Male promene koje vode do manjeg otpada i plastike u vašoj kuhinji
Nema sumnje da plastika polako ubija našu planetu. Nažalost, živimo u društvu u kojem je plastika predugo bila zgodna opcija i sada je postala svakodnevni deo života. Kuhinja je jedno od najizazovnijih mesta za smanjenje potrošnje plastike u domaćinstvu, ali to nije nemoguće. Zero-waste kuhinja zato treba da postane vaš novi cilj!
Otkrijte nekoliko saveta kako da za kratko vreme budete na putu da imate kuhinju bez otpada i pomognete životnoj sredini uz nekoliko jednostavnih promena.
Zero-Waste kuhinja: Kako da proizvodite manje otpada
Izbegavajte pakovanja za jednokratnu upotrebu
Ovo može zvučati očigledno, ali jedan od najjednostavnijih načina da se smanji plastika i stvori kuhinja bez otpada je da je kupujete manje! Kupovina na veliko je dobro mesto za početak jer pomaže u smanjenju pakovanja za jednokratnu upotrebu. Postoji mnogo mesta kao što su prodavnice zdrave hrane koje vam omogućavaju da donesete sopstvena pakovanja za namirnice od kuće. Ovo vam omogućava da kupite samo težinu proizvoda, a ne svu nepotrebnu ambalažu koja ide uz njega. Za sveže proizvode, pokušajte da izbegnete supermarket i prvo kupujte na lokalnoj pijaci.
Zamenite foliju i kese za sendviče za jednokratnu upotrebu za kutije za ručak, koje su ekološki prihvatljiva rešenja za višekratnu upotrebu. Ove alternative za pakovanje obično omogućavaju da hrana duže ostane sveža, tako da je to dvostruka pobeda. Papir za pečenje je takođe krivac za plastični otpad na deponiji. Pokušajte da investirate u kvalitetan silikonski papir za pečenje za višekratnu upotrebu. Takođe će vam uštedeti novac na duži rok.
Recite ne plastičnim kesama
Možda su primamljive i pristupačnija i pogodnija opcija za kupovinu, ali plastične kese predstavljaju pretnju za našu okolinu. Pokušajte da držite nekoliko torbi za višekratnu upotrebu u kolima kako ne biste zaboravili da ih ponesete od kuće svaki put kada odete u supermarket. Ako zaboravite, obično imaju papirne ili višekratne vrste koje su mnogo bolje opcije za životnu sredinu.
Ali šta je sa malim plastičnim kesama koje će vam pomoći da sortirate i skladištite voće i povrće u supermarketu dok punite svoja kolica? I ovo izbegavajte i ponesite male kese za višekratnu upotrebu u koje ćete ih staviti i izmeriti.
Kuvajte od nule kad god je to moguće
Kuvanje od nule i jedenje manje neprerađene hrane i hrane za poneti značajno smanjuje potrebu za pakovanjem za jednokratnu upotrebu i plastikom. Dobro mesto za početak je da napravite malu kuhinjsku baštu kod kuće. Započnite sa malim začinskim biljem kao što su peršun i nana i na kraju proširite na druge biljke i povrće. Ovo će vas spasiti od dosadne plastične ambalaže koja pokriva male porcije začinskog bilja u supermarketu, koje je takođe skupo!
Prestanite da kupujete flaširanu vodu
Ovo je brza promena za stvaranje kuhinje bez otpada. Prebacite se na bocu za vodu za višekratnu upotrebu napravljenu od nerđajućeg čelika ili stakla koju možete prati i ponovo koristiti svaki dan. Ako koristite flaširanu vodu umesto vode za piće iz česme, razmislite o kupovini kvalitetnog filtera za vodu koji smanjuje pesticide, metale i hlor u vodi iz slavine. To je mnogo zdravija i održivija alternativa na duge staze.
Oslobodite se plastičnih posuda i pribora
Plastični pribor i rešenja za skladištenje nisu samo loši za životnu sredinu; mogu biti štetni i za naše zdravlje, jer plastični toksini mogu da prodre u hranu koju jedemo. Okrenite se posudama za skladištenje od stakla, bambusa ili nerđajućeg čelika. Oni se takođe mogu koristiti za zamrzivač. Ako već imate gomile plastičnih posuda u vašoj kuhinji, nemojte ih bacati: koristite ih za skladištenje proizvoda za čišćenje i drugih neprehrambenih predmeta.
Napravite sopstvene proizvode za čišćenje
Sredstva za čišćenje su skoro uvek upakovana u plastiku, što čini značajnu količinu kućnog kuhinjskog otpada. Čak i najmanje tablete za mašinu za pranje sudova često imaju plastični premaz, a sunđeri su napravljeni od plastike na bazi ulja. Pokušajte da eksperimentišete sa pravljenjem sopstvenih proizvoda za čišćenje kod kuće i držite ih u staklenim bocama.
Pročitajte i ovo: Jednostavne navike žena kojima je dom uvek uredan
Naslovna fotografija: pexels.com
Božica Luković