Ovi baštovanski trendovi će biti popularni u 2025. godini

Zima će potrajati još neko vreme, ali bez obzira na kalendarske prilike, vreme je da planirate kako ćete organizovati i zasaditi svoju baštu. Bilo da ste početnik koji isprobava novi hobi ili se već dugo bavite baštovanstvom, baštovanski trendovi za 2025. koji će biti u fokusu, mogu vas nadahnuti i dati vam dobre ideje i smernice.

Svejedno da li imate samo komadić bašte iza kuće, veliko dvorište ili samo terasu, baštovanstvo vam može probuditi strast i doneti fokus i smirenost, sa gajenje biljaka i briga o nečemu što raste, cveta (i donosi plodove) pod vašom kontrolom, ispunjava na mnogo načina i može biti deo terapeutskog i samoisceljujućeg procesa.

Savremeni baštovanski trendovi uzimaju u obzir pozitivno dejstvo baštovanstva na mentalno zdravlje i stabilnost, pa ako tražite hobi koji će vas uzemljiti i ako volite biljke i cveće, možda je to prava stvar za vas.

baštovanski trendovi za 2025.

Tropske biljke

Tropske biljke koje možete gajiti u saksijama odlikuju se krupnim lišćem, često u više boja, koje usred cvetova drugih biljaka doprinose dramatičnoj dinamici vaše bašte – ili terase.

Najlepše tropske biljke izuzetno dekorativnih lisotva uključuju coleus (ukrasnu koprivu, koprivicu) koja ima krupno lišće nazubljeno poput koprive, obrubljeno jasnom zelenom, sa unutrašnjim prelivima ružičasto-bordo prelivima i izuzetno je dekorativna; kaladijum, sa zelenim rubovima, čija je unutrašnjost isprskana bledom bojom, preko koje se protežu ružičasto-crvene žilice. Takođe izuzetan efekat daju listovi biljke Alocasia Amazonica (slonovo uvo), prožeti krupnim bledim „venama“ na osnovi sjajne tamnozelene boje.

Sve ove biljke možete čuvati u saksijama, na terasi ili u bašti i rasporediti ih tako da čine svojevrsnu raskošnu kombinaciju sa ostalim cvećem i biljkama koje gajite.

baštovanski trendovi za 2025

Baštovanski trendovi influensera

Influenseri se ističu na društvenim mrežama deleći savete i informacije u brojnim oblastima – ako pratite neke koji govore o šminkanju, mentalnom zdravlju, odnosima, zapratite i neke koji se bave baštovanstvom. Potražite ih na TikToku, Instagramu, Facebooku, YouTubeu – baštovanski saveti i trikovi koje vam predlažu i praktično pokazuju ljudi koji se strastveno bave baštovanstvom mogu vam biti korisni i inspirativni. Otkrijte šta i kako drugi rade, koje biljke gaje, šta kombinuju prema kojim parametrima estetike i baštovanstva i obogatite svoja saznanja i svoj pristup hobiju.

Domaće biljke

Dok je ranije bilo moderno gajiti kivi, ili neke druge voćne sorte i biljke koje nisu sa domaćeg područja, ovogodišnji baštovanski trendovi ističu izbor autohtonih sorti voća i biljaka ka najbolji način za obnavljanje lokalnog ekosistema i usvajanja održivih strategija koje su u skladu sa podnebljem i klimom.

Dok mnogi baštovani vide zimu kao jedno od najsumornijih doba godine u bašti, ovaj trend naglašava važnost vrtlarenja tokom cele godine i pozicionira zimu kao idealno vreme za obrazovanje i planiranje kako biste bili sigurni da ste spremni za proleće.

Vrtovi pod staklom

Predviđa se da će se ove godine vratiti stvaranje vrtova koji uspevaju u svemu, od malih staklenih terarijuma do velikih staklenika. Dok mnogim baštovanima nedostaje prostora za velike staklenike, mali stakleni terarijumi nude jedinstven i šarmantan način gajenja biljaka. To može postati pravi mikro-ekosistem, omogućavajući vam da uzgajate egzotične biljke i sorte koje vole vlagu, na najmanjem mogućem prostoru.

Zeleni zidovi

Zeleni zidovi su odličan izbor za spoljne i unutrašnje vertikalne bašte. Ovaj trend dodaje umetničku estetiku unutrašnjim prostorima. Zeleni zidovi su takođe savršeni za poslovne zgrade i javne prostore, donoseći dašak zelenila koji stvara okruženje uzemljenja u urbanim okruženjima.

Zeleni zidovi se mogu naručiti, ali verovatno je zanimljivije i izazovnije da ih sami uzgajite, kombinujući mahovinu, puzavice i druge biljke koje se koriste za „vertikalno baštovanstvo“.

Baštovanski trendovi urbanih bašti

Smisao urbanog baštovanstva je sličan kao i vertikalnog – ne treba vam ni dvorište ni terasa, da biste osmilili osvežavajuću i očaravajuću bašticu na malom prostoru – na stepenicama, prozorskim žardinjerama, u vešernici na krovu… Urbane bašte su, kao i zeleni zidovi vrlo zgodne za javne prostore, kafiće, restorane, holove poslovnih prostorija, mesta određena za uživanje i druženje…

Hortikultura kao terapija

Savremeni baštovanski trendovi prepoznaju blagotvoran uticaj baštovanstva na mentalno i opšte zdravlje. Kako svest o mentalnom zdravlju raste, baštovanstvo se sve češće preporučuje kao radna terapija. Raditi rukama i negovati žive biljke koje reaguje na negu, presađivati ih, zalivati, prskati za osveženje, brisati prašinu sa listova, premeštati ih tako da dobijaju svetlost pod najboljim uglom, deluje smirujuće samo po sebi. A estetski efekat koji doživljavate svaki put kad pogledate svoju bašticu – bujnu i razbarušenu, ili uređenu „pod konac“, nijansirano zelenu ili punu šarenila (onako kako se vama najviše sviđa i kako ste sami osmislili) doživljavate osećaj postignuća, ponosa i radosti.

Vodeno baštovanstvo

Vrtlarstvo zasnovano na vodi bavi se uticajima suša i klimatskih promena, kojih moramo biti svesni. Poslednjih godina svako leto je sve toplije, tropskije i sušnije i ovaj pristup uključuje biljke otporne na sušu i dizajn vrtova sa punim šljunkom i pukotinama kako bi se stvorili otporniji vrtovi i smanjilo održavanje. Pokušajte da uključite više kaktusa, sukulenata i ukrasnih trava kojima nije potrebno toliko vode kao njihovim cvetnim pandanima.

Uvek aktuelne sobne biljke

Kućne biljke su i dalje najpristupačnija opcija za baštovanstvo, koja dodaje lepotu i dodir prirode svakom prostoru, bilo u vašoj kancelariji ili kući. Sa mnoštvom sobnih biljaka koje možete izabrati na osnovu veličine, boje, nivoa održavanja i zahteva za sunčevom svetlošću, one nude savršen način da iskusite sve prednosti baštovanstva, bez zahteva održavanja bašte na otvorenom.

Baštovanski trendovi – domaće voće

Pored gajenja ukrasnog bilja, začinskih trava i povrća, ove godine se nastavlja trend porasta interesovanja za voćarstvo. Da biste gajili drvo (ili više) ipak vam je potrebna baštica, odnosno, komad zemlje u kojoj drveće može pustiti korenje. Odaberite voće koje ne raste mnogo, imajući u vidu narodnu mudrost da veličina krošnje odgovara veličini korena – pokušajte sa mušmulom, smokvom, vinogradarskom breskvom, ili sa nekoliko čokota vinove loze.

Vaše domaće sezonsko voće verovatno neće moći da ispuni porodične potrebe za raznovrsnim voćem, ali neprocenjiv je osećaj kada uberete i pojedete voćku iz svoje bašte.

Pročitajte i ovo: Kućne biljke koje izdržavaju na visokim temperaturama

Brankica Milošević