Naučite decu da budu zahvalna: 10 najvažnijih saveta za razvoj empatije

Učenje dece da budu zahvalna jedan je od izazovnijih delova roditeljstva. Ne samo da je zahvalnost zaista apstraktan koncept za malu decu, već su, po prirodi, mališani prilično egocentrični (na blaženo nesvestan način, naravno). Ali, ovo je jedna od najvažnijih stvari koju možete da naučite svoju decu.

Bebe sa 18 meseci počinju da shvataju da se o njima brinu drugi i da rade stvari koje ih čine srećnima – osnovni koncept za učenje uvažavanja. Do druge godine, mališani počinju da shvataju na čemu su zahvalni, kao što su mama i tata ili njihove omiljene igračke ili kućni ljubimci. A, do četvrte godine, počinju da shvataju da zahvalnost može obuhvatiti ne samo stvari i ljude, već i dela ljubaznosti i ljubavi.

Razumevanje kako biti zahvalan je u suštini proces doživotnog učenja. Postoji mnogo načina da počnete da usađujete te kvalitete svojoj deci na jednostavan način. Postoje aktivnosti koje će vam pomoći da započnete razgovor sa mališanima, a učestalost tih razgovora će omogućiti da vaspitate zahvalno i srećno dete.

Kako da deca budu zahvalna

Učenje dece da budu zahvalna: 10 saveta

Govorite naglas na čemu ste zahvlani

Koliko god delovalo jednostavno, mnogi roditelji zaboravljaju naglas da izraze zahvalnost. Deca uče iz vašeg govora i ponašanja dok su mala, na taj način sve upijaju i zato je bitno kako ćete se postaviti. Ako ih vi učite jednu stvar, ali je ne praktikujete, deca će jednostavno zanemariti sve što im govorite. Zato je najbolja metoda da počnete da praktikujete zahvalnost na način koji je njima razumljiv, jer tako postoji velika šansa da deca usvoje to što pokušavate da ih naučite.

Sve što treba da uradite jeste da odvojite malo vremena i da naglas izgovorite na čemu ste zahvalni. Ponavljajte svaki dan i deca će vremenom usvojiti premisu.

Drvo ili tegla za papiriće

Deca vole vizuelne prikaze, a najbolji način da ih naučite empatiji i saosećanju, jeste da napravite drvo ili da u teglu ubacujete papiriće na kojima ćete pisati zbog čega ste zahvalni. Svaki dan, svaka osoba treba da napiše jednu stvar zbog koje je zahvalna i da zakači za drvo ili ubaci u teglu. Mališanima će možda u početku trebati podsticaj, ali brzo će se prilagoditi. Na ovaj način ćete dobiti mogućnost da čujete šta je važno i značajno vašoj deci.

Čitajte knjige

Čitanje deci je važno na toliko nivoa, a knjige su prednost jer razvijaju maštu i pružaju prozor u spoljašnji svet. Dečiji svetovi su mali i sastoje se od stvari koje su u njihovom mentalnom i emocionalnom shvatanju – njihove porodice, njihovih prijatelja, njihovih škola, njihovih stvari. Knjige dozvoljavaju perspektivu izvan toga, ljudima i mestima koja inače ne vide ili ne čuju. Knjige takođe podučavaju kroz vizuelne slike i pripovedanje, što je deci lakše da razumeju i povežu se sa sopstvenim životima i iskustvima.

Napravite kolaž zahvalnosti

Kolaž može biti odličan vizuelni prikaz jer ćete mu na taj način lakše dočarati dobrotu u životu. Jednostavno sakupite neke odštampane fotografije, časopise ili kataloge i neka vaš mališan iseče stvari koje ceni u životu i na kojima je zahvalan. Na taj način možete da vidite šta mu je bitno i šta je do sada uspeo da zapamti. Kolaž okačite u dečijoj sobi kako bi mogao da ga gleda svaki dan.

Donirajte stvari

Odeću koju je dete preraslo, kao i igračke koje više ne koristi najbolje je da donirate. Na taj način napravićete dobro delo, a i vaše dete će kroz primer naučiti zašto treba da oseća empatiju i da pomaže drugim ljudima. Još bolji način da sve to shvati je da sam odvoji igračke koje neće više koristiti. Ako su vaša deca starija, pitajte ih da li imaju neku želju kome žele da doniraju stvari, a naučite ih koliko će druga deca biti srećna kada dobiju nove stvari.

Idite u šetnju

Ako vodite dete u školu, umesto kolima, odvojite par minuta i prošetajte. U šetnji mu skrenite pažnju na stvari koje vidite i pokušajte da im objasnite zašto su značajne. Ako prolazite pored cveća objasnite im proces rasta, kao i zašto je drveće bitno za okolinu. Šetanje nas podseća da usporimo i da uživamo u malim stvarima koje su pred nama.

Kako da deca budu zahvalna

Započnite dnevnik

Ako su vaša deca dovoljno odrasla da mogu da pišu, umesto tegle ili drveta zahvalnosti, nabavite im dnevnik. Neka svaki dan beleže misli, a prenošenje na papir im može pomoći da podignu samopouzdanje. Naučite ih kako da se izraze i podstičite ih da to rade svaki dan dok im ne uđe u rutinu.

Potvrdite zahvalnost frazama

Naučite decu nekoliko fraza koje pokazuju zahvalnost. Pomozite im da identifikuju kada je prikladno da koriste fraze i neka razmisle o tome zašto su zahvalni.

Zahvalan sam za tebe.
Ovo mnogo znači.
Ovo ću zapamtiti.
Cenim te.
Osećam se viđeno kada…

Razgovarajte o tome

Budite otvoreni u pogledu zahvalnosti i pomozite im da pričaju o svojim iskustvima. Postoji model PRIMEITI – RAZMISLITI – OSETITI – URADITI na kojem se temelji princip zahvalnosti. Treba da postavite pitanja koja se nalaze u nastavku teksta i razmislite o njihovim odgovorima. Na taj način ćete podstaći i sebe i dete da cenite zahvalnost, a razvićete i empatiju.

Šta primećujemo u svom životu na čemu možemo biti zahvalni?
Kako da razmišljamo zašto su nam date te stvari?
Kako se osećamo u vezi sa stvarima koje su nam date?
Šta radimo da bismo zauzvrat izrazili zahvalnost?

Neka zahvalnost bude deo vašeg dana, svakog dana

Izaberite momenat kada je cela porodica na okupu kako biste se zahvalili. Ako to radite svakodnevno, detetu će postati rutina da vežba razmišljanje o zahvalnosti tokom celog dana dok se približava vreme kada on treba da je iskaže.

Pročitajte i ovo: Motivaciona jesenja aktivnost za decu: Kako da zajedno napravite vision board

Naslovna fotografija: pexels.com

Sanja Belinić