Kako onlajn afere preoblikuju shvatanje neverstva  

Neverstvo je u savremenim partnerskim odnosima dobilo novu dimenziju, sa mogućnošću virtuelne afere. Počnete sa nekim da razmenjujete poruke – i nerazjašnjena osećanja i seksualna napetost uvlače se u vaš život, pre nego što shvatite kuda vas to vodi.

Naši životi su doboko povezani sa tehnologijom, u poslovnom svetu, jednako kao i u privatnom životu. U tom smislu, onlajn neverstvo je iskušenje koje smo svi doživeli, sa manjim ili većim posledicama po naš unutrašnji mir i partnerski odnos.

Šta je ono što podstiče virtuelnu vezu, šta ljude održava u njoj i da li je to uopšte neverstvo – kao i da li su ovakve veze održive – pitanja su na koja pokušavamo da nađemo odgovore.

Šta je onlajn neverstvo

Jedan od ključnih razloga koji pokreće onjaln afere je taj što je onlajn neverstvo teško definisati i što se možemo osećati sasvim bezbedno i verovati da se bavimo bezazlenim flertom, „slatkim grehom“ koji nikome ne može naškoditi. Za razliku od afere u stvarnom životu, u virtuelnom nema fizičkog oblika neverstva, nema tajnih sastanaka i razrađenih laži kojima prikrivamo svoje kretanje.

Osim toga, priroda internetske veze može biti previše dinamična, da bi se stavila u okvire onoga što se kvalifikuje kao neverstvo – onlajn afere počinju opuštenim ćaskanjem i bezazlenim flertovanjem, zbog čega obično ne primetimo kada prelazimo granicu. Pa, samo se zabavljamo, kao kada bismo igrali igricu na telefonu! Međutim, kada se osećanja pokrenu i pojave se emocionalna i seksualna intimnost, već smo se toliko „zaigrali“ da nam mora biti jasno da su stvari daleko od bezazlenih. Možemo govoriti sebi da se ništa stvarno nije dogodilo, ali naša osećanja su stvarna, čak i ako nikada ne dodirnemo osobu koja ih je izazvala.

Onlajn neverstvo se odvija u sivoj zoni, u kojoj dovoljno dugo može izgledati dovoljno nevino, da možete ubediti sebe da ničim ne izdajete partnera i da je to samo vaša stvar, zabava, zbog koje se osećate bolje sami sa sobom.

U poedinim slučajevima, dvoje ljudi uključenih u virtuelnu aferu nikada jedno drugom ne vide lice i ne čuju glas. Zbog toga, uprkos intimnosti koja je evidentna, i činjenici da nešto krijete od partnera, ovo možda ne deluje realno i ne izgleda kao da ima moć da utiče na vaš realan život. Pa ipak, koliko god delovalo bezazleno i beznačajno, neverstvo na mreži je samo još jedan oblik prevare.

Onlajn afera može uzrokovati trajnu štetu u vezi, jer se vreme uloženo u komunikaciju na mreži oduzima od vremena i pažnje koju biste posvetili partneru i porodici u stvarnom životu. A to može dovesti do emocionalnog zanemarivanja i barijere koju tajnovitost i skrivanje svakako izazivaju u vezi, bez obzira da li prevara izlazi na videlo ili ne.

Zašto se dešava onlajn neverstvo

Nezadovoljene potrebe

Onlajn neverstvo se neće razviti ukoliko ne postoji pukotina kroz koju može da se uvuče u vaš život. A to znači da postoji neka nezadovoljena potreba. Traženje emocionalne ili seksualne veze van braka ili veze, gotovo uvek je rezultat nezadovoljenih potreba. Možda prolazite sa partnerom kroz težak period – možda ste umorni od pružanja podrške i pomaganja partneru koji prolazi kroz krizu, ili vam partner ne pruža dovoljno pažnje i razumevanja, dok ste vi u teškoj situaciji.

U takvim slučajevima, partner čije su potrebe iz bilo kojih razloga određeno vreme zapostavljene, može koristiti onlajn aferu kao pomoć u preživljavanju, oslonac koji pomaže da se oseća bolje, a koji je dovoljno bezbedno koristiti jer se treća osoba ne pojavljuje fizički u stvarnom svetu.

To nisu opravdanja, ali jesu razlozi – ako se neko nalazi u braku bez ljubavi, može se okrenuti bilo kom obliku neverstva, ali ipak, sklonost varanju zavisi od nivoa posvećenosti i sistema vrednosti.

Ako osoba ima visok nivo posvećenosti, bilo bi potrebno nešto zaista krupno da je natera da se opredeli makar i za bezazleno neverstvo. Sa druge strane, neko ne pridaje veliku vrednost monogamiji i posvećenosti, neće shvatiti ozbiljno svoje preljubničko ponašanje – ali bi mogao biti povređen neverstvom partnera.

Kaput: Benetton, Pantalone: Benetton, Torba: Miamaya Elisabetta Franchi, Naočare: Optiplaza Christian Dior

Pročitajte i ovo: Odlazak ima svoju cenu (kao i ostanak i zaglavljivanje)

Neverstvo je uzbudljivo

Privlačnost onlajn afere može ležati u osećanju uzbuđenja – pažnja i osećaj da smo poželjni može nam dati dozu adrenalina koja nas oživljava i podstiče da nastavimo i vraćamo se po još, bilo sa istom ili sa drugom osobom. Nedavna istraživanja sugerišu da onlajn neverstvo može izazvati zavisnost. Uzbuđenje koje nismo odavno osetili, i možda ste mislili da ga više nikada i nećete doživeti, igra veliku ulogu u tome.

Anonimnost veze

Pored uzbuđenja, povezivanje sa nekim potpuno nepoznatim na mreži pruža osećaj bezbednosti, zahvaljujući anonimnosti iskustva. Možete imati profil sa lažnim imenom i fotografijom i povezati se sa nekim (ko možda isto ima lažan profil) i uživati u potpuno nestvarnom i izmaštanom odnosu, zbog čega možete verovati da on ne može da vam nanese nikakvu stvarnu štetu.

Lakoća pristupa

Uopšte ne morate da se trudite da biste iskusili onlajn neverstvo – samo treba da kliknete da biste se prepustili fantazijama ili pronašli emocionalno ispunjenje, ili bilo šta drugo što vas može navesti da izgradite intimnu vezu u digitalnom prostoru. To znatno olakšava gaženje granica i omogućava vam da ne primetite da ste „duboko zabrazdili“.

Možete prevariti partnera dok ležite sa njim u krevetu – bukvalno. Pošto je to tako lako, onlajn neverstvo se smatra načinom da se dopuni ono što nedostaje u vezi ili, jednostavno, razbije monotonija svakodnevnog života.

Može li takva veza potrajati

Onlajn neverstvo je pristupačno, uzbudljivo i lako se rukuje njime. Ali, da li su takvi odnosi održivi i da li se onlajn afera može pretvoriti u nešto dugoročno? Kakav uticaj to ima na partnera koji se upušta u igru i na onog koji je prevaren?

Kako će se onlajn afera odvijati zavisi od potrebe koja je pokreće. Ako je to veza stvorena da zadovolji seksualne potrebe, verovatno će ubrzo nestati. Partner koji je tome sklon, može nastaviti da se povezuje sa novim osobama, ali bilo kojoj vezi zasnovanoj samo na fizičkoj potrebi, nedostaje dugovečnost. Međutim, ako takva afera ispunjava emocionalne potrebe, na primer, ako se osećate nevoljeno, a onlajn partner vam pruža ljubav i emocionalnu intimnost za kojom žudite, to može potrajati godinama, uprkos svojoj „nerealnoj“ prirodi.

Uticaj onlajn afera na vezu ili par tiče se stanja i duha i ne razlikuje se od onog u stvarnom životu.

Ako ste upleteni u aferu, možete imati osećanje krivice prema partneru, dok istovremeno nalazite ispunjenost i zadovoljstvo u kontaktu sa virtuelnim partnerom. Međutim, posledice onlajn afere mogu biti daleko razornije od osećanja krivice, posebno ako niste načisto sa svojim očekivanjima i željama. Virtuelna afera može doneti uzbuđenje i stvoriti zavisnost, ali vas i dalje može ostaviti u emocionalnoj praznini, što može dovesti do unutrašnjih sukoba i problema sa mentalnim zdravljem.

Takođe, u mnogim slučajevima onlajn afere mogu dovesti do jačanja veze između primarnih partnera. Upuštanje u onlajn neverstvo može učiniti da više cenite ono što imate sa svojim partnerom, a ako je afera izvor privremene utehe tokom teškog perioda u braku, ona čak može pomoći da se par zbliži – pod uslovom da je prošla i da nije otkrivena.

Bez obzira na motive, ako virtuelna prevara izađe na videlo, to može srušiti odnos. Par se može oporaviti od neuspeha, ali ključ za izlečenje je komunikacija, razumevanje i pun oproštaj od strane prevarenog partnera. Ako se to dogodi, imajte na umu da se vaš odnos nikada neće vratiti na staro, iako se afera nije „stvarno“ dogodila. Odnos se može promeniti nabolje ili nagore, ali sasvim je izvesno da će se promeniti.

Pročitajte i ovo: Da li ljubavna afera može biti čin brige o sebi?

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.