Hranom protiv bora – ishrana posle 40.

Na vašoj koži reflektuje se naše unutrašnje stanje – kada ste zdravi, odmorni i emotivno stabilni, dobijate komplimente kako izgledate osveženo i podmlađeno i pitaju vas kako negujete kožu. Losioni, serumi, kreme i maske mogu da pomognu, ali ne mogu da sakriju efekte loše ishrane, nesanice, uznemirenosti. Takođe, godine čine svoje i da biste što duže izgledali sveže i mladoliko, potrebno je da vodite računa o sebi i svom zdravlju na svim nivoima. Hrana je osnovni način na koji brinete o sebi, zato ishrana posle 40. treba da bude prepuna antioksidanata, zdravih masti, vode i esencijalnih hranljivih materija. Vaše telo će pokazati zahvalnost za ovakav tretman – kroz sjaj vaše kože.

Ovo su najbolje namirnice koje ishrana posle 40. treba da sadrži

Potočarka (kres salata)

Ova biljka je poznata od davnina; kod starih Grka i Rimljana bila je poznata kao moćno sredstvo za vraćanje energije, a danas se, u međunarodnim zdravstvenim krugovima, smatra najzdravijim povrćem na planeti. Osim što sadrži više C vitamina od limuna i pomorandže, sadrži i vitamine A, B1 i B2 i minerale kalcijum, kalijum, mangan, fosfor. Potočarka deluje kao unutrašnji antiseptik, poboljšava cirkulaciju i isporuku minerala svim ćelijama tela. Antioksidanti koje potočarka sadrži mogu neutralisati štetne slobodne radikale, pomažući koži da ostane glatka i elastična.

Ishrana posle 40. ne isključuje mlađe ukućane – ova ukusna salata osnažuje imunitet, pomaže varenju i pruža podršku štitnoj žlezdi, jer sadrži jod.

Crvena paprika

Crvene paprike su pune antioksidanata koji su najvažniji kada je u pitanju usporavanje znakova starenja. Pored visokog sadržaja vitamina C, koji podstiče proizvodnju kolagena, crvena paprika sadrži karotenoid, biljni pigment koji daje voću i povrću jarku crvenu, žutu i narandžastu boju, koji deluje protiv upalnih procesa i štiti kožu od uticaja sunca i toksina iz životne sredine. Možete ih jesti sirove, naseckane u humusu i u salati, pečene, ili pržene.

Papaja

Superhranljiva tropska voćka slatkog ukusa, jede se oljuštena i bez semenki (koje su takođe jestive, ali imaju ljutkast ukus) u sirovom stanju kad je zrela, a kad nije, treba je skuvati. Bogata je antioksidantima, vitaminima i mineralima, koji pomažu u održavanju elastičnosti kože i sprečavaju pojavu finih linija i bora. Papaja sadrži vitamine A, C, K, E i B, kao i minerale, kalcijum, kalijum, magnezijum i fosfor i enzim papain, koji pruža dodatne prednosti protiv starenja, delujući kao jedan od najboljih prirodnih antiinflamatornih agenasa (ima ga u mnogim proizvodima za piling). Ako jedete papaju ili koristite proizvode koji sadrže papain, pomažete koži da odbaci mrtve ćelije i da deluje sveže i blistavo.

Isprobajte polovinu papaje za doručak, zalivenu svežim sokom od limete – od druge polovine napravite masku za lice.

Pročitajte i ovo: Šta je osetljiva koža?

Borovnice protiv starenja

Borovnice su bogate vitaminima A i C, kao i antioksidantom koji usporava starenje i zove se antocijanin – to je ono što borovnicama daje duboku plavu boju (ima ga i u ostalom crvenom, plavom i ljubičastom voću i povrću). Ovaj antioksidans iz porodice flavonoida smanjuje upalne procese, štiti kožu od oštećenja izazvanih suncem, stresom i zagađenjem i sprečava gubitak kolagena, ali ima i druga preventivna dejstva – štiti od stanja poput raka, Alchajmerove bolesti, bolesti srca i dijabetesa tipa 2.

Ubacite borovnice u jutarnji smuti, ili ga pomešajte sa drugim bobičastim voćem i poslužite kao voćnu salatu.

Brokoli

Prepun vitamina C i K, raznih antioksidanata, bogat vlaknima, folnom kiselinom, luteinom i kalcijumom, brokoli je sjajna namirnica u borbi protiv starenja i možete ga jesti sirovog, za užinu, a kada imate vremena blago ga prokuvajte na pari. Kuvani brokoli je bolji, jer u digestivnom traktu oslobađa više zdravih sastojaka.

Naučite članove svoje porodice da prihvate brokoli na kućnom meniju, jer njegov sastojak lutein poboljšava pamćenje, osnažuje kosti i sprečava pojavu osteoporoze.

Spanać

Spanać je super-hidratantan i prepun antioksidanata koji pomažu dovođenje kiseonika u sve telesne ćelije, bogat je vitaminima A, C, E i K, sadrži magnezijum, gvožđe i lutein.

Visok sadržaj vitamina C ove biljke poboljšava proizvodnju kolagnena, da bi koža ostala čvrsta i glatka, a vitamin A je dobar za sjaj kose, dok vitamin K smanjuje upalne procese. Spanać možete dodati u smuti ili salatu, a možete ga i kuvati i kombinovati sa drugim namirnicama.

Orasi (i orašasti plodovi)

Orašasti plodovi su odličan izvor vitamina E, koji pomaže u obnavljanju tkiva, zadržavanju vlage u koži i zaštiti kože protiv štetnog UV zračenja. Orasi čak sadrže i antiiflamatorne omega-3 masne kiseline, koje pomažu u ojačavanju ćelijske membrane kože i daju koži prirodan sjaj.

Koristite mešavinu seckanih orašanih plodova za dodatak salatama, ili pojedite šaku oraha kao užinu. Konzumiranje orašastih plodova smanjuje rizik od srčanih oboljenja i dijabetesa tipa 2, i održava vitalnost mozga kod starijih osoba. Vaša ishrana posle 40. dobra je za celu porodicu!

Pročitajte i ovo: Rani simptomi koji ukazuju na nedostatak vitamina A

Avokado

Bogat je masnim kiselinama koje sprečavaju upalne procese i doprinose sjaju i elastičnosti kože, a sadrži i niz esencijalnih hranljivih sastojaka, koji sprečavaju efekte starenja. Visok sadržaj vitamina A u avokadu, pomaže u odbacivanju mrtvih ćelija i obnavljanju kože, a sadržaj karotenoida predstavlja zaštitu od toksina iz okoline i oštećenja od sunčevih zraka – deluje i kao prevencija raka kože.

Dodajte avokado u salate, ubacite u smuti, ili ga jednostavno pojedite. I naravno, ostavite deo, da od njega napravite masku za lice, koja će vam hidrirati kožu, smanjiti crvenilo i sprečiti pojavu bora.

Uključite slatki krompir

Narandžasta boja slatkog krompira potiče od antioksidanta zvanog beta-karoten, koji se pretvara u vitamin A i pomaže u obnavljanju kože, doprinoseći njenoj mekoći i glatkosti. Ovo ukusno korenasto povrće je takođe i odličan izvor vitamina C i E, koji štite kožu od slobodnih radikala.

Sladak krompir možete spremiti na mnogo načina, a ukućani će ga rado podeliti sa vama!

Nar

Nar se vekovima koristio kao lekovito voće. Bogat je vitaminom C i moćnim antioksidantima i štiti organizam od slobodnih radikala, smanjuje upale i pomaže u očuvanju kolagena u koži, zahvaljujući punikalaginu, jedinjenju koje takođe održava i elastičnost krvnih sudova (prevencija od zakrčenja krvnih sudova).

Pospite ove kiselo-slatke dragulje na salatu od bebi spanaća, dodajte šaku orašastih plodova i uživajte u fantastičnom miksu koji će vam obnoviti energiju i blagotvorno uticati na vašu kože i opšte zdravlje i blagostanje.

Ishrana posle 40. je jednostavna, lagana i ukusna – preplavite svoje telo moćnim antioksidantima, vitaminima i mineralima, jer su oni najkvalitetnije gorivo za vaš organizam, a kvalitet hrane koju konzumirate odraziće se na vašoj koži. Ako ste u dilemi kako da sastavite jelovnik – izaberite voće i povrće jakih boja – bogate nijanse su obično znak jakog anti-radikalnog dejstva – što više boja imate na tanjiru, to bolje.

Naslovna fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.