Trikovi za zalivanje sanseverije zbog kojih će rasti brže nego ikada

Sanseverija vam ne uspeva? Primećujete da ne raste, a ni lišće joj nije lepo i sjajno? Otkrivamo vam zašto se to dešava, u čemu grešite i kako da usavršite zalivanje sanseverije.

Nedovoljno zalivanje biljaka, prekomerno zalivanje, nedostatak svetlosti, nedostatak hranljivih materija, neprikladna temperatura, prikladna temperatura a pogrešan tip zemlje – glavni su razlozi zašto biljka ne raste i nema sjajno lišće.

Kada je u pitanju ova biljka, njeno održavanje je zapravo vrlo jednostavno. Međutim, jedna od grešaka koju vlasnici ove biljke prave tiče se rutine zalivanja. Da biste procenili da li svoju sanseveriju tretirate sa previše ili premalo vode, obratite pažnju na naše savete i sugestije.

Ako se biljka pravilno neguje, učiniće vaš dom veličanstvenim i biće njegov najlepši ukras. Pozavideće vam svi gosti koji kroče u vaš dom. 

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Sona Lepcha (@flowerlovers2022)

Vodič za zalivanje sanseverije

Koliko često treba da zalivate sanseveriju?

Sanseverija je jedna od najboljih biljaka koje se neguju u zatvorenom prostoru. Iako je otporna i na sušu, ipak joj je potrebno redovno zalivanje. Zalijte je pre nego što se zemlja osuši. Najbolje pravilo koje treba slediti je kada se gornje dve trećine zemlje biljke zmije osuši, vreme je za zalivanje. Da biste proverili nivo vlage u zemljištu, možete koristiti prst. Alternativno, možete koristiti merač vlage da proverite tlo. Kada merač očita dva na skali od 1-10, zalijte biljku.

Ako je toplo, zalivajte biljku jednom na svakih 10-14 dana. Zimi je zemljištu potrebno više vremena da se osuši, tako da ćete tada smanjiti zalivanje na jednom u tri nedelje.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

@love.my.greens је поделио/ла објаву

Kako da je zalivate?

Polako sipajte vodu oko korena biljke, vodeći računa da ne prskate lišće. Prestanite sa zalivanjem kada tečnost počne da teče iz otvora na dnu saksije. Najbolje je da koristite mlaku vodu dok zalivate ovu biljku. Zalijte zemlju temeljno i ravnomerno, dopuštajući da višak vode iscuri na poklopac. Takođe vodite računa da voda ne ostaje na sredini listova. Ovo je jedna od najčešćih grešaka koje treba izbegavati, jer može dovesti do truljenja.

Ako koristite mešavinu za saksije koja je dobro provetrena i drenažna, ne morate da brinete o tome da li će zemlja zadržati previše vode, čak i kada je potpuno zasićena. Ako imate posudu za prelivanje ispod saksije vaše biljke, obavezno je ispraznite nakon zalivanja. Sanseverija mrzi da boravi u vlažnim uslovima i to može dovesti i do truljenja.

Takođe je važno da biljku posadite u mešavinu zemljišta koja dobro drenira i omogućava da višak vode iscuri. Najbolji potez je prelazak na odgovarajuću mešavinu tla.

Znaci da je nedovoljno zalivate 

Ako primetite neke probleme kod vaše biljke zmije i ne možete da shvatite gde grešite, najverovatnije su ti problemi posledica nedovoljnog zalivanja. Dva su glavna znaka da svojoj biljci ne dajete ni približno dovoljno vode. 

Prvi znak su smeđe mrlje. Ako naiđete na smeđe mrlje na površini biljke, zbog čega je lomljiva i slaba, znajte da je greška u nedovoljnom zalivanju. Drugi znak je usporen rast. Možda već neko vreme imate svoju sanseveriju, ali ste otkrili da ne raste tempom kojim ste se nadali. Velike su šanse da vaša sobna biljka ne dobija hidrataciju koja joj je potrebna za cvetanje.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

@love.my.greens је поделио/ла објаву

Znaci da je preterano zalivate

Isto kao i nedovoljno zalivanje, tako i prekomerno zalivanje ove popularne sobne biljke može negativno da utiče na nju. Ovo su neke od najčešćih reakcija na pretapanje.

Buđav gornji sloj zemlje – ako vaša biljka zmija ima buđav gornji sloj, to je znak da biljci zmija dajete previše vode u jednom potezu.

Pošto se ova biljka uglavnom sastoji od lišća, na listovima će se prvenstveno pokazati posledice preteranog zalivanja. Budite oprezni ako lišće počne da žuti, opada, vene ili truli.

Biljku uglavnom preterano zalivamo kada preskočimo nekoliko zalivanja. Nema potrebe da je tada previše zalivate kako biste nadoknadili dane kada je niste zalili. Umerenost je najbolje rešenje, a ne preterivanje. Najbolje je da pronađete zlatnu sredinu kako vaša biljka ne bi ni venula, a ni pretopila se vodom. Stručnjaci savetuju disciplinovanu hidrataciju biljke, a mi vas savetujemo da ih poslušate. 

Pročitajte i: Najčešće greške u uređenju zbog kojih vaš dom izgleda neuredno

Naslovna fotografija: pexels.com/NadiyeOdabaşı

Marina Puzić