Zlatna pravila ishrane za dugovečnost slavnog američkog doktora

Koja su zlatna pravila ishrane za dugovečnost? Svi želimo da živimo ne samo duže, već i zdravije, a jedan od načina na koji to možemo da uradimo je da pazimo šta – i kako – jedemo.

Portal Poosh je savete potražio od dr Kiena Vuua, autora knjige Thrive State.

„Zlatno pravilo broj jedan zdrave ishrane je da se jede hrana koja je organska, cela, minimalno obrađena, bez GMO i ne sadrži aditive ili konzervanse“, kaže on.

Ali, kao i mnoge stvari, ovo je lakše reći nego učiniti. Dakle, kako to zapravo možemo implementirati u našu svakodnevicu? Evo još nekoliko njegovih zlatnih pravila ishrane za dugovečnost, zajedno sa koracima koje treba preduzeti.

Važno je napomenuti da ne postoji jedinstven stil ishrane koji odgovara svima. Svačije telo su različito i zahteva različite odnose hranljivih materija, u zavisnosti od životnog stila i zdravstvenih ciljeva, kaže dr Vuu. Pokušajte da prilagodite svoju ishranu jednostavnom promenom za početak, kao što je izbacivanje šećera ili prerađene hrane. Drugim rečima, nemojte se osećati kao da morate da preduzmete sve ove promene odjednom.

Zlatna pravila ishrane za dugovečnost

Nahranite svoj crevni mikrobiom

Crevni mikrobiom utiče na zdravlje mozga, imunitet, psihičko blagostanje i verovatnoću da dobijete hroničnu bolest, kaže dr Vuu.

„Konzumiranje širokog spektra namirnica bogatih probioticima je od suštinskog značaja za zdravlje creva. Celovita hrana, posebno povrće bez skroba i voće sa niskim glikemijskim indeksom, osnova su za optimalno zdravlje. Oni nude spektar hranljivih materija, vlakana i antioksidanata, koji su ključni za održavanje uravnotežene ishrane i sprečavanje hroničnih bolesti”, rekao je.

Zamenite prerađene grickalice za opcije celovite hrane kao što su orasi ili bobice.

Smanjite ukupan dnevni unos šećera

Šećeri i prerađeni ugljeni hidrati dovode ćelije u stanje stresa/preživljavanja i izazivaju dijabetes i mnoge hronične bolesti. Šećer i rafinisani ugljeni hidrati mogu da povećaju nivo insulina, što dovedi do pada energije i povećanog rizika od bolesti, kaže dr Vuu. On preporučuje da se konzumiraju minimalne količine, ako uopšte.

„Razmislite o prirodnim zaslađivačima kao što su urme, kokosov šećer, stevija u umerenim količinama“, kaže on.

pravila ishrane za dugovečnost

Dajte prioritet kvalitetnim mastima

Zdrave masti, poput onih iz orašastih plodova, semenki, maslinovog ulja i masne ribe, neophodne su za zdravlje mozga, proizvodnju hormona i smanjenje upale, kaže dr Vuu.

Koristite maslinovo ulje za salate i ulje avokada za kuvanje na visokim temperaturama, kaže on. Takođe, dva do tri puta nedeljno uključite masnu ribu u svoju ishranu i grickajte orašaste plodove i semenke.

Izaberite čiste izvore proteina

Proteini su vitalni za regeneraciju i rast mišića. Odlučite se za meso životinja koje se hrane travom, uzgajaju se na pašnjacima kako biste izbegli hormone, antibiotike i druge zagađivače. Uključite proteine na bazi biljaka, kao što su sočivo i kinoa, da biste diverzifikovali unos proteina. Kada jedete meso, izaberite manje porcije kao prilog, a ne kao glavno jelo.

Hidrirajte se inteligentno

Prava hidratacija podržava svaku ćelijsku funkciju u telu, ali se često zanemaruje. Ispijanje dovoljne količine vode, napunjene elektrolitima kada je potrebno, može poboljšati opšte blagostanje, kaže dr Vuu.

Započnite dan tako što ćete popiti čašu vode sa limunom i prstohvatom himalajske soli da biste napunili elektrolite i pokrenuli hidrataciju.

Ako se ne osećate dobro, eliminišite ono što vam smeta

Personalizovana ishrana prepoznaje da telo svakog pojedinca drugačije reaguje na određenu hranu. Slušanje tela i prilagođavanje ishrane u skladu sa tim može optimizovati zdravlje, kaže dr Vuu.

„Hronični simptomi kao što su nadimanje, loš san, loše varenje, osip na koži, problemi sa raspoloženjem, hormonalni problemi i bol u zglobovima mogu biti znaci osetljivosti na hranu. Vodite dnevnik ishrane da biste pratili kako različite namirnice utiču na vašu energiju, raspoloženje i varenje“, preporučuje on.

Pročitajte i ovo: Šta sve podrazumeva ishrana u duginim bojama

Naslovna fotografija: pexels.com

Božica Luković