Biofilni dizajn spaja dom sa prirodom, a rezultat je više nego fenomenalan
Čovek ima urođenu potrebu da bude u kontaktu sa prirodom, posebno zato što boravak na čistom vazduhu pozitivno deluje na zdravlje i pruža osećaj blagostanja. Upravo zbog toga, dizajneri se trude da naš životni prostor pretvore u urbanu oazu, oplemenjenu biljkama. Dokaz za to je biofilni dizajn, koji nastoji da se suprotstavi negativnim efektima modernog, urbanog života tako što unosi biljke u vaš dom.
View this post on Instagram
Šta je biofilni dizajn?
Biofilni dizajn se odnosi na spoj unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora, koji se neprimetno stapaju jedno sa drugim, tako da između njih ne postoji jasna linija. Može se postići na razne načine: ugradnjom zelenih zidova, postavljanjem krovnih prozora, izradom mini-bašti u unutrašnjem prostoru.
Važno je naglasiti da su biljke mnogo više od ukrasa: one tokom procesa fotosinteze upijaju ugljen-dioksid iz atmosfere i samim tim poboljšavaju kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru. Osim toga, biljke imaju smirujući efekat na ljude i doprinose mirnijem i spokojnijem okruženju.
View this post on Instagram
U biofilnom dizajnu se mogu koristiti i prirodni materijali za dekoraciju, kao što su drvo i kamen, kao i zemljane palete boja. U nekim slučajevima, u zatvorenom prostoru se upotrebljavaju strukture koje, na primer, podsećaju na krošnju drveta, odnosno oponašaju samu prirodu.
Cilj je da se kroz biofilni dizajn stvori udoban prostor za boravak i opuštanje, dok se istovremeno smanjuje negativan uticaj gradnje na životnu sredinu. Zapravo, u celom procesu izgradnje dolazi do ogromne upotrebe prirodnih resursa, od materijala za izgradnju stambenih jedinica do njihovih rušenja, kao i korišćenja električne energije. Proučavajući prirodu, dizajneri u velikoj meri nastoje da smanje neefikasnost tradicionalnih građevinskih sistema i materijala.
View this post on Instagram
Kako da postignete biofilni dizajn u prostoru?
Ako živite u zgradi, a imate terasu ili balkon, postoji nekoliko genijalnih načina na koje možete povezati unutrašnji prostor sa spoljnim. Prvo bi trebalo da ozelenite svoj unutrašnji prostor: u dnevnu sobu postavite sobnu biljku sa širokim zelenim listovima, a istu temu proširite i na terasu – tako što ćete u saksije postaviti biljke koje rastu u visinu. Puzavice posebno doprinose lepoti bašti.
Još jedna odlična ideja je da na balkon postavite drvo, vrstu koja može da se uzgaja u saksijama. Smestite ga blizu staklenih vrata terase, tako da ga možete videti iznutra. Na ovaj način ćete stvoriti interesantan spoj vašeg doma i prirode. Tokom sunčanih dana, možete vrata ostaviti otvorena, kako biste ostvarili još bolju konekciju.
View this post on Instagram
Da biste izbegli greške u biofilnom dizajnu, držite se prirodnih materijala. Možete uzeti u obzir keramiku, glinu, blatni malter. Umesto kompozitnih podova možete koristiti drvo sa prirodnim sjajem. Potražite tkanine koje dišu, kao što su vuna, svila i pamuk. Investirajte u materijale koji traju ceo život, a ne u trendove za jednokratnu upotrebu.
Pročitajte i ovo: Dekorativne sobne biljke koje će uneti živopisne boje u vaš dom
Naslovna fotografija: instagram.com/nikdillon
Kristina Page