Načini da se nosite sa gubitkom voljene osobe tokom praznika

Gubitak voljene osobe je nešto što nikada ne prebolite, samo naučite da živite sa tim. Vremenom se saživite sa tim da vam neko stalno nedostaje – to postane životna konstanta koja je uvek prisutna na periferiji uma, dok zaokupljenost životom stvara mesto za druga osećanja, druge tuge i radosti.

Godine prolaze, a određeni datumi se ponavljaju – dan kada ste doživeli gubitak voljene osobe, dan kada više ne slavite njen rođendan, praznici koje više ne provodite zajedno i koji mogu biti naročito teški. Vreme porodičnih okupljanja i druženja sa godinama postaje vreme prebrojavanja živih. Starim gubicima sa kojima ste se saživeli, pridružuju se novi. Uvek neko nedostaje, a oni koje ste voleli, nedostaju zauvek.

Možda ste se već navikli na pomešana osećanja, možda ste prigrlili svoje tuge i pridružili ih svojim radostima i otkrili snagu ranjivosti i sposobnosti da jednog trenutka plačete, a drugog se smejete. Ako još niste, naučiće vas praznici, kada gubitak voljene osobe postane još očigledniji i teži nego ostalih dana i to osećate sve vreme, zajedno sa radošću što se srećete sa drugim ljudima koje volite i jedva ste čekali da ih vidite.

Ako verujete da svoj bol treba da prikrijete, da ne kvarite radost drugima i da pokažete kako se hrabro držite, praznično okupljanje će izgubiti smisao, jer ćete se u tom naporu osećati iscrpljeno i usamljeno, a drugi će ionako videti koliko se trudite i možda će misliti da je vama tako lakše i poštovaće to. Tuga vas može izlovati, ali kada je pokažete i podelite, može vas povezati.

Izrazite svoja osećanja

Gubitak voljene osobe donosi intenzivna i dugotrajna osećanja, koja tokom praznika mogu biti preplavljujuća. Nemojte ih potiskivati – pustite neka vas ponesu, plačite i oplakujte i neko će vam se pridružiti u tome. Nećete biti sami ni u svojoj tuzi i nedostajanju i vaša osećanja vas neće odseći od bliskih osoba.

Možda ćete želeti da budete sami i u redu je da odvojite vreme za to, da sednete, osetite i prigrlite svoj bol. Možda ćete želeti da odete u najbližu crkvu i upalite sveću i pomolite se, ili da odete na grob i porazgovarate sa voljenom osobom koje više nema. Ljudi to rade – pale sveće, mole se i razgovaraju sa pokojnicima, zato što je to ono što mogu da učine. Rituali pomažu da se gubici integrišu u život i da se nastavi dalje.

Ali nakon vremena za samoću, okružite se porodicom i prijateljima i prihvatite njihovu emocionalnu podršku, dopustite sebi da osetite da vas oni razumeju, vole i brinu o vama i da žele da vam pruže utehu i podršku.

Pročitajte i ovo: Šta je sindrom krivice preživelih – da li ga doživljavate i kako sebi da pomognete

Čuvajte nasleđe voljene osobe

Svako ostavlja za sobom nešto po čemu ga svi pamte, o čemu ćete želeti da pričate sa drugima koji su poznavali i voleli osobu koju ste izgubili. Neka praznici budu vreme za odavanje pošte – gledanje i komentarisanje starih fotografija, prepričavanje događaja i anegdota, održavanje nekih njenih običaja, obaviće gubitak voljene osobe zahvalnošću što je bila deo vašeg života.

Gubitak voljene osobe i prihvatanje života

Suočavanje sa smrću nas navodi da shvatimo koliko smo krhki, koliko je život kratak i vreme brzo prolazi. Tera nas da shvatimo i prihvatimo prolaznost života – i da ga ne puštamo da samo prolazi. Šta bi voljena osoba koju ste izgubili želela za vas? Da li bi više volela da budete slomljeni i poraženi ili da budete snažni, vitalni i aktivni? Usred tuge i gubitka, možete pronaći radost i bujnost života i uživati u njoj, bez osećanja krivice. Možete uživati u praznicima i biti uzbuđeni zbog susreta sa dragim ljudima, svečane atmosfere, poklona, prilike da se doterate i pokažete u najboljem izdanju. Slavljenjem života ne izdajete onoga koga ste izgubili, već prihvatate svoj zadatak – da živite.

Osmislite svoj život, setite se svoje svrhe, ili je pronađite u nečemu novom. Tu ste sa razlogom i treba da stvorite i ostavite za sobom nešto vredno, po čemu će vas se sećati i o čemu će pričati kad vas više ne bude, čuvajući vaše nasleđe i slaveći život. Upotrebite svu ljubav koju imate u sebi, prema sebi i svom životu, da prihvatite gubitak voljene osobe i da ne odustajete od životnih radosti. Naučite da se smejete i plačete istovremeno i da osećate i tugu i radost, uz zahvalnost i sećanje.

Pročitajte i ovo: Kako da pronađete isceljenje posle životnih slomova i gubitaka

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.