Najčešći simptomi nedostatka gvožđa u krvi
Gvožđe je ključni mineral za održavanje organizma, zato je važno da na vreme prepoznate koji su simptomi nedostatka gvožđa. Ono je potrebno za proizvodnju hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik do tkiva, i mioglobina – proteina u mišićima koji čuva kiseonik.
Međutim, nedostatak gvožđa, koji može dovesti do anemije, prilično je čest, posebno kod žena. Nedostatak gvožđa može biti posebno teško identifikovati jer se njegovi simptomi često preklapaju sa simptomima drugih uobičajenih stanja.
Tek kad nedostatak gvožđa postane ozbiljniji, pojedini simptomi, kao što su bledi ten i proređena kosa, počinju da se pojavljuju. Zbog toga je veoma važno da budete proaktivni, posebno ako ste u grupi visokog rizika kao što su žene reproduktivnog uzrasta, vegetarijanci, vegani ili sportisti.
Simptomi nedostatka gvožđa
Moguće je da imate nedostatak gvožđa, a da toga niste ni svesni. Vaše telo pametno koristi svoje zalihe gvožđa da nadoknadi određeno vreme, što olakšava da propustite početne znakove upozorenja. Međutim, kako se ove zalihe smanjuju, simptomi kao što su uporan umor, bleda koža, suva kosa i kratak dah postaju sve uočljiviji.
Treba da upozorimo da postoji više uzroka za mnoge od ovih simptoma, a test krvi je jedini način da potvrdite da li zaista imate nedostatak gvožđa.
Stalno se osećate umorno
Ako ste primetili značajan pad energije, vredi proveriti nivoe gvožđa. Pošto nedostatak gvožđa utiče na oksigenaciju naših tkiva, simptom može biti umor, kako fizički – tako i mentalni. Srce takođe mora da radi više da bi pumpalo krv bogatu kiseonikom, što može doprineti osećaju umora.
Osećate lupanje srca
Isto tako, kad vam nedostaje gvožđa, vaše telo se bori da ima dovoljn dozu kiseonika, primoravajući srce da radi jače da bi to nadoknadilo. Ovaj dodatni napor može dovesti do nepravilnih ili ubrzanih otkucaja, poznatih kao lupanje srca. To je način na koji organizam pokušava da obezbedi dovoljno kiseonika vitalnim organima, čak i sa ograničenim zalihama.
Promene raspoloženja
Gvožđe utiče na neurotransmitere – hemikalije koje mozak koristi za komunikaciju između ćelija. Dakle, pored umora, nedostatak gvožđa takođe može uticati na raspoloženje jer gvožđe igra ulogu u proizvodnji neurotransmitera povezanih sa raspoloženjem, kao što su serotonin i dopamin.
Kratkoća daha
Kratkoća daha kad hodate ili se penjete stepenicama je čest simptom nedostatka gvožđa. Kad nivo gvožđa padne, organizam proizvodi manje hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji je odgovoran za prenos kiseonika kroz organizam, što znači da manje kiseonika stiže do tkiva i organa. Nedostatak kiseonika tera telo da radi jače, što dovodi do osećaja nedostatka daha, čak i tokom svakodnevnih aktivnosti koje inače ne bi izazvale takvu reakciju.
Suva koža i proređena kosa
Nedostatak kiseonika u ćelijama je ključni razlog da koža postaje suva, a kosa može više da opada ako imate anemiju zbog nedostatka gvožđa. Gvožđe je takođe esencijalna komponenta enzima koji podržava rast ćelija. Drugim rečima, bez adekvatnih zaliha gvožđa, ćelije odgovorne za osveženje kože i rast kose ne dobijaju ključnu hranljivu materiju koja im je potrebna.
Krhki nokti ili nokti u obliku kašike
Kad je u telu zastupljena mala količina gvožđa, nokti mogu postati vidljivi znak nedostatka. Nedovoljno snabdevanje noktiju kiseonikom može usporiti njihov rast i uticati na njihovo ukupno zdravlje, što dovodi do promena u obliku i teksturi. Krhki nokti, koji se lako lome, uobičajen su znak. Ali karakterističan oblik nalik na kašiku (kada nokti postanu mekani i konkavni), medicinski poznat kao koilonihija, ukazuje na ozbiljan nedostatak gvožđa.
Ruke i noge su vam uvek hladne
Postoje dva moguća objašnjenja za neprestano hladne ruke i stopala. Prvi je da nedostatak gvožđa ometa normalno funkcionisanje štitne žlezde, koja proizvodi hormone koji pomažu u kontroli telesne temperature. Drugi je da nedostatak gvožđa može dovesti do loše cirkulacije i nedostatka kiseonika, što može uticati i na boju i temperaturu ekstremiteta.
Imate bleđu kožu od uobičajene
Crvena boja krvi potiče od hemoglobina. Kad ljudi imaju malo gvožđa, njihova krv može biti manje crvena, što koži daje bledi, manje topao izgled. Drugi mogući znak je bledoružičasta ili bela koža ako nežno povučete donji kapak nadole.
Nemirne noge
Nemirne noge su problematičan simptom koji se često povezuje sa nedostatkom gvožđa. Iako precizna veza nije sasvim jasna, istraživanja sugerišu da nizak nivo gvožđa u mozgu može poremetiti aktivnost dopamina, ključnog neurotransmitera uključenog u kontrolu pokreta. Ovaj poremećaj može izazvati te nemirne, nekontrolisane senzacije u nogama.
Slab apetit
I promene u hormonu grelinu su mogući neželjeni efekat niskog nivoa gvožđa. Grelin je hormon gladi. Nizak nivo gvožđa je povezan sa promenama u prirodnom metabolizmu i funkciji grelina, što se manifestuje kao smanjeni apetit.
Ako test krvi otkrije da imate nedostatak gvožđa, lekar može da vam savetuje da povećate unos gvožđa suplementima ili dodavanjem različitih namirnica u ishranu.
Pročitajte i ovo: Kako da poboljšate pamćenje u tridesetim godinama, naučno proverenim metodama
Naslovna fotografija: pexels.com