Adekvatne zamene za retinol koju možete koristiti u trudnoći i tokom dojenja
Trudnoća donosi brojne promene vašem telu, kosi i koži. Takođe zahteva neke izmene u vašoj rutini nege kože koje uključuju izostavljanje određenih proizvoda i tretmana. Među najznačajnijim tretmanima i sastojcima koji su zabranjeni tokom trudnoće su botoks, mnogi hemijski pilinzi i najpoznatiji sastojak za negu kože protiv starenja, retinol. Ali, to ne znači da će vaša nega biti manje adekvatna – ima dovoljno zamena za retinol, koje će vam itekako prijati.
Bezbedne alternative retinolu i dalje su efikasne i učiniće da vaša koža blista tokom trudnoće i dojenja. Na listi sastojaka koju donosimo, pronađite one koji vam najviše odgovaraju. Ali pre svega, saznajte nešto više o tome zašto je je potrebno zameniti retinol u ovom osetljivom periodu.
Zašto je potrebna zamena za retinol tokom trudnoće i dojenja
Uprkos blagodetima protiv akni, starenja, osvetljavanja kože i povećanja kolagena po kojima su retinol i retinoidi izvedeni iz vitamina A poznati, ovi sastojci su zabranjeni tokom trudnoće i dojenja. To je zato što se veruje da nose potencijalne rizike, pa je pristup „bolje sprečiti nego lečiti“ najbolji. Dermatolozi uglavnom dele stav da je mudro izbegavati sve oralne i lokalne retinole i retinoide tokom trudnoće, je mogu potencijalno naneti štetu razvoju fetusa.
Iako nije poznato koliko sastojka treba da se apsorbuje da bi se izazvale potencijalne abnormalnosti, izotretinoin (oralni oblik retinoida u visokim dozama na recept) je povezan sa razvojnim poremećajima i urođenim manama, pa dermatolozi preduzimaju predostrožni pristup i preporučuju izbegavanje i lokalnih verzija. Sačekajte dok ne rodite bebu ili završite sa dojenjem pre nego što ponovo dodate retinoide i retinol u svoju rutinu nege kože, jer postoji mogućnost da pređu u majčino mleko.
Zamena za retinol bezbedna za trudnoću i dojenje
Glikolna kiselina
Glikolna kiselina je alfa-hidroksi kiselina (AHA) dobijena iz šećerne trske. Nudi blagotvorno dejstvo na poboljšanje bubuljica i smanjuje uobičajene znake starenja jer eksfolira mrtve ćelije kože, dok hidrira i pojačava proizvodnju kolagena. Zbog toga je adekvatna zamena za retinol i retinoide. Glikolna kiselina je odlična za slabljenje veza između ćelija u gornjem sloju kože kako bi se uklonile, dajući koži osvežen i blistav ten. Eksfolirajući mrtve ćelije kože, glikolna kiselina pomaže u posvetljivanju, omekšavanju i izglađivanju kože, a istovremeno smanjuje hiperpigmentaciju.
Najlakši način da se glikolna kiselina uključi u rutinu nege kože bezbednu za trudnoću i dojenje jeste pomoću sredstva za čišćenje (mada glikolnu kiselinu možete pronaći u mnogim drugim proizvodima za negu kože) sa koncentracijom ne većom od 10%. Preporučuje se upotreba sredstva za čišćenje nekoliko puta nedeljno uveče, a zatim nanošenje nekomedogene hidratantne kreme.
Zamena za retinol – vitamin C
Blagodati koje vitamin C pruža koži su naizgled beskrajne, a kada je u pitanju ograničavanje i smanjenje promene boje izazvane trudnoćom, vitamin C je pravi izbor. Ovaj antioksidans je takođe poznat po tome što nudi blagodeti stimulacije kolagena i smanjenja bora poput retinola, ali bez potencijalnih neželjenih efekata. To je bezbedan sastojak za upotrebu na koži tokom trudnoće.
Vitamin C, bezbedan za trudnoću i dojenje, takođe može poboljšati čvrstinu i elastičnost kože. Korišćenje seruma sa vitaminom C tokom dana koji uključuje dodatak drugih antioksidanata, poput ferulinske kiseline, pomoći će u borbi protiv slobodnih radikala, zaštiti kolagena i povećati efikasnosti vitamina C.
Adekvatna zamena za retinol – bakučiol
Većina dermatologa se okreće blagom sastojku biljnog porekla, bakučiolu, kada je potrebna uporediva zamena za retinol, bezbedna za trudnoću i dojenje. Pomaže u povećanju obnove ćelija i stimulaciji proizvodnje kolagena, stvarajući jaku kožnu barijeru, dok istovremeno ublažava izgled finih linija i bora, bez iritantnih i isušujućih efekata povezanih sa retinolom i retinoidima. Ovo ga čini posebno korisnim za osetljiviju kožu. Čak se preporučuje ženama koji pokušavaju da zatrudne kao meru predostrožnosti.Međutim, iako bakučiol ima slične koristi kao retinol, ne deluje tako brzo.
Azelaična kiselina
Dermatolozi često prepisuju antiinflamatornu i antimikrobnu azelaičnu kiselinu kako bi ublažili simptome povezane sa aknama, rozaceom i hiperpigmentacijom. Iako ne deluje baš kao retinol u otklanjanju akni (azelaična kiselina smanjuje upalu kako bi se poboljšale akne, dok retinol povećava obnavljanje ćelija), to je bezbedan i često korišćen sastojak za negu kože tokom trudnoće i dojenja. Danas je dostupno više formulacija bez recepta koje uključuju ovaj odličan sastojak za poboljšanje teksture i tonusa prilikom rešavanja akni i hiperpigmentacije.
Hijaluronska kiselina
Iako možda ne povezujete hijaluronsku kiselinu sa retinolom, ovaj humektant pomaže u popunjavanju i hidrataciji kože, poboljšavajući izgled finih linija i bora koje se mogu formirati tokom trudnoće. Što je koža hidriranija, bore i fine linije su manje primetne. Pored toga, pošto je hijaluronska kiselina nežna prema koži, možete je koristiti do dva puta dnevno, ujutru i uveče.
Peptidi umesto retinola
Ove super popularne aminokiseline malog lanca su još jedna pogodna zamena za retinol. Peptidi su neophodni za podršku proizvodnji kolagena i elastina, koji su oba vitalna za strukturu kože. Korišćenje proizvoda sa peptidima tokom trudnoće i dojenja može pomoći u podršci strukturi kože, što rezultira punijom i čvršćom kožom. Takođe povećavaju elastičnost.
Uključivanje seruma sa nekoliko različitih vrsta peptida u vašu rutinu, može biti posebno korisno. Kombinacija biomimetičkih tripeptida koji signaliziraju prirodnu proizvodnju kolagena u koži i Naringenina, biobaziranog polifenola koji smanjuje upale i pomaže u zaglađivanju, daje koži zdrav i pun izgled.
Mlečna kiselina
Mlečna kiselina, još jedna AHA, obično se koristi za poboljšanje izgleda promene boje i hiperpigmentacije, poput retinola. Korišćenje mlečne kiseline tokom trudnoće i dojenja umesto retinola takođe može pomoći prirodnom procesu eksfolijacije kože kako bi se poboljšao njen tonus, tekstura i opšti izgled. Mlečna kiselina je posebno korisna za osobe sa osetljivom kožom i može pomoći u poboljšanju hiperpigmentacije ili promene boje izazvane trudnoćom.
Zamena za retinol – niacinamid
Ako je retinol osnovna komponenta vaše rutine nege kože za sprečavanje linija i bora, pokušajte da ga zamenite niacinamidom, specifičnom vrstom vitamina B3. Niacinamid, koji se nalazi u svemu, od sredstava za čišćenje i seruma do hidratantnih krema, pomaže u ujednačavanju tena kože, istovremeno poboljšavajući njenu teksturu i rafinišući pore, što su dve uobičajene prednosti retinola.
Iako niacinamid može efikasno da zagladi kožu, potrebno je duže vreme da se vide rezultati uz redovnu upotrebu u poređenju sa onima koje se postižu retinolom. Međutim, uz doslednu upotrebu, čak i trudnice primećuju poboljšanje na svojoj koži. Još jedan razlog za integraciju niacinamida u vašu rutinu nege kože bezbednu za trudnoću je taj što kontroliše proizvodnju sebuma, zbog čega se preporučuje trudnicama sa masnom kožom.
Pročitajte i ovo: Nega kože u trudnoći – sve što morate da znate
Brankica Milošević