Azijske tajne lepote – drevni recepti koji su osvojili svet

Industrija lepote je otkrila novu inspiracuju za inovacije – veliki brendovi usvajaju drevne azijske tajne lepote, za negu kože i kose, dokazujući da su ponekad najmoćniji sastojci oni za sa vekovnom tradicijom.

Ono što se nekada prenosilo u svicima, pevalo na kraljevskim dvorovima ili šaputalo po haremima i među generacijama carica i dvorskih dama, sada se nalazi u serumima i maskama za lice, koje brojne influenserke oduševljeno preporučuju.

Azijske tajne lepote nose nasleđe rituala nege, poštovanja i otpornosti. To nisu samo prolazni trendovi. Umesto toga, to su filozofije ravnoteže, ishrane i dubokog poštovanja prirodnih ritmova.

Tajne azijske lepote – drevni sastojci koji osvajaju svet

Pirinčana voda (Japan, Koreja, Kina)

Mnogo pre nego što je postala popularna na Internetu, pirinčana voda je bila tajna japanskih dvorskih dama iz doba Heian, za koje se govorilo da imaju kosu do poda i blistavu kožu zahvaljujući ispiranju u komenuki. U Kini, žene iz sela Huangluo (poznatog kao „selo sa najdužom kosom na svetu“) i dalje koriste fermentisanu vodu od pirinča da bi održale svoje čuvene bujne, crne kose. U Koreji, baeksu (voda od belog pirinča) se koristila u dvorskim kozmetičkim rutinama iz doba dinastije Joseon, za osvetljavanje i omekšavanje kože.

Brendovi drogerija poput The Inkey List i Nature Republic su sledili taj primer, flaširajući tonike i kreme sa vodom od pirinča koji obećavaju taj meki, delikatan sjaj kože.

Azijske tajne lepote – Gua Sha masaža lica (Kina)

Ono što se na TikToku naziva „vajarem vilice“ nekada je bila tradicionalna kineska terapija isceljenja poznata kao gua sha, koja se koristila za podsticanje cirkulacije krvi, oslobađanje napetosti mišića i poravnavanje stagnantne či energije. Prvobitna praksa je uključivala čvrsto, čak i agresivno struganje tela kako bi se izlečile unutrašnje bolesti. Na licu se razvio u nežniji ritual za podizanje i revitalizaciju umorne kože.

Savremeni brendovi sada nude kamene alate pastelnih nijansi, sa estetikom koju Internet obožava. Čak je i Chanel lansirao svoj elegantni Gua Sha alat kao deo svoje linije No 1 de Chanel, dokazujući da su i Francuze očarale drevne azijske tajne nege i lepote.

Kurkuma u revitalizujućim maskama (Južna Azija)

U Indiji, kurkuma (haldi) nije samo začin – ona ​​je sveta. Hiljadama godina se koristi kao tradicionalan ritual za pripremu mlade za venčanje. Ova maska napravljena od kurkume, brašna od leblebija, mleka i ružine vodice, služi da se osvetli ten mlade i odbiju zli duhovi. U ajurvedi i unani medicini, antibakterijska i antiinflamatorna svojstva kurkume učinila su je lokalnim lekom za sve, od akni do tamnih mrlja.

Moderni giganti lepote su ovu drevnu mudrost uklopili u sve, maski za energiziranje sjaja sa kurkumom i brusnicama do ulja sa kurkumom i vitaminom C. Brendovi osnovani u Južnoj Aziji, poput Fable & Mane i Ranavat, takođe su obnovili ove azijske tajne lepote luksuznim pakovanjem i kulturnim poštovanjem.

Double cleansing (Koreja)

Dvostruko čišćenje nisu izmislili beauty blogeri, pa čak ni moderna korejska nega kože. Proces je ukorenjen u vekovnim korejskim ritualima pročišćavanja života saengval sugan. Veruje se da prava lepota počinje dubinskim čišćenjem i poštovanjem. U ritualu se prvo nanosi ulje za razgradnju šminke i sebuma, zatim nežna sredstva za čišćenje na bazi vode za uklanjanje ostataka.

Moderna K-beauty rutina od 10 koraka – u velikoj meri inspirisana ovom praksom – osvojila je svet 2010-ih.  Zapadni brendovi su se brzo prilagodili: Clinique, Tatcha i Elemis sada nude duo za čišćenje inspirisana ovom korejskom umetnošću pranja lica.

Sandalovina i šafran (Indija, Šri Lanka, Jugoistočna Azija)

Korišćeni u hramovskim ritualima i kraljevskim kupatilima, sandalovo drvo i šafran smatrani su duhovnim i senzualnim. Trebalo je da ohlade kožu, probude čula i osvetle lice. U ajurvedskoj medicini, pasta od sandalovine se nanosila za smirivanje akni, dok se verovalo da šafran poboljšava prirodni sjaj i ujednačava ten.

Luksuzni južnoazijski brendovi poput Forest Essentials i Kama Ayurveda sada prodaju proizvode bogate nasleđem kao što su noćne kreme sa šafranom i toneri od sandalovine u pakovanjima sa zlatnim akcentima. Globalno, šafran je napravio spektakl u Tatcha Silk Canvas Primeru za kosu, dok se Dior igrao šafranom u retkim, limitiranim linijama. To je dokaz da ništa nije previše sveto, da ne bi zaveo Zapad.

Azijske tajne lepote – kokosovo ulje (Filipini, Indija, Šri Lanka)

Kada su u pitanju azijske tajne lepote, kokosovo ulje ne deluje tako misteriozno i primamljivo, ali ima brojne prednosti poznate od davnina. Na Filipinima se devičansko kokosovo ulje odavno koristi za hilot masaže, postporođajno zarastanje i tretmane kose. U Južnoj Aziji, ono je u srži champija, umetnosti mazanja kose uljem, koju su podržavale indijske bake i bolivudske kraljice lepote. Hidrira, jača, raspetljava i čak nudi blagu UV zaštitu.

Globalni brendovi poput Ouai, Briogeo i Drunk Elephant su svi lansirali tretmane na bazi kokosovog ulja, dok je The Body Shop izgradio čitav asortiman oko njega. U međuvremenu, filipinski Cocobody i The Tropical Shop izvoze balzame i putere na bazi kokosovog ulja, zastupajući domaći wellness na svetskoj sceni.

Pužev mucin (Koreja)

Praksa korišćenja puževe sluzi (mucina) u nezi kože, nije toliko stara kao druge azijske tajne lepote, ali počela je u Koreji i Čileu još 1960-ih, kada su farmeri primetili da im koža brže zarasta nakon rukovanja puževima. Korejske laboratorije za lepotu pretvorile su ovo u revoluciju u nezi kože. Bogat glikoproteinima i hijaluronskom kiselinom, pužev mucin pomaže u obnavljanju kožne barijere i smanjenju finih linija.

COSRX-ov Advanced Snail 96 Mucin Power Essence je sada proizvod svetog grala širom sveta, a čak su se i luksuzni proizvođači poput Allies of Skin i Missha pridružili ovom trendu.

Pročitajte i ovo: Donosimo 7 korejskih alternativa retinolu za koje morate da znate

Brankica Milošević