Da li su neudate žene bez dece srećnije i zadovoljnije svojim životom?
Stereotipe o tome da neudate žene bez dece žive neispunjen život, u današnje vreme brojni primeri obaraju. Mnoge žene su srećno udate i imaju decu i stabilne brakove. Mnogi parovi nemaju decu, ali ostaju zajedno i žive vrlo ispunjenim i dinamičnim životom. A kada žena pređe „izvesne godine“, još uvek čuje pitanja o tome kada će da se skrasi i šta čeka, komentare da ima previsoka očekivanja i preporuke da „rodi sebi dete“, ako već ne može da nađe partnera za brak. Muškarci su podvrgnuti sličnim ispitivanjima, mada je manji društveni pritisak i pitanja i preporuke su drugačiji. Generalno, društvo misli da bi žene trebalo da se udaju i rađaju decu do određenog doba, jer je posle kasno.
Međutim, savremena istraživanja o zadovoljstvu u braku pokazuju da su žene posle razvoda mnogo srećnije i ispunjenije (i od razvedenih muškaraca i u poređenju sa bračnim životom), kao i da su neudate žene bez dece mnogo zadovoljnije sobom i kvalitetom svog života.
Istraživanja samo potvrđuju ono što možete videti u najbližoj okolini, ili potvrditi sopstvenim primerom – slobodne i same, žene imaju tendenciju da rastu i razvijaju se, ispunjavaju svoje snove, grade karijere i žive udobnim, zauzetim i ispunjenim životom. One se bacaju u središte života, dok muškarci koji ostanu sami prečesto ostaju na marginama života, ne razvijajući se i ne napredujući. Evo šta savremena istraživanja pokazuju:
Neudate žene bez dece su srećne i zdrave
Neudate žene bez dece su najsrećnije, tvrde savremena istraživanja – muškarci u današnje vreme imaju koristi od braka, dok se za žene to ne može reći. Psiholozi objašnjavaju da muškarci u braku postaju sigurni i samouvereni, manje skloni da rizikuju, zarađuju više novca i žive duže. Izgleda da su muškarci ti koji treba da se skrase, jer je to generalno dobro za njih – oženjeni muškarci su obično zdraviji i zadovoljniji, dok brak ne donosi ženama zdravstvene dobrobiti. Udate žene u srednjim godinama imaju povećan rizik od mentalnih i fizičkih stanja, u odnosu na neudate žene bez dece. Najzdravija manjinska grupa savremenih društvenih zajednica su žene koje se nisu udavale, niti imale decu, zaključak je stručnjaka.
Tradicionalni simboli uspeha za muškarce ostaju isti, ali za žene očigledno više ne važe. Društvo ceni određena životna dostignuća, a brak i deca su u domenu ženskog uspeha. Međutim, skorašnji podaci pokazuju da kod žena davno uspostavljeni tradicionalni simboli uspeha nisu u korelaciji sa nivoom sreće i zadovoljstva svojim životom. Možda nikada nisu ni bili – ali se niko nije bavio tom temom.
Pročitjate i ovo: Razmišljanja žena koje žale što su postale majke
Same žene su zadovoljnije od samih muškaraca
Druga istraživanja pokazuju da su žene sve više zadovoljne time što su same i manje je verovatno da će tražiti vezu, dok muškarci nisu zadovoljni svojim statusom samca. Deo objašnjenja se odnosi na to da žene više rade, ne samo profesionalno, već se više bave kućnim poslovima, uređivanjem i udobnošću doma, kuvanjem, a takođe obavljaju i više emocionalnog rada – rade na sopstvenom rastu.
Takođe, same žene bez dece imaju bogatiji društveni život od samih muškaraca, kao i od oženjenih, koji se snažno oslanjaju na svoje partnerke. Žene imaju tendenciju da budu bolje u uspostavljanju socijalnih kontakata i veza i da pronađu grupe sa kojima dele interesovanja i uključe se u brojne aktivnosti, dok muškarci imaju manje društvenih veza.
Neudate žene bez dece su selektivne
Neko bi rekao – zahtevne. One imaju svoje standarde, koji su sa godinama sve viši i to je deo lične evolucije. Same žene bez dece ne pristaju na polovične veze i odnose i pažljivo biraju, tražeći partnera koji je nezavistan, situiran, emocionalno stabilan, odnosi se sa poštovanjem, otvoren je i spreman da ulaže u izgradnju odnosa. Suvišno je reći da malo samih žena pronalazi ovakve partnere – muškarci u daleko manjoj meri koriste svoja iskustva za učenje i rad na sebi.
Same žene imaju mnogo ljubavi
Neudate žene bez dece ne žive život bez ljubavi – daleko od toga. Radeći na sebi, sazrevajući i stičući iskustvo i mudrost, one bolje razumeju da ljubav dolazi u raznim oblicima i pronalaze emocionalnu ispunjenost i intimnost u bliskim i čvrstim prijateljskim odnosima. Osim toga, one pronalaze onu ljubav prema sebi, koja je svima potrebna – neometane zahtevom da daju, dele pažnju, brinu o nekome i ispunjavaju potrebe dece i partnera, sve svoje resurse koriste za sebe. Društvo to može percepirati kao sebičnost, ali to su okolnosti – same žene birnu o sebi i neguju sebe, jer samo sebe imaju na brizi i nezi. I one to rade zaista dobro i posvećeno. Ako ste primetili da neudate žene bez dece koje poznajete izgledaju bolje, mlađe i energičnije od svojih udatih vršnjakinja – dobro ste primetili. One su obično negovane, doterane i vitalne, jer su posvećene sebi i svojoj dobrobiti. One su u potpunosti „svoje na svome“ i čak i kada razmišljaju o tome šta su propustile, svesne su da svaki izbor ima svoju cenu i ne bi menjale svoju nezavisnost, svoj komfor i napore koje su uložile u svoj integritet i autentičnost ni za šta što neko drugi ima. Prihvatajući svoju realnost i posledice svojih izbora, spremno i otvoreno uživaju u prednostima svog statusa, vodeći aktivne i ispunjene živote, koje su same stvorile.
Pročitajte i ovo: Šta je platonska ljubav i po čemu se razlikuje od romantične
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.