Svekrva – najvažnija žena u životu vašeg muža

Odnosi sa svekrvom su tradicionalno nezgodni, pa čak i užasni – mada ima i potpuno suprotnih primera, a vi želite da se ubrojite u njih. Vaša svekrva je, sviđalo se to vama ili ne, verovatno najvažnija žena u životu vašeg muža, jer to je njegova majka. A odnosi sa majkom su ključni za svakog koga je majka odgajila, čak i kad su teški i napeti (naročito tada).

Bez obzira u kakvim odnosima vaš muž bio sa svojom majkom, vaša je dužnost da sa svojom svekrvom uspostavite, ako ne veoma srdačne, onda barem korektne odnose. I ne zaboravite, ako imate sina, jednog dana ćete i vi biti svekrva – gradite odnos sa majkom svog muža, kao što biste voleli da ga buduća žena vašeg sina ima sa vama.

Bez obzira da li ste tek počeli da upoznajete svoju svekrvu, ili pokušavate da poboljšate ne tako sjajne odnose koje već godinama imate, možete napraviti pozitivne promene.

Kompleksan odnos između svekrve i snaje

Kada ste izabrali svog partnera, niste birali njegove roditelje, ali on nosi njihove gene, njihove obrasce razmišljanja i ponašanja i neophodno je da ih prihvatite, a po mogućstvu i da ih upoznate i razumete, jer ćete tako bolje upoznati i razumeti i svog partnera. Vaša svekrva je žena koja želi najbolje za svoje dete, koje poznaje i voli mnogo duže od vas – to je pozicija sa kojom ne možete i ne treba ni da se merite, ni da se takmičite. Krenite sa mesta poštovanja i dođite do prihvatanja, kako biste izgradili zdrave odnose sa porodicom svog partnera – što je veoma važno za vaš odnos i za porodicu koju ste stvorili (ili nameravate da zasnujete). Jer, vaša svekrva je baka vašeg deteta (ili će to biti), a bake imaju posebno mesto u srcima naše dece. Mnoge žene na kraju ispadnu bolje bake, nego što su bile majke, jer im godine i iskustvo omogućavaju da pronađu sebe u toj ulozi i da svojim unucima pruže ono što nisu mogle svojoj deci.

U istraživanju o blisksoti između svekrva i njihovih snaja, istraživači su otkrili nekoliko bitnih faktora – bliska veza se razvija ako svekrva smatra da je njena snaja od pomoći i ako imaju slična interesovanja. Bliskost se povećava kada provode više vremena zajedno, a takođe se povećava i ako su sinovi (muževi) zadovoljni odnosom koji imaju njihove majke sa njihovim ženama. Psiholozi savetuju da imate razumevanja, ako je vaša svekrva hladna ili kritična i da pokušate da razumete njen položaj – ona je uvek bila glavna u životu svog sina, a vi ste zauzeli njeno mesto. Niko ne voli da se oseća isključeno, zamenjeno, ili napušteno, a ako se ona tako oseća, treba joj neko vreme da to prevaziđe i vi joj možete pomoći u tome.

Budite saosećajni i zahvalite joj što je obavila tako dobar posao vaspitavajući svog sina – jer da nije to tako dobro uradila, ne biste ga zavoleli. To je iskren kompliment koji će svaka svekrva primiti k srcu.

Pročitajte i ovo: Šta je vašem sinu potrebno od vas

Uobičajeni izvori neslaganja između svekrva i snaja

Snaje se uglavnom žale na kritike i neželjene savete svojih svekrva. Imajte na umu da su to predlozi koji dolaze iz dobrih namera – ona želi najbolje za svog sina. Ako kritikuje vaše kuvanje, ostanite skromni, pitajte za uputstva i recepte za omiljena jela njenog sina. Pokažite interesovanje i zahvalnost, jer ćete svi biti srećniji na taj način. Ignorišite pasivno-agresivne komentare i spremite nekoliko varijanti istog i jedino prihvatljivog odgovora, koji glasi: „Obe želimo da on bude srećan, uspešan i da se oseća voljeno.“

Umesto da se suprotstavljate, koristite konstruktivnu komunikaciju, sa poštovanjem. Istaknite zajedničke interese – sreću vašeg muža, a njenog sina (i vaše dece, njenih unuka), a ako ste zbog nečeg uznemireni, razgovarajte o tome sa partnerom.

Neslaganja se prirodno javljaju u svakoj vezi i vi imate svoj način suočavanja i rešavanja sukoba – međutim, vaša svekrva možda ima različit pristup. Možda izbegava svaki sukob, dok vi volite da se suočite direktno i pretresate problem, dok ne nađete rešenje, ili obrnuto, možda je ona direktna, a vi se povlačite.

Kad primetite razliku u stilovima komunikacije možete ispraviti pogrešne strategije, kao što su odbrambeni stav, prebaivanje krivice, ili napad na karakter. Vodite pregovore i nađite se na pola puta.

Stvaranje zdrave veze sa svekrvom

Empatija je moćno sredstvo za poboljšanje odnosa, zato pokušajte da razumete svoju svekrvu. Slušajte pažljivo i usredsredite se na povezivanje sa njom, delite lične priče kako biste premostile jaz i pronašle zajednički jezik.

Možda je nikada nećete doživljavati kao drugu majku, niti ona vas kao ćerku, ali to je u redu – porodica ne uključuje samo krvne veze, ali one se uspostavljaju preko dece. Vaša svekrva je baka vaše dece (ili će to biti), a deci treba sva ljubav i podrška koju mogu dobiti od cele svoje porodice.

Pročitajte i ovo: Odnos sa odraslom decom – kad roditeljstvo postane mentorstvo

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.