Kako dojenje može uticati na vaš seksualni život – prema iskustvima majki i stručnjaka
Kada dođe beba, seks može biti poslednji na listi prioriteta – ili sasvim ispasti sa nje na neko vreme, što je sasvim u redu. Potrebna vam je pomoć, potrebna vam je uteha, potreban vam je san, a dojenje može promeniti vaš doživljaj sopstvene telesnosti.
Svakako, povezivanje sa bebom je na prvom mestu, dok je seksualni život na poslednjem. I svakako, osećanje krivice na nov način ulazi u vaš život i može vas pratiti vrlo dugo (to je nešto što će sve mame potvrditi) i ne treba vam da je osećate i zbog svoje nezainteresovanosti za seks. Dakle, za vašu emocionalnu stabilnost i mentalno blagostanje korisno je da razumete kako vaše telo funkcioniše, i kako dojenje utiče na hemiju vašeg organizma, emocije i seksualnost.
Naravno, svaka žena doživljava trudnoću i porođaj na jedinstven način, a postoje žene koje se osećaju osnaženim i ponosnim na svoje telo odmah nakon porođaja i relativno brzo uživaju u ispunjenom seksualnom životu. Ako ste to vi, bravo i samo nastavite. Ali ako se borite sa intimnošću nakon porođaja ili se pitate kako bi rađanje moglo uticati na vaš seksualni život u budućnosti, niste usamljeni u tome i normalno je što vam je teško. To je životna faza koja neće večno trajati, a ovo su iskustva žena koja su stručnjaci zapazili i podelili.
Dojenje ispunjava potrebe (i kapacitete) za intimnim dodirom
Dojenje može uticati na vašu seksualnost zato što predstavlja vrlo intiman dodir, koji vas angažuje na duboko emocionalnom nivou. Taj dodir može prosto zauzeti sve vaše kapacitete za intimnost i dodir partnera vam može delovati neadekvatno i odbojno.
Možete doživljavati svoje telo kao pogon za proizvodnju hrane (toplote i zaštite) – koji je potpuno na usluzi bebi. I može proći dosta vremena dok svoje telo počnete ponovo da doživljavate kao svoje.
Vašem partneru može pomoći da razume kako se osećate i kroz šta prolazite ako i vi sami to razumete i objasnite mu – nije do njega, do vas je i do vašeg doživljaja sebe, koji je takav kakav je sasvim normalan i očekivan. Dojenje vas stavlja bebi na raspolaganje danju i noću i ako ne upražnjavate nikakvu vrstu dohrane, ili beba jednostavno ne prihvata ništa, jer joj je vaše mleko sasvim dovoljno, to znači da je beba stalno na vašim grudima, sa bradavicom u ustima. To može biti ispunjavajuće, ali i preplavljujuće i poslednje što želite je da vas partner intimno dodiruje – jednostavno nemate kapaciteta za još bliske telesne veze.
Hormonske promene mogu smanjiti libido
Pored toga što se osećate iscrpljeno i nemate želju za dodirom, postoje i naučni dokazi da dojenje može da vas odbije od seksa. Istraživanja pokazuju da povećanje prolaktina (hormona koji vam pomaže da proizvodite mleko dok istovremeno suzbija ovulaciju) i niži nivoi androgenih hormona (kao što je testosteron) mogu dovesti do niskog libida tokom dojenja. Takođe, dojenjem se podstiče oslobađanje oksitocina („hormona vezivanja“), koji donosi osećanje opuštenosti i pospanosti, što može smanjiti vaš libido.
Pročitajte i ovo: Kako da se povežete sa bebom bez pritiska i nervoze
Suvoća vagine može biti neprijatna
Postoji mnogo razloga zašto bi vaša vulva i vagina mogla biti zabranjena zona nakon porođaja – takozvani prirodni porođaj gotovo da ne prolazi bez cepanja ili epiziotomije, a i jedno i drugo vas ostavlja sa šavovima koji treba da zarastu. Carski rez je hirurška intervencija koja takođe zahteva pažnju i oporavak – a vreme oporavka je vaše sopstveno.
Takođe, za vreme dojenja nivoi estrogena značajno opadaju, a ova promena bi mogla izazvati suvoću, zategnutost i nelagodnost tokom seksa. Suvoća vagine je dakle, povezana sa hormonskim promenama i lekari preporučuju korišćenje lubrikanta na bazi vode ili estrogena. Preporučljive su i vežbe za karlično dno, kako biste poboljšali cirkulaciju i elastičnost tkiva.
Dojenje vam može promeniti oblik grudi
Za vreme trudnoće i dojenja, grudi su bujne i pune – pa čak i ako ste imali male grudi, u ovom periodu ćete imati istaknuto poprsje, što može biti zanimljivo. Ali, prestanak dojenja može promeniti oblik vaših grudi – i onaj prethodni i onaj već izmenjen tokom trudnoće. Možete imati utisak da su vam se grudi „izduvale“ poput balona, što može narušiti vaše samopouzdanje i dožviljaj ženstvenosti i seksualnosti.
Partneri u većini slučajeva nemaju nikakve primedbe i kao da ne primećuju promene koje ženama smetaju, što može biti laskavo i podsticajno, ali kad se ne osećate lepo u svom telu, teško je prihvatiti intimnost i u potpunosti uživati u njoj.
Sa druge strane, kada dojenje prestane, možete povratiti raspoloženje za intimnost, odnosno, možete se osećati spremno da ga usmerite na partnera.
Roditeljstvo je iscrpljujuće
Bez obzira da li dojite ili ne, briga o novorođenčetu je zahtevna i iscrpljujuća – 24-časovna rutina staranja o bebi, zaista uzima danak roditeljima, i psihički i fizički. Većina malih beba spava u fragmentima i noću se često bude i ostaju budne neko vreme, tako da svaki momenat kada dete zaspi može biti dragocen trentak predaha i sna – i seks vam i ne pada na pamet.
Kad brinete o bebi, krevet više ne povezujete sa seksom, već sa željom za snom, a nedostatak sna je veliki okidač za anksioznost.
Dojenje može biti neuredno
Kada dojite, naviknete se na mnogo različitih veličina i oblika koje vaše grudi mogu menjati u jednom danu. One mogu biti pune i napete ujutru, a meke i prazne do večeri. Vaše bradavice mogu postati bolne, a mleko vam može nekontrolisano nadolaziti i curiti, tako da ćete morati da nosite upijajuće jastučiće na grudima.
Sve ove promene su nove za žene koje nikada ranije nisu dojile i zaista mogu da promene način na koji doživljavate svoje grudi.
Može vam biti teško da se nosite sa idejom da vaš partner u seksu uživa u vašim grudima, znajući da su vaše grudi namenjene hranjenju i umirivanju bebe.
Iako seks možda nije na dnevnom redu, to nije kraj intimnosti – fokusirajte se na neseksualne oblike veze, kao što je maženje, grljenje, držanje za ruke, zajedničko vreme. Partner treba da zna da smanjena seksualna želja ne odražava nedostatak ljubavi i privlačnosti – upravo vreme osvešćivanja roditeljske uloge može vas zbližiti i povezati na nove načine.
Pročitajte i ovo: Kako posleporođajni oporavak utiče na seksualni život?
Brankica Milošević