivu kožu ili kožu sklonu rozacei ili ekcemu, možda je bezbednije da počnete sa bakučiolom. Međutim, ako je vaša koža generalno tolerantna na nove sastojke za negu kože, postoji mnogo naučnih dokaza koji podržavaju upotrebu retinola.
Pročitajte i ovo: Koža na vratu najbrže stari – kako da je pravilno negujete
Naslovna fotogtafija: pexels.com
Božica Luković