Da li ste čuli za Hair Cycling – zašto treba da redovno menjate proizvode za negu kose?

Da li je Hair Cycling samo novi trend u nezi kose, ili je ciklična nega kose koncept koji može biti ključ za održavanje zdrave i sjajne kose?

Savremena dostignuća u kozmetici i preporuke za negu i brigu o sebi, prepoznaju različite cikluse u telu, kojih treba da budemo svesni i da ih imamo u vidu. Telo ima svoje ritmove, koji su usklađeni sa prirodom i unutrašnjim procesima – verovatno ste čuli za cikličnu negu kože, koja podrazumeva smenjivanje jakih, aktivnih proizvoda za negu kože sa blažim proizvodima kako bi koža imala periode „odmora“. Sada je tu i ciklična nega kose, sa sličnim konceptom, fokusiranim na lepotu i zdravlje kose i kože glave, a stručnjaci objašnjavaju kako bi cikličan režim nege mogao biti koristan za sve tipove kose.

Ciklična nega kose – promišljena nega i stilizovanje

Ciklična nega kose je metod prema kome koristite različite proizvode za kosu u različitim vremenskim periodima. Ovaj režim je visoko prilagođen potrebama vaše kose i skalpa, kao i vašim preferencijama u stilizovanju frizure. Ideja je da ne koristite isti režim nege svaki put kad perete i stilizujete kosu, već da se prilagodite svojim potrebama na promišljeniji i namerniji način.

To može značiti da, na primer, jednom nedeljno koristite jači regenerator ili masku za kosu kada vam kosa deluje suvlje, ili da koristite šampon ili masku koja ima jače dejstvo čišćenja ili eksfolijacije kada niste prali kosu nekoliko dana ili kada ste bili izloženi uticajima koji više prljaju ili oštećuju kosu.

Možete čak prilagoditi cikličnu negu kose svom menstrualnom ciklusu, odnosno perimenopauzi ili menopauzi, a cikličnu negu kose možete uskladiti i sa sezonom. Da biste je sprovodili na način koji vam najbolje odgovara, morate poznavati svoj tip kose i prepoznavati periode i uticaje koji čine da postane suvlja i lomljivija, ili masnija i teža za oblikovanje. Ciklična rutina nege takođe omogućava da po potrebi uvrstite medicinske proizvode, poput šampona protiv peruti ili stredstava za umirivanje iritacije kože i seboreje.

Cikličnom negom kose bolje kontrolišete upotrebu svojih omiljenih proizvoda i preparata i omogućava da zaista vidite rezultate i efekte od ciljanog praktikovanja pojedinačnih proizvoda za negu i zdravlje kose i skalpa.

ciklična nega kose

Prednosti ciklične nege kose

Kod bilo kakvog režima nege, stvar je u tome da ga prilagođavate svojim promenljivim potrebama, preferencijama i sezoni. Držanje iste rutine samo iz navike nije uvek korisno, zbog čega je fleksibilnost ciklične nege kose toliko korisna.

Ciklična nega kose prilagođava se promenljivim potrebama, što može biti posebno korisno za osobe koje primećuju značajnu promenu u stanju kose u zavisnosti od sezone, nivoa stresa, okruženja i hormona.

Možete isprobati različite vrste sredstava za negu i sastojaka, otkrivajući šta najbolje radi za vas u određenom periodu. Ne oklevajte da promenite omiljeni šampon ili brend i isprobate neki drugi, koji može doneti dobrodošlo osveženje.

Iako uključuje više različitih proizvoda na duže staze, vaša svakodnevna rutina nege kose je pojednostavljena cikličnim pristupom, omogućavajući vašoj kosi i koži glave da zaista upiju koristi od pojedinačnih proizvoda, bez prisustva drugih sastojaka.

Ciklična nega kose u praksi

Kako ćete pristupiti cikličnoj nezi kose zavisi od vaših potreba i preferencija. Stručnjaci preporučuje da razmislite o svojim specifičnim ciljevima i da odatle krenete. Imajte u vidu da se ovo razlikuje od ciklične nege kože, gde postoji unapred definisan plan koji pratite svake nedelje ili meseca.

Ako ste u dilemi kako bi ciklična nega trebalo da izgleda, razmislite pre svega o tome koliko puta nedeljno perete kosu. Dva ili tri puta je sasvim dovoljno, ali u zimskom periodu je možda perete jednom ili dva puta, dok leti možda perete kosu svakodnevno. Dakle, prvo nedeljno pranje bi moglo uključivati jedno šamponiranje sredstvom za temeljno čišćenje i drugo svojim uobičajenim šamponom, balzam za kosu i serum.

Sledeće pranje može ukljčivati dvostruko šamponiranje uobičajenim šamponom, a zatim umesto regeneratora možete koristiti masku, prema specifičnim potrebama (nega farbane kose, iskrzanih krajeva, lomljivosti), a nakon ispiranja možete naneti sredstvo za negu koje se ne ispira. U, eventualno, trećem pranju možete koristiti piling za kožu glave i uobičajen šampon i balzam.

Ako vam je cilj obnavljanje kose, možete početi sa laganim serumom za kožu glave, ujutru i pre spavanja. Ili, ako vam je kosa suva i želite bolju hidrataciju, koristite masku jednom nedeljno.

Cilična nega kose uključuje i periode “odmora” – korišćenja laganog šampona i regeneratora, vreme bez sušenja fenom ili bilo kakvih „toplotnih“ naprava za stilizovanje, kako bi se kosa odmorila i oporavila. Takođe, uključuje i odmaranje kose (i kože glave) od zategnutih frizura, nedeljno ili sezonski. Na primer, ako leti stalno nosite podignutu kosu zbog vrućine (konjski rep ili punđa), iskoristite zimsku sezonu da kosu nosite puštenu. Ili ako zbog posla uvek nosite zategnutu kosu, koristite svaku priliku (uveče i vikendom) da je „oslobodite“ i „počastite“ nekim hranljivim preparatom za negu.

Suština ciklične nege kose je prilagođavanje potrebama i primenjivanje ciljanih proizvoda pojedinačno, kako biste imali od njih maksimalne koristi i zaista zapazili njihovo dejstvo – na svojoj zdravoj i sjajnoj kosi.

Pročitajte i ovo: Šta treba da promenite u nezi kože lica dok traje zima

Brankica Milošević